Notowania

Ceny prądu. Sejm przegłosował nowelizację ustawy, uwzględnił uwagi Brukseli

Nowelizacja ustawy o cenach energii została w czwartek w nocy przyjęta przez Sejm. Zmiany były konieczne ze względu na zastrzeżenia Komisji Europejskiej do niektórych rozwiązań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kamiński)

Brukseli nie spodobało się ograniczenie kompetencji regulatora, dlatego z ustawy usunięto te zapisy, które ograniczały rolę Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Przede wszystkim wprowadzono zapis, że ceny stosowane przez spółki obrotu mają wynikać z zatwierdzonej przez Prezesa URE taryfy z 31 grudnia.

Chaos związany z ustawą o cenach prądu trwa. Ministerstwo zapewnia: ustawa obowiązuje, wkrótce podamy szczegóły
Ceny prądu. Przedsiębiorcy sfrustrowani, wciąż nie wiedzą, ile zapłacą

Tylko w przypadku cen, których URE nie reguluje, może być zastosowana zasada że obowiązuje cena z 30 czerwca 2018 r. Chodzi o sytuacje, gdy cena jest ustalana w drodze przetargu czy indywidualnych negocjacji.

Z ustawy zniknął też zapis, że dystrybutorzy i operator przesyłowy mają w 2019 r. utrzymać opłaty na poziomie z 31 grudnia 2018 r.

Dzięki nowelizacji zamrożenie cen prądu ma teraz objąć także tych odbiorców, którzy nie korzystają z oferty spółek obrotu, ale kupują energię na własną rękę, na przykład na giełdzie albo w towarowym domu maklerskim.

Krzysztof Tchórzewski
Zamrożenie cen prądu opóźni się. Minister Tchórzewski wraca z Brukseli na tarczy

- Niniejsza zmiana wprowadza dodatkowe rozwiązania porządkujące ustawę, które zostały uzgodnione w ramach naszych spotkań w Komisji Europejskiej - przyznał podczas debaty w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Chciałbym podkreślić, że rachunek za energię elektryczną w tym roku nie ulegnie zmianie w stosunku do 2018 roku - zapewnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny energii, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-02-2019

Polacy! Mieszkaciew najdroższym państwie w Europie. Zarabiacie mniej niż Albańczycy.

22-02-2019

:)Po wyborach cena poszybuje.

22-02-2019

Dobra ZmianaCieszmy się. Zapłacimy. Inflacja wzrośnie. Samo dobre.

Rozwiń komentarze (69)