Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Ceny prądu. "Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" - termin do 29 lipca

1
Podziel się:

Mija termin składania tzw. oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Dzięki nim m.in. mikro i małe przedsiębiorstwa oraz jednostki samorządu terytorialnego mogą zachować ceny energii z połowy 2018 r.

Ceny prądu. "Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej"
Ceny prądu. "Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" (Fotolia, Pio Si)
bEKiNdaZ

29 lipca mija pierwszy termin na złożenie oświadczenia o spełnieniu przesłanek dla dalszego utrzymania cen prądu (tzw. oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej). Jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki, które się "zgapią", mogą słono przepłacić.

Ministerstwo Energii poinformowało, że wszystkie podmioty, jeśli chcą zachować w tym roku ceny i stawki opłat energii elektrycznej na poziomie z 30 czerwca ubiegłego roku muszą do 29 lipca złożyć przedsiębiorstwu energetycznemu powyższe oświadczenie.

Wynika to z faktu, że przedsiębiorstwa obrotu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca końcowy jest np. małym, czy średnim przedsiębiorcą.

bEKiNdbb
Zobacz także: Zobacz: Płacili 10 tys. zł miesięcznie, zapłacą o 4 tys. zł więcej. "Trzeba złożyć oświadczenie"

Ceny prądu. "Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej"

"Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" obowiązuje szpitale, jednostki sektora finansów publicznych (jednostki samorządu terytorialnego, ich związków, jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych), mikro i małych przedsiębiorców oraz inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Odbiorcy końcowi, np. średnie i duże przedsiębiorstwa, mają możliwość ubiegania się o udzielenie pomocy de minimis za II półrocze 2019 r.

bEKiNdbh

Jak informuje Ministerstwo Energii w swoim komunikacie, odbiorcy indywidualni z grupy taryfowej G, których jest ponad 15 milionów, nie muszą składać oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej.

Termin składania dokumentów mija co prawda 27 lipca 2019 r., jednak z uwagi, że dzień ten wypada w sobotę, oświadczenia należy złożyć najpóźniej kolejnego dnia roboczego, czyli w poniedziałek 29 lipca.

Jak poinformował w piątek w programie "Money. To się liczy" Krystian Derski z portalu wysokienapiecie.pl, "do jednego z największych dostawców energii wpłynęło 20 tysięcy oświadczeń, a 400 tysięcy jest uprawnionych. Zatem to tylko 5 proc."

bEKiNdbi

– Dlaczego tak mało? Myślę, że większość Polaków pogubiła się w serialu pt. zamrożenie cen prądu. Była uchwalona ustawa, potem dwie nowelizacje. Rząd dał firmom tylko 28 dni na złożenie oświadczeń. Wielu z nich się po prostu nie dowiedziało - dodał Derski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKiNdbC
KOMENTARZE
(1)
Obywatel
2 lata temu
Widzę, że państwo robi wszystko by utrudnić życie mikro i małym przedsiębiorcom, to jednak oni dzwigają większą część gospodarki! Czas zamykać firmę w Polsce,gdzie i tak zatory płatnicze...gdzie mentalność ludzi by tylko nie płacić...trzeba poszukać niszy w ciepłym kraju i żyć w końcu spokojnie.