Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ceny prądu. Sejm przegłosował nowelizację ustawy, uwzględnił uwagi Brukseli

69
Podziel się

Nowelizacja ustawy o cenach energii została w czwartek w nocy przyjęta przez Sejm. Zmiany były konieczne ze względu na zastrzeżenia Komisji Europejskiej do niektórych rozwiązań.

Ceny prądu. Sejm przegłosował nowelizację ustawy, uwzględnił uwagi Brukseli
(PAP/Jakub Kamiński)
bDScBPyZ

Brukseli nie spodobało się ograniczenie kompetencji regulatora, dlatego z ustawy usunięto te zapisy, które ograniczały rolę Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Przede wszystkim wprowadzono zapis, że ceny stosowane przez spółki obrotu mają wynikać z zatwierdzonej przez Prezesa URE taryfy z 31 grudnia.

bDScBPzb

Tylko w przypadku cen, których URE nie reguluje, może być zastosowana zasada że obowiązuje cena z 30 czerwca 2018 r. Chodzi o sytuacje, gdy cena jest ustalana w drodze przetargu czy indywidualnych negocjacji.

Z ustawy zniknął też zapis, że dystrybutorzy i operator przesyłowy mają w 2019 r. utrzymać opłaty na poziomie z 31 grudnia 2018 r.

Dzięki nowelizacji zamrożenie cen prądu ma teraz objąć także tych odbiorców, którzy nie korzystają z oferty spółek obrotu, ale kupują energię na własną rękę, na przykład na giełdzie albo w towarowym domu maklerskim.

bDScBPzh

- Niniejsza zmiana wprowadza dodatkowe rozwiązania porządkujące ustawę, które zostały uzgodnione w ramach naszych spotkań w Komisji Europejskiej - przyznał podczas debaty w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Chciałbym podkreślić, że rachunek za energię elektryczną w tym roku nie ulegnie zmianie w stosunku do 2018 roku - zapewnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDScBPzC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(69)
:)
2 lata temu
Po wyborach cena poszybuje.
Polacy! Miesz...
2 lata temu
w najdroższym państwie w Europie. Zarabiacie mniej niż Albańczycy.
Dobra Zmiana
2 lata temu
Cieszmy się. Zapłacimy. Inflacja wzrośnie. Samo dobre.
bDScBPzD
Andre
2 lata temu
najdroższy prąd na świecie ,przy najniższych zarobkach,i małych emeryturach
Stefanek1962
2 lata temu
właśnie wczoraj firma dostała podwyżkę cen prądu ... o 43,6 %!!!
...
Następna strona