Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Wzrost cen w Polsce w 2019 r. to dopiero początek? Apogeum w I kw. 2020 r.

151
Podziel się:

Ekonomiści Credit Agricole szacują, że inflacja w I kw. przyszłego roku sięgnie 3 proc. Winne mają być ceny żywności oraz uwolnione ceny prądu.

Największy wzrost cen szacowany jest na początek 2020 r.
Największy wzrost cen szacowany jest na początek 2020 r. (iStock.com)

Wzrost cen w całym 2019 r. w Polsce kształtować się ma zdaniem ekspertów Credit Agricole na poziomie 2,2 proc., a w przyszłym roku - 2 proc. Lokalny szczyt wzrost osiągnie natomiast w I kw. 2020 r., sięgając 3 proc. - podaje Business Insider.

Wpływ na to mają mieć m.in.planowane uwolnienia cen energii dla przedsiębiorstw, wyższa dynamika cen żywności oraz wprowadzenia podatku handlowego.

- Wyższa ścieżka cen żywności w znacznym stopniu wynika z silniejszego od naszych wcześniejszych oczekiwań wzrostu cen wieprzowiny będącego skutkiem wyraźnego spadku jej światowej podaży ze względu na rozprzestrzeniający się ASF w Chinach. Uważamy, że rosnące ceny wieprzowiny będą w kolejnych miesiącach oddziaływały w kierunku wzrostu cen pozostałych gatunków mięsa, w szczególności drobiu - zauważają eksperci Credit Agricole.

Zobacz: Paweł Surówka, prezes grupy PZU: Technologia pomoże szybciej diagnozować pacjentów

Na prognozowany wzrost cen ma mieć wpływ także wyższa dynamika cen owoców związana z wiosennymi przymrozkami, a także oczekiwane wprowadzenie podatku handlowego.

- Zgodnie z dostępnymi informacjami zakładamy, że podatek handlowy i uwolnienie cen energii nastąpią w III kw. br. Szacujemy, że łączny wpływ tych dwóch czynników będzie oddziaływał w kierunku podniesienia ścieżki inflacji bazowej o 0,4 pkt. proc. przez cztery kwartały - piszą ekonomiści.

- Rosnące ceny usług napędzają inflację bazową, która wzrosła w maju do 4 proc. r/r z 3,7 proc. r/r w kwietniu, najwyżej od 2012. Wzrost odnotowała także preferowana przez NBH miara trendów inflacyjnych – inflacja bazowa wyłączająca zmiany podatków pośrednich. Odczyty plasują się powyżej wskazań ostatniej projekcji inflacyjnej, co sugeruje, że jej czerwcowa aktualizacja może przynieść rewizję prognoz inflacji w górę - podaje Business Insider.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(151)
Jerzy Tomasze...
4 lata temu
Dziś kupiłem pudełeczko żyletek Wilkinson (5 sztuk). Niedawno kosztowało 5 zł, teraz - ponad 8 zł. Podwyżka - ponad 50 %.
Polska ginie
4 lata temu
Trzeba ratować kraj przed tą kliką bo to już masakra
ja
4 lata temu
w TVP mówili że ceny nie rosną a Polakom żyje się lepiej bo ceny ekskluzywnych jachtów i maybachów spadają. Ale na poważnie – kupujemy zbyt wiele rzeczy. Nie jest takie ważne ile się zarabia, ale jak się wydaje. Niejeden bogacz już zbankrutował przez nieumiejętne wydawanie pieniędzy. Zobaczcie sobie ksią,zke „Emeryt,ura nie jest Ci potzrebna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi nauczyć radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By starali się zrobić tak, aby to pieniądze pracowały na nich, a nie oni na pieniądze.
🦆🦆🦆🦆🦆🦆
4 lata temu
Wenezuela+ na horyzoncie 🦆🦆🦆🦆🦆🦆🦆🦆
band
4 lata temu
działania rządu już są wdrażane
...
Następna strona