Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Problem z węglem. Morawiecki: W składach nie ma woli współpracy

683
Podziel się:

Gdzie można kupić węgiel za cenę określoną przez rząd? To pytanie trafiło bezpośrednio do premiera. Mateusz Morawiecki usłyszał podczas spotkania w Turowie, że w powiecie szczecineckim nie ma takiej możliwości. Szef rządu przyznał, że także z innych części kraju docierają do niego informacje o tym, że w składach węgla nie ma woli współpracy.

Problem z węglem. Morawiecki: W składach nie ma woli współpracy
Mateusz Morawiecki - premier RP (Licencjodawca, Michal Legierski)

Premier Mateusz Morawiecki, pytany na spotkaniu z mieszkańcami w Turowie o to, gdzie można kupić węgiel za cenę określoną przez rząd, bo w powiecie szczecineckim nie ma takiej możliwości.

Uczestnik spotkania twierdził, że w powiecie szczecineckim są trzy składy węgla , z których tylko jeden jest czynny i oferuje ekogroszek za 2,9 tys. zł za tonę.

Premier przyznał, że także z innych części kraju docierają do niego informacje o tym, że w składach węgla nie ma woli współpracy.

Rzeczywiście jest problem na styku naszej próby zbudowania systemu, który doprowadzi do tego, że będzie można kupić węgiel po tej ustalonej cenie, a wolnym rynkiem, rynkiem składów węgla, które musiałyby w odpowiedni sposób zareagować. Tego typu problemy z innych części kraju też do mnie docierają, że w składach węgla nie ma tej woli współpracy, jaką zakładaliśmy na początku – mówił Morawiecki.

Zaznaczył, że rząd myśli nad "innymi, dodatkowymi uwarunkowaniami, jeszcze innymi elementami tego systemu", by w najbliższym czasie węgiel był dostępny.

Problem z dostępnością węgla Polska

Dziś największym problemem jest to, że w ogóle nie ma węgla, ekogroszku w wystarczającej ilości. Bo węgiel do pieców ściągaliśmy przez ostatnie lata z Rosji. (…)Spółki skarbu państwa zostały poproszone o to, by zamawiały ten węgiel z Kolumbii, Indonezji, na całym świecie. Żeby statki z węglem płynęły do Polski – powiedział premier.

Ocenił, że z dostępnością węgla Polska będzie mieć "dużo problemów w najbliższych tygodniach, miesiącach".

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych, którą 12 lipca podpisał prezydent Andrzej Duda, zakłada, że maksymalna cena za jedną tonę węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym (lub wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym w przypadku budynków wielolokalowych ogrzewanych węglem) wyniesie nie więcej niż 996,60 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(683)
DAN
2 lata temu
Polska: kraj, ktory wegla ma pod dostatkiem, dla kilku nastepnych pokolen. Wyobrazcie sobie, ze Arabia Saudyjska IMPORTUJE ropę naftową. Nigdy ich wladze by na to nie pozwolily.
Beata
2 lata temu
Cwaniacy chcą dorobić się kokosów na węglu .W kopalni ok 1000zł za tonę a ci złodzieje chcą po 2400,3000 albo i drożej. Tak właśnie wygląda prywatny rynek. Węgiel powinien być państwowy[żadnych spółek] , transportowany przez pociągi bezpośrednio z kopalni jak kiedyś za mojego dzieciństwa i był wtedy dosyć tani jak na tamte czasy.
Zxcbn
2 lata temu
Jak mówiłem klientom, że węgla po tysiąc zł nie będzie to mówili, że jestem hiena i chce zarobić, teraz wracają i dziękują że im sprzedaje węgiel po 2400. Czy ktoś z Was widział umowy jakie przedstawił nam rząd? Wysokość rządowej dotacji tak naprawdę nie jest znana. Ponieważ jeżeli suma zakupionego węgla przekroczy sumę środków jaką rząd przeznaczył na dofinansowanie zakupu wegla kwota dotacji będzie proporcjonalnie zmniejszana. Czyli nikt z nas nie wie jakie pieniądze otrzyma... Pomijam kolejne kwestie jak czas oczekiwania na dotacje itp absurdy których nie brakuje
prawda
2 lata temu
polska weglem stoi a nie ma wegla... rzady ostatnich 30 lat...
TakPytam
2 lata temu
A cieple slowa premiera Wam na zimę nie wystatczą ???
...
Następna strona