Notowania

Ceny prądu zostaną zamrożone. Sejm przyjął ustawę

Ceny prądu pozostaną zamrożone na cały 2019 rok. W czwartek wieczorem Sejm przegłosował przepisy przygotowane przez resort energii. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Sejm przyjął w czwartek ustawę zamrażającą ceny prądu w 2019 roku

W czwartkowym głosowaniu projekt poparło 259 posłów, przeciw było 145, a 22 wstrzymało się od głosu.

Przepisy trafią teraz do Senatu. Minister Tchórzewski podczas posiedzenia komisji podkreślał, że wciąż trwa dialog na temat cen prądu z Komisją Europejską.

- Staramy się żeby to wyszło i powoli nam to wychodzi - mówił, cytowany przez PAP. - Mamy sporo czasu, by pomyśleć, jak poradzić sobie z problemem cen energii w 2020 r.

Ceny zostaną zamrożone od lipca dla gospodarstw domowych, samorządów, mikro i małych firm oraz szpitali.

Średnie i duże firmy rekompensatyotrzymają na zasadach pomocy de minimis. Czyli najpierw firma płaci rachunek według podwyższonych stawek, a potem występuje o rekompensatę.

Podczas posiedzenia komisji minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczył, że dzięki obniżce akcyzy i opłaty przejściowej przedsiębiorcy zaoszczędzili 4 mld zł.

Obejrzyj też: Po uwolnieniu cen prądu wzrost kosztów nawet o połowę

- Połowa kosztów rekompensujących możliwość podwyżki cen energii została już uwzględniona na stałe w obniżeniu akcyzy i radykalnym obniżeniu do 5 proc. opłaty przejściowej - mówił.

By zamrożenie cen energii było możliwe, ustawa o cenach prądu musi zostać znowelizowana podczas posiedzenia Sejmu 12-14 czerwca. Stosowne rozporządzenie ma się natomiast pojawić na początku lipca.

Z wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli resortu energii wynika, że pierwsze rekompensaty powinny być wypłacone ok. 20 sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rekompensaty, ceny prądu, sejm, zamrożenie cen prądu, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-06-2019

SimbaCeny zamrożone na okres wyborów parlamentarnych, ciekawe co będzie później. Przecież nie da się w nieskończoność podwyższac deficytu.

14-06-2019

ozimeka co z ogromnymi podwyzkami dla samorządów i tysięcy innych firm i instytutcji,zostaną cofnięte ,tu nic sie nie dzieje.dla "durnego luda" … Czytaj całość

14-06-2019

SebPo wyborach pójdzie w górę o kilkaset procent standardowa zagrywka

Rozwiń komentarze (6)