Notowania

Ceny za śmieci powinny wzrosnąć już dawno. "To był dumping"

Średnia cena za odbiór odpadów powinna wynosić 22 zł, wynika z wyliczeń Krajowej Izby Gospodarczej. W nowych przetargach firmy oferują znacznie wyższe stawki niż dotychczas. Opłata od mieszkańców mogłaby być niższa, gdyby producenci wzięli na siebie część kosztów recyklingu odpadów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Wywóz śmieci (Fot: Dmitry Kalinovsky)

9 zł za osobę - tyle w 2017 r. płaciliśmy średnio za odbiór śmieci, wynika z danych Krajowej Izby Gospodarczej. Cena już wtedy powinna być wyższa i wynosić 14 zł. Niższa wynikała z zastosowanej przy przetargach kryterium najniższej ceny. Zbyt niskiej, by w odpowiedni sposób zagospodarować odpady.

- Ceny rosną to jest fakt, a będą jeszcze rosły - mówił podczas konferencji Krzysztof Kawczyński z Krajowej Izby Gospodarczej, cytowany przez PAP. Według Izby średnia cena powinna wynosić 22 zł.

Zmiana cen jest konieczna, wzrosły bowiem koszty gospodarowania odpadami. Jak mówił przedstawiciel KIG, "nie ma gdzie tanio pozbyć się odpadów, tanie składowanie znika", relacjonuje PAP.

Zobacz także: Stawki za śmieci pójdą w górę. Nawet czterokrotnie

Branża odpadowa uważa, że pewną ulgą dla mieszkańców byłoby rozszerzenie odpowiedzialności producentów tak, by w większym stopniu finansowały zbiórkę i recykling odpadów. 2 grosze od opakowania pobrane od zakładów przemysłowych dałoby 2 mld zł, podaje PAP, powołując się na dane Izby.

Z szacunków Ministerstwa Środowiska wynika, że 16 proc. właścicieli nieruchomości nie zbiera selektywnie odpadów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: śmieci, rynek odpadów, opłaty za śmieci, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-01-2019

radekprzed tą tzw reformą śmieciową płaciłem za osobę 3 zł i prywatnej firmie wywożącej śmieci się opłacało, jak się za to wzięli urzędnicy to 15 jest … Czytaj całość

14-01-2019

ABCZa odpady może i tak, ale ale z jakiej racji mamy im płacić za odbiór surowców wtórnych??? Przecież to złodziejstwo w biały dzień! PATOLOGIA!!!

14-01-2019

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!15 od osoby płacę już odkąd wprowadzono opłaty, to co jeszcze mało, a kto mi zapłaci za rujnowanie zdrowia życia za wdychanie smrodu który zionie z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (36)