Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Ceny węgla. Drożeje surowiec dla energetyki i ciepłownictwa

23
Podziel się:

W czerwcu br. krajowy węgiel dla energetyki był o 38,5 proc. droższy niż rok wcześniej, a węgiel dla ciepłownictwa podrożał o 40,4 proc. - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Lokalne ciepłownie sieciowe już teraz ledwo wiążą koniec z końcem. Wysokie koszty emisji, ceny węgla i gazu powodują, że bliskie są bankructwa.

Ceny węgla. Drożeje surowiec dla energetyki i ciepłownictwa
Lokalne ciepłownie sieciowe ledwo wiążą koniec z końcem. Wysokie koszty emisji, ceny węgla i gazu powodują, że bliskie są bankructwa (PAP, Marcin Bielecki)

Po kwietniu, który był miesiącem rekordowego wzrostu cen węgla dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła), zarówno w maju jak i w czerwcu wartość indeksu ciepłowniczego zmniejszała się miesiąc do miesiąca - w maju o 9,8 proc., zaś w czerwcu o dalsze 2,9 proc. - do poziomu 421,78 zł za tonę, wobec 434,27 zł za tonę w maju, 481,63 zł za tonę w kwietniu i 381,49 zł za tonę w marcu.

W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w czerwcu było to 17,42 zł za gigadżul, wobec 18,11 zł miesiąc wcześniej oraz 19,78 zł w kwietniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na horyzoncie problemy z górnikami. "W górnictwie od 10 lat nic dobrego się nie działo"

W czerwcu, podobnie jak w kwietniu i maju, podrożał natomiast węgiel dla energetyki (do wytwarzania energii elektrycznej). Wartość indeksu wzrosła w czerwcu, w odniesieniu do maja, o 3,3 proc. - do 345,80 zł za tonę, wobec 334,74 zł w maju, 300,90 zł w kwietniu i 290,19 zł w marcu.

W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w czerwcu było to 16,15 zł za gigadżul, wobec 15,20 zł w maju, 13,61 zł w kwietniu i 13,40 zł w marcu.

Czerwiec przyniósł również dalszą zwyżkę cen węgla na świecie. W zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) ceny wzrosły o 12 proc. w porównaniu do maja 2022 r. - czerwcowe ceny były o 251,3 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Krajowe ceny węgla, będące w większości następstwem bezpośrednich umów producentów z odbiorcami, nie odzwierciedlają cen obserwowanych w ostatnich miesiącach na międzynarodowych rynkach. W przeliczeniu na warunki portów ARA, wartość polskich indeksów cenowych wyniosła w czerwcu br. 92,44 dol. za tonę węgla dla energetyki oraz 99,74 dol. za tonę węgla dla ciepłownictwa, poniżej rynkowych cen w zachodnioeuropejskich portach.

Ceny w górę. Rekompensaty wchodzą w życie

Średnia wartość indeksu krajowego węgla dla energetyki w drugim kwartale br. wyniosła 325,58 zł za tonę - to 31,9 proc. więcej niż rok wcześniej i 11,7 proc. więcej niż w pierwszym kwartale br.

Natomiast średnia wartość indeksu węgla dla ciepłownictwa w drugim kwartale br. wyniosła 443,13 zł za tonę - to 50,1 proc. więcej niż rok wcześniej i 22,1 proc. więcej niż w pierwszym kwartale br.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

Drastycznie rosnące ceny węgla, gazu, biomasy, ale i uprawnień do emisji doprowadzają kolejne lokalne ciepłownie do skraju bankructwa - pisze portal Wysokie Napięcie. Sytuacja jest poważna, bowiem ta zima może okazać się dla Europy surowa i to nie z powodu pogody, ale wysokich rachunków, a nie może nawet z przerwami dostaw ciepła. Przypomnijmy, że według szacunków IGSPW Polsce może zabraknąć ok. 11 mln ton węgla.

W czwartek 28 lipca formalnie weszła w życie ustawa mająca gwarantować maksymalną cenę węgla na poziomie 996,60 zł za tonę. Rząd jednak zdążył już zmienić koncepcję wsparcia gospodarstw domowych. Zamiast ceny regulowanej, woli wypłacić wszystkim palącym węglem 3 tys. zł. Nad przepisami znoszącymi ustawę o rekompensatach nadal jednak pracuje parlament.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Romek
2 lata temu
poproszę o rzetelne informacje. W ubiegłym roku tonavwęgla dla ciepłowni wynosiła 380zł natomiast w tym roku 1800zł. To nie wzrost cen o 40% ale 500%
hehuś
2 lata temu
No jak to jest przewodniczący solidarność 80 w TVN mówił, że ceny węgla dla energetyki od 5-ciu lat nie zdrożał i kosztuje 200 zł za tonę, a teraz kłamią, że co roku drożeje. No nic się nie trzyma kupy z tym co piszą i z tym co mówią ludzie pracujący bezpośrednio przy wydobyciu. Cyrk po prostu cyrk panowie i panie.
RealistaPL
2 lata temu
Na szczęscie patriotyczny rząd zadbał aby wesprzeć Polaków aż 3000zł w ramach dodatku węglowego. Gdyby rządziło PO zostawiłoby nas bez żadnej pomocy.
robolbezrobot...
2 lata temu
Jeśli odpowiecie na te pytania sami wiecie - kto ty jesteś? - jaki znak ?- czym twa ziemia ? - czym zdobyta ?........................... jeśli ktoś tego wierszyka nie zna to nie nasz
Pfff
2 lata temu
Skosić uposażenia prezesów, ich vice, ich managerów. Zaraz im dochodowość wzrośnie. Może jedne limo mniej?
...
Następna strona