Zmiany zasad odprowadzania podatku u źródła
Podatek u źródła, określany także skrótem WHT od angielskiego withholding tax, jest płacony w przypadku płatności transgranicznych, gdy podatnik ma inną rezydencję podatkową niż kraj będący źródłem przychodu. Chodzi zatem o podatek od płatności (np. dywidend, płatności licencyjnych, odsetek od pożyczki czy opłat za usługi niematerialne o charakterze doradczym, księgowym, reklamowym itp.), które zagraniczna firma otrzymuje od polskiego podmiotu. Od 2019 roku, w polskim prawie wejdą w życie znaczące zmiany w zakresie podatku u źródła. Nową regułą będzie pobór podatku przez płatnika (polską firmę) i późniejsze wnioskowanie o zwrot przez podatnika (podmiot zagraniczny). Zmiany dotkną szczególnie podmioty dokonujące płatności transgranicznych w wysokości powyżej 2 milionów złotych rocznie. Płatnik będzie wówczas zobowiązany pobrać podatek według standardowej stawki 19 lub 20%, a stosowanie zwolnień lub obniżonych stawek będzie wymagało oświadczenia całego zarządu, które potwierdzi przeprowadzenie szczegółowej weryfikacji statusu kontrahenta.
Czym jest Certyfikat Podatku u Źródła EY?
Certyfikacja WHT jest usługą odpowiadającą na zapotrzebowanie wynikające z wprowadzanych zmian. Już dotychczasowe zasady pobierania podatku u źródła były dla wielu przedsiębiorców niełatwe do interpretacji, a nowe przepisy dodatkowo obwarowują możliwość korzystania ze zwolnień. Na płatniku ciążyć będzie obowiązek zachowania należytej staranności przy weryfikacji kontrahentów, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, fiskus zyskuje prawo nałożenia nowych sankcji finansowych (podwyższenie opodatkowania do 40%) i osobistych (odpowiedzialność karnoskarbowa zarządu firmy-płatnika). Dlatego znane firmy zajmujące się doradztwem podatkowym – takie jak na przykład EY (Ernst & Young) – oferują usługę certyfikacyjną (sprawdź: https://www.ey.com/pl/certyfikacjapodatkowa)
. Certyfikat WHT EY jest dokumentem wieńczącym przeprowadzony w firmie audyt podatkowy w zakresie stosowanych rozliczeń podatku u źródła, który potwierdza ich prawidłowość. Proces Certyfikacji WHT zabezpiecza przed ryzykiem finansowym i osobistym ponoszonym przez przedsiębiorstwo i jego zarząd, a usługa dostępna jest w dwóch głównych wariantach.
Certyfikacja WHT konkretnych transakcji
Certyfikat Podatku u Źródła EY może dotyczyć jednej lub kilku wybranych transakcji. W efekcie zarząd firmy otrzymuje jednoznaczną informację, czy w stosunku do konkretnej transakcji istnieje możliwość zastosowania starych reguł (czyli obniżenia stawki lub zwolnienia z podatku na etapie wypłaty zobowiązania) i na tej podstawie może podpisać ustawowo wymaganie oświadczenie. Ciężar należycie starannej weryfikacji kontrahentów – w tym przeprowadzenie testów rzeczywistego właściciela należności i rzeczywistej działalności gospodarczej według nowych definicji prawnych – ponosi firma doradcza.
Kompleksowa certyfikacja polityki WHT firmy
Drugi rodzaj Certyfikatu Podatku u Żródła EY opiera się na analizie wszystkich stosowanych procedur w zakresie takich rozliczeń. Certyfikacja polityki WHT w firmie obejmuje z jednej strony weryfikację merytoryczną i procesową zasad kwalifikowania transakcji mających podlegać podatkowi, a z drugiej weryfikację statusu transakcyjnego kontrahentów, która pozwala określić, czy stosowania zwolnień i obniżonych stawek podatku WHT jest zasadne. Kompleksowy Certyfikat WHT potwierdza prawidłowość w zakresie metodologii rozliczeń podatku u źródła. Opinia certyfikująca może też sugerować niezbędne zmiany w tym obszarze. W obu przypadkach firma minimalizuje ryzyko nałożenia sankcji osobistych i finansowych, a w konsekwencji wymiernych oraz dotkliwych strat finansowych, wizerunkowych i personalnych.
Artykuł sponsorowany