Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny prądu 2020 w górę. We wtorek poznamy skalę podwyżek

13
Podziel się:

We wtorek o 15 Urząd Regulacji Energetyki ma podać, o ile w przyszłym roku wzrosną ceny prądu dla gospodarstw domowych. Podczas konferencji prasowej szef URE poda stawki za energię elektryczną na 2020 rok.

We wtorek poznamy skalę podwyżek cen prądu. Na 15 zaplanowano konferencję prasową Urzędu Regulacji Energetyki
We wtorek poznamy skalę podwyżek cen prądu. Na 15 zaplanowano konferencję prasową Urzędu Regulacji Energetyki (East News, MONKPRESS/EAST NEWS)
bEJWJZqZ

O zwołaniu konferencji informuje RMF FM. Przypomnijmy, że dyskusja na temat cen prądu w 2020 roku toczy się od kilku tygodni. W rządzie w tej sprawie panował komunikacyjny chaos.

Początkowo bowiem minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział na antenie RMF FM, że podwyżek dla gospodarstw domowych nie będzie. Jednak jeszcze tego samego dnia sytuacja obróciła się o 180 stopni.

W połowie listopada firmy energetyczne złożyły do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych. Jak szacowali wówczas eksperci, zakładały one wzrost ceny prądu nawet o 20-40 proc.

bEJWJZrb

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Wicepremier Sasin szybko zmienił więc narrację i mówił już, że "rząd zrobi wszystko, żeby Polacy podwyżek nie odczuli" oraz "żeby podwyżki były jak najniższe". Zapowiadał rozmowy z szefami koncernów energetycznych.

Kilka dni później minister Jadwiga Emilewicz dodała, że zamrażania cen prądu nie będzie, a Polacy powinni szykować się na kilkuprocentowy wzrost cen.

bEJWJZrh

- Nie są prowadzone prace nad ustawą, która zapewniłaby rekompensaty wzrostu cen energii w przyszłym roku - powiedziała na początku grudnia minister rozwoju.

- Ja myślę, że biorąc pod uwagę ten miniony rok, stopę inflacyjną i zahamowany ubiegły rok, to dla gospodarstw domowych ewentualna podwyżka powinna się zamknąć w 5-7 proc. - dodawała minister. Kilka dni później ta sama Emilewicz mówiła już o "realnym wzroście na poziomie 10 proc.".

O ile drożej będzie w przyszłym roku? Na pewno nie o wnioskowane przez spółki energetyczne 40 proc., bo URE nie zgodzi się na tak drastyczne podwyżki. Skalę powinniśmy poznać we wtorek po 15.

bEJWJZri

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJWJZrC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Basia
2 lata temu
Tragedia, wszystko na nic co z tego że najniższa krajowa wzrasta, Zamolanie oczu. A teraz dwukrotnie wszystko wzrośnie ITA NAJNIŻSZA KRAJOWA NIBY 350 WZROŚNIE A WSZYSTKO PODWÓJNIE PODRIZEJE
Chadzi
2 lata temu
Jeszcze 30 minut i bedziemy znac ceny pradu hura :)
Jon
2 lata temu
A co opłatą handlową dołożoną do faktury za prąd. Z dnia na dzień podwyżka o 43 zł. Czy urząd regulacji energetyki też to nadzoruje.
bEJWJZrD
Tomek
2 lata temu
Wszyscy ujadacie że politycy nic nie robią w celu ograniczenia emisji złowrogiego dwutlenku węgla. Właśnie macie co chcieliście. A czego niby oczekiwaliście? Faktyczna a nie pozorna redukcja emisji oznacza że będziecie żyli w skrajnej nędzy.
Tomek
2 lata temu
Kraje o najmniejszej jednostkowej emisji to Demokratyczna Republika Konga, Republika Środkowoafrykańska czy Somalia. Jeżeli mamy faktycznie a nie pozornie wyeliminować emisję to musimy dążyć do osiągnięciapoziomu tych państw a nie Zachodu.