Notowania

Ceny prądu i Karta nauczyciela, tym zajmie się Senat na dodatkowym posiedzeniu

Jak informuje marszałek Stanisław Karczewski, na dodatkowym posiedzeniu Senat zajmie się ustawą regulującą ceny prądu i zmianami w Karcie nauczyciela.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Marszałek Karczewski zdradził szczegóły dot. dodatkowego posiedzenia Senatu (Fot: WP.PL)

Karta nauczyciela i ustawa dotycząca cen prądu, tym zajmie się Senat na dodatkowym posiedzeniu 26 czerwca - poinfomował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - W porządku dziennym dodatkowego posiedzenia będą ustawy, które zostały ustalone z ministerstwami, z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów - powiedział w Polskim Radiu.

W czwartek w ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę zamrażającą ceny prądu w całym 2019 r. Była to poselska nowelizacja wcześniejszej ustawy. Jak przypomina PAP, zakłada ona, że ceny dla odbiorców z grupy taryfowej "G", w tym gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów oraz państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej (np. Lasów Państwowych) przez cały 2019 r. będą miały zamrożone ceny energii. Wszyscy ci odbiorcy - poza gospodarstwami domowymi - będą musieli składać specjalne oświadczenie o spełnianiu wymogów ustawowych.

Również w tym dniu przez Sejm przeszła nowelizacja ustawy o Karcie nauczyciela. Ta z kolei zakłada podwyżki dla belfrów od wrześniu tego roku. Ich średnie wynagrodzenie wzrośnie o 9,6 proc. Ponadto nowelizacja wprowadza dodatek dla nauczycieli stażystów, określa minimalną wysokości dodatku za wychowawstwo i skraca ścieżkę awansu.

Projekt ustawy w Sejmie złożyli posłwie PiS, a jest on pokłosiem porozumienia z Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", osiągniętego w trakcie ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Proponowane przez rząd porozumienie odrzuciły pozostałe związki oświatowe biorące udział w negocjacjach, czyli Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

ZNP rozważa we wrześniu kolejne nauczycielskie referendum, które miałoby przywrócić zawieszony przed maturami ogólnopolski strajk nauczycieli.

Obejrzyj: Broniarz ujawnia. Tyle pieniędzy dostaną strajkujący nauczyciele

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2019

mfCiekawe ile zapłacimy za prąd jak odmrożą ceny ale to już będzie po wyborach,

18-06-2019

Rodzic bliski szkołySolidarność nauczycielska jest szczątkowym związkiem w Oświacie i jest mało znaczącą organizacją. Nie ma taka decyzja dla ogromnej większości … Czytaj całość

18-06-2019

alefrajerzya mogli kasę ukraść, przepić i na zegarki i sztabki złota wydać i na konta w Szwajcarii wywieźć i Polakom powiedzieć 'nimapinindzy', jak PO … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)