Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Rekompensaty za ceny węgla wchodzą w życie. Legislacyjny galimatias PiS-u

82
Podziel się:

W czwartek 28 lipca formalnie weszła w życie ustawa mająca gwarantować maksymalną cenę węgla na poziomie 996,60 zł za tonę. Rząd jednak zdążył już zmienić koncepcję wsparcia gospodarstw domowych. Zamiast ceny regulowanej, woli wypłacić wszystkim palącym węglem 3 tys. zł. Nad przepisami znoszącymi ustawę o rekompensatach nadal jednak pracuje parlament.

Rekompensaty za ceny węgla wchodzą w życie. Legislacyjny galimatias PiS-u
Rekompensaty za ceny węgla miały trafić do przedsiębiorców gwarantujących sprzedaż surowca za 996,60 zł (Adobe Stock, Kirill Gorlov)

Sejm przyjął ustawę o rekompensatach za cenę węgla 23 czerwca, natomiast prezydent podpisał ją 11 lipca. Dwa dni później została ogłoszona w Dzienniku Ustaw, a skoro wchodzi ona w życie po 14 dniach od ogłoszenia, to oznacza, że od czwartku 28 lipca teoretycznie przedsiębiorcy mogą oferować węgiel w obniżonej cenie, w nadziei na rekompensaty.

PiS wycofał się z programu, zanim zdołał przegłosować przepisy

Jednak rząd już zdążył wycofać się rakiem z tego pomysłu. Mateusz Morawiecki przekonywał, że wina leży po stronie sprzedawców, gdyż, jak stwierdził, "w składach węgla nie ma woli współpracy" i handlowcy nie chcą sprzedawać surowca w cenie 996,60 zł.

Zgodnie z nową propozycją, 3 tys. zł mają otrzymać wszyscy opalający dom węglem. Odpowiednia ustawa została już przyjęta przez Sejm, a obecnie pracuje nad nią Senat. Problem w tym, że przepisy wygaszające program rekompensat są wpisane do tejże ustawy, a zatem - choć rząd mówi, że program ten już nie jest aktualny - to w świetle prawa rekompensaty są obecnie funkcjonującym programem osłonowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Zaczynamy mieć chaos". Były minister gospodarki mówi o cukrowej panice

Jeżeli zatem jakiś przedsiębiorca zdecyduje się zaoferować odbiorcom węgiel w cenie 996,60 zł za tonę (do trzech ton na jednego odbiorcę), to może liczyć na rekompensatę od państwa w wysokości do 1073,13 zł. Potwierdziło to money.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W odpowiedzi na nasze pytania MKiŚ pisze, że ustawa o rekompensatach "zapewnia gwarancję dla przedsiębiorców, którzy już ustanowili w swojej ofercie stałą cenę węgla".

Nowy program osłonowy stwarza większe wydatki

Skoro zmienia się koncepcja programu osłonowego, to zmienia się również koszt dla budżetu. Rekompensaty miały kosztować ok. 3 mld zł. Natomiast dodatek węglowy pochłonie znacznie większe fundusze, rząd szacuje jego koszty na poziomie do 11,5 mld zł. W money.pl informowaliśmy, że lwią część z tej kwoty pokryje z własnych zysków Narodowy Bank Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(82)
Jest węgiel!
2 miesiące temu
A mi się udało kupić 5 t w pgg za 966zeta. Plus transport wyszło nie całe 6000. Węgiel od tygodnia jest w garażu. Dostanę dopłaty 3000. , wiec zima będzie mnie kosztowała mniej jak rok temu!
jabol
2 miesiące temu
Kuźwa a jak ponoszą czynsz za mieszkanie ze względu na opal to Jarek nie daje rekompensaty kuźwa stary tamil on myśli że są zabory i jesteśmy pod zaborami austro wegierskimi
Ania
2 miesiące temu
Morawiecki już od listopada wiedział, że będzie wojna i co zrobił? Zajął się kupowaniem dla siebie obligacji indeksowanych stopą inflacji. W kwietniu cały rząd i opozycja także jako pierwsi w Europie wprowadzili embargo na węgiel nie licząc się tym, że nie mamy jego zapasów. Przy okazji pogrążyli przedsiębiorców, którzy kupili węgiel w Rosji i Białorusi, a który nie dotarł jeszcze do Polski.
Kruk
2 miesiące temu
Taki co daje się kupić za iluzję to naiwniak. Polska naiwniakami stoi.
Muc
2 miesiące temu
Polacy powinni im dać dopłaty by już więcej nie mogli rządzić w Polsce!!
...
Następna strona