Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Ceny prądu. Minister zdradził, kiedy ruszą wypłaty rekompensat

143
Podziel się:

Od 4,2 do 4,3 mld zł przeznaczy rząd na rekompensaty dla firm sprzedających prąd za utrzymanie dotychczasowych cen. Wypłaty rozpoczną się po wakacjach.

Resort szacuje, że za cały rok 2019 r wypłaty rekompensat sięgną 4,3 mld zł
Resort szacuje, że za cały rok 2019 r wypłaty rekompensat sięgną 4,3 mld zł (East News, East News)

We wrześniu ruszą wypłaty rekompensat dla spółek obrotu, czyli firm sprzedających prąd, za utrzymanie dotychczasowych cen - poindformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Resort szacuje, że za cały rok 2019 r wyniosą one od 4,2 do 4,3 mld zł - podaje Polska Agencja Prasowa.

- Wypłaty rekompensat rozpoczną sie we wrześniu i zakładamy, że potrwają do końca października lub połowy listopada w zależności od sprawności składania wniosków przez zainteresowane podmioty. Wstępny szacunek wskazuje, że na te rekompensaty za pierwsze półrocze wydamy 2,1-2,3 mld zł - przekazał minister Tchórzewski.
Zobacz: Ceny prądu zostaną zamrożone. Prezydent podpisał ustawę

Zobacz także: Obejrzyj: Fuzje i przejęcia w Polce i Europie. Tłumaczy Maciej Jacenko

Przypomnijmy, że zgodnie ze zmianami wprowadzanymi popisaną 28 czerwca przez prezydenta ustawą, przez cały 2019 r. ceny zostały zamrożone na poziomie stawek nie wyższych jak stosowane do 30 czerwca 2018 r.

W efekcie ceny energii nie wzrosną od lipca dla gospodarstw domowych, samorządów, mikro i małych firm oraz szpitali. Średnie i duże firmy mogą natomiast otrzymać rekompensaty na zasadach pomocy de minimis. Czyli najpierw firma płaci rachunek według podwyższonych stawek, a potem występuje o rekompensatę. Jej kwota nie może być jednak wyższa niż 200 tys. euro w ciągu trzech lat podatkowych.

Za utrzymanie cen przedsiębiorstwom sprzedającym prąd należą się rekompensaty. Dlatego też Ministerstwo Energii rozpoczęło konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. Potrwają one do 10 lipca br.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(143)
Olga
4 lata temu
Mata PiS.
dam
4 lata temu
Rozpaczliwe bzdury. Deweloper i ministrowie zapłacą ze swoich pieniędzy czy z podatków Polaków ? Czy dla informacji napędzanych przez braci K. nie ma żadnych granic głupoty?
eV
4 lata temu
Skandal. Mój pracodawca (producent prądu i dystrybutor) obiecał podwyżki pracownikom gdy cena energii elektrycznej wzrośnie. Prąd musi zdrożeć bo ja chcę dostać podwyżkę.
Uga
4 lata temu
a co z przyszłym rokiem i kolejnymi...
Bea
4 lata temu
Ten rząd tak chętnie rozdaje nie swoje pieniądze... a kiedy poczyni w końcu coś stworzy... ciągłe obiecywanie gruszek na wierzbie
...
Następna strona