Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Wzrost cen w Polsce w 2019 r. to dopiero początek? Apogeum w I kw. 2020 r.

151
Podziel się

Ekonomiści Credit Agricole szacują, że inflacja w I kw. przyszłego roku sięgnie 3 proc. Winne mają być ceny żywności oraz uwolnione ceny prądu.

Największy wzrost cen szacowany jest na początek 2020 r.
Największy wzrost cen szacowany jest na początek 2020 r. (iStock.com)
bDSqaxAl

Wzrost cen w całym 2019 r. w Polsce kształtować się ma zdaniem ekspertów Credit Agricole na poziomie 2,2 proc., a w przyszłym roku - 2 proc. Lokalny szczyt wzrost osiągnie natomiast w I kw. 2020 r., sięgając 3 proc. - podaje Business Insider.

Wpływ na to mają mieć m.in.planowane uwolnienia cen energii dla przedsiębiorstw, wyższa dynamika cen żywności oraz wprowadzenia podatku handlowego.

- Wyższa ścieżka cen żywności w znacznym stopniu wynika z silniejszego od naszych wcześniejszych oczekiwań wzrostu cen wieprzowiny będącego skutkiem wyraźnego spadku jej światowej podaży ze względu na rozprzestrzeniający się ASF w Chinach. Uważamy, że rosnące ceny wieprzowiny będą w kolejnych miesiącach oddziaływały w kierunku wzrostu cen pozostałych gatunków mięsa, w szczególności drobiu - zauważają eksperci Credit Agricole.

bDSqaxAn

Zobacz: Paweł Surówka, prezes grupy PZU: Technologia pomoże szybciej diagnozować pacjentów

Na prognozowany wzrost cen ma mieć wpływ także wyższa dynamika cen owoców związana z wiosennymi przymrozkami, a także oczekiwane wprowadzenie podatku handlowego.

- Zgodnie z dostępnymi informacjami zakładamy, że podatek handlowy i uwolnienie cen energii nastąpią w III kw. br. Szacujemy, że łączny wpływ tych dwóch czynników będzie oddziaływał w kierunku podniesienia ścieżki inflacji bazowej o 0,4 pkt. proc. przez cztery kwartały - piszą ekonomiści.

bDSqaxAt

- Rosnące ceny usług napędzają inflację bazową, która wzrosła w maju do 4 proc. r/r z 3,7 proc. r/r w kwietniu, najwyżej od 2012. Wzrost odnotowała także preferowana przez NBH miara trendów inflacyjnych – inflacja bazowa wyłączająca zmiany podatków pośrednich. Odczyty plasują się powyżej wskazań ostatniej projekcji inflacyjnej, co sugeruje, że jej czerwcowa aktualizacja może przynieść rewizję prognoz inflacji w górę - podaje Business Insider.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSqaxAO
gospodarka
KOMENTARZE
(151)
Xxx
2 lata temu
Głupi lud myśli,że kasa dla pińcsetów z nieba spada...pozdrawiam
FC
2 lata temu
Pis powoli realizuje swój plan niszczenia kraju a niedorozwinięci wyborcy dalej na nich głosują. Brawo górale! Powinno się was odizolować od Polski.
Kijj
2 lata temu
Cudów nie ma. Za wszystkie populizmu PiSu płacą Polacy ci pracujący a nie żerujący.
bDSqaxAP
Aa
2 lata temu
Macie te 500+,i płacę minimalne ,już dawno pisałem że będą podwyżki wszystkiego ,nie będzie nas stać nawet warzyw ugotować już są tak drogie jak mięso ,kiedyś za marchew ,seler ,dwie pietruszki i kilo ziemniaków płaciłam 5 zeta teraz 18 temu rządowi to tylko napluć w twarz ,ale oni słuchają swojego imperatora
Oo
2 lata temu
Będzie teraz 1000+ na wzrost cen. Podziękujcie PiS.
...
Następna strona