Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Ceny prądu - oświadczenie. Mikro i małe przedsiębiorstwa mogą zachować ceny energii z połowy 2018 r.

0
Podziel się:

Jak informuje Adam Abramowicz rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, mikro i małym przedsiębiorstwom przysługuje uprawnienie do zachowania cen energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu br. Podstawą do tego jest złożenie "oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" do poniedziałku 29 lipca.

Ceny prądu. Mikro i małym przedsiębiorstwom przysługuje uprawnienie do zachowania cen z 2018 r. Wymagane "oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej"
Ceny prądu. Mikro i małym przedsiębiorstwom przysługuje uprawnienie do zachowania cen z 2018 r. Wymagane "oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" (Fotolia, piernik8532)

29 czerwca 2019 r. weszła w życie tzw. ustawa o cenach energii. Dokonano w niej m.in. podziału 2019 r. na dwa półrocza, pozostawiając uprawnienie do ceny odbiorcom końcowym (odbiorcom m.in. w gospodarstwach domowych, mikro i małym przedsiębiorcom oraz szpitalom) na cały 2019 r.

Jak zaznaczono w komunikacie, wszystkie podmioty, jeśli chcą zachować w tym roku ceny i stawki opłat energii elektrycznej na poziomie z 30 czerwca 2018 roku muszą do 29 lipca złożyć przedsiębiorstwu energetycznemu "oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej".

Pozostałym odbiorcom końcowym, tj. średnim i dużym przedsiębiorcom, umożliwiono ubieganie się o udzielenie pomocy de minimis za II półrocze 2019 r.

Zobacz także: Zobacz: Ceny prądu. Rząd dopłaci do droższego prądu, ale trzeba się pospieszyć

"Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" obowiązuje:

  • mikro i małych przedsiębiorców;
  • szpitale;
  • jednostki sektora finansów publicznych (tj. jednostki samorządu terytorialnego, ich związków, jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych);
  • inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Powyższe oświadczenie, będzie podstawą uprawnienia do utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r. - ze względu na to, że przedsiębiorstwa obrotu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca końcowy jest np. małym, czy średnim przedsiębiorcą.

Jak informowało z kolei Ministerstwo Energii, odbiorcy indywidualni z grupy taryfowej G, których jest ponad 15 milionów, nie muszą składać oświadczeń.

Termin składania oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej mija co prawda 27 lipca 2019 r., jednak z uwagi, że dzień ten wypada w sobotę, dokumenty należy złożyć do kolejnego dnia roboczego tj. 29 lipca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)