Notowania

energia
01.08.2019 15:41

Ceny prądu. Termin składania oświadczeń ws. utrzymania cen energii będzie dłuższy? Sejm "za"

Poniedziałek był ostatnim terminem na składnie oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Jednak jak poinformował w środę PAP minister Krzysztof Tchórzewski, ma on zostać wydłużony do 13 sierpnia. Za nowelizacją ustawy w tej sprawie zagłosował Sejm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Ceny prądu. Termin składania oświadczeń ws. utrzymania cen energii będzie zostanie wydłużony?

Ustawa o cenach prądu została w środę znowelizowana przez Sejm. Wydłużono tym samym termin składania oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej do 13 sierpnia. Pierwotny termin upłynął w sobotę, ale z racji tego, że ostatni dzień wypadał w weekend, termin wydłużono do poniedziałku do północy.

Uzasadniając poprawkę w imieniu klubu PiS, poseł Piotr Uściński stwierdził, że ok. 50 proc. uprawnionych do korzystania z zamrożonych cen prądu nie złożyło stosownych oświadczeń ich sprzedawcom energii elektrycznej - podaje PAP.

Zgodnie z ustawą z grudnia 2018 r. odbiorcy końcowi energii elektrycznej, którzy są m.in. mikro i małymi przedsiębiorcami, mogą być, w drugim półroczu 2019 r., rozliczani według cen i stawek opłat za energię elektryczną, jakie były stosowane 30 czerwca 2018 roku. Aby skorzystać z tego uprawnienia, należy złożyć ww. oświadczenie.

Zobacz: Ceny prądu. Płacili 10 tys. zł miesięcznie, zapłacą o 4 tys. zł więcej. "Trzeba złożyć oświadczenie"

Ceny prądu. Termin składania oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej będzie dłuższy?

Złożenie oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej wymagane jest ze względu na to, że przedsiębiorstwa obrotu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca końcowy jest np. szpitalem, małym, czy średnim przedsiębiorcą.

"Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" obowiązuje:

  • mikro i małych przedsiębiorców;
  • szpitale.
  • jednostki sektora finansów publicznych (tj. jednostki samorządu terytorialnego, ich związków, jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych);
  • inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Odbiorcy końcowi, np. średnie i duże przedsiębiorstwa, mają możliwość ubiegania się o udzielenie pomocy de minimis za II półrocze 2019 r.

Jak informowało Ministerstwo Energii w swoim komunikacie, odbiorcy indywidualni z grupy taryfowej G, których jest ponad 15 milionów, nie muszą składać oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-08-2019

OkTulko do wyborów

02-08-2019

podatnikco oni kombinuja zabjora za pomoca podatkow by dac czesc za pomoc doplat to oszustwo

02-08-2019

mipjimjbiurokracja rosnie, papierki, podania, i to ma byc kraj w ktorym da sie zyc ?

Rozwiń komentarze (3)