Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Chaos po twardym brexicie. Gazeta ujawnia rządowe dokumenty

134
Podziel się:

Po twardym brexicie Brytyjczycy będą borykali się z brakami żywności, leków i paliwa oraz z chaosem i opóźnieniami w transporcie przez kanał La Manche - wynika z niejawnych rządowych dokumentów, opublikowanych przez "Sunday Times".

Brexit bez umowy może doprowadzić do chaosu.
Brexit bez umowy może doprowadzić do chaosu. (East News, CHRIS J RATCLIFFE)

"Zbiór dokumentów skompilowany w sierpniu przez Cabinet Office (instytucję wspierającą bieżącą pracę premiera i jego rządu, odpowiednik polskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) pod kryptonimem Operation Yellowhammer daje rzadki wgląd w niejawne przygotowania podejmowane przez rząd, by uniknąć katastrofalnego załamania krajowej infrastruktury" - czytamy w "Sunday Times".

Rządowe dokumenty, do których dotarła gazeta, to ocena tego, w jaki sposób Wielka Brytania jest przygotowana na brexit bez umowy.

Pakiet dokumentów zawiera prognozy najbardziej prawdopodobnych konsekwencji opuszczenia UE bez umowy. Nie są to jednak najczarniejsze scenariusze.

Zobacz także: Oglądaj też: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Według prognoz, 85 proc. ciężarówek pokonujących dziś granicę między Francją a Wielką Brytanią może być nieprzygotowana na przywrócenie kontroli granicznych.

Zakłócenia i opóźnienia w portach mogą potrwać nawet do 3 miesięcy.

W przypadku bezumownego brexitu prawdopodobnie na granicy Irlandii i Irlandii Północnej powróci tzw. twarda granica, bo obecne plany, by uniknąć powszechnych kontroli, już teraz oceniane są jako nie do utrzymania na dłużej.

Brytyjskie władze liczą się też ze wzrostem wydatków na świadczenia socjalne.

Twardy brexit jest coraz bardziej prawdopodobny. Brytyjski Premier Boris Johnson zadeklarował, że zamierza wyprowadzić Wielką Brytanię ze struktur UE do 31 października, i jeśli strona unijna nie zgodzi się na renegocjacje umowy, będzie to twardy brexit.

Tymczasem Bruksela stanowczo odrzuca taką możliwość, tłumacząc, że warunki wyjścia zostały już wynegocjowane z poprzednim rządem.

W przyszłym tygodniu brytyjski premier ma się spotkać min. z Angelą Merkel i z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(134)
q35tgr
5 lata temu
Szwajcaria musi byc strasznie biedna; nigdy nie byla w Unii, napewno tam brakuje chleba
lewa
5 lata temu
Sami sobie w UK , stworzyli problem. Bawią mnie teraz pokrzykiwania że to wina UE. Głupota widać że wzbija się na wyżyny nieoczytanego absurdu, głównie po prawej stronie.
Wytlumaczenie
5 lata temu
Do wszystkich tych, ktorzy nie wierza, ze UK sobie poradzi. UK wplaca rocznie do budzetu UE 12,9 mld funtów rocznie (ok. 69 mld zł) )Polska dla porowania wplaca 2,5 mld funtow) oznacza to, że każdy dzień Wielkiej Brytanii kosztuje 35 mln funtow. A teraz pomyslcie: te pieniadze zostana w budzecie UK.
polytyk
5 lata temu
Tak rudy rządził Europą, że mu UK z niej uciekła.
hmm
5 lata temu
Ciekawe, jak funkcjonowała Anglia kiedy były jeszcze granice? Czy też nie mieli co jeść i umierali, bo nie było leków?
...
Następna strona