Notowania

gospodarka
18.08.2019 12:22

Chaos po twardym brexicie. Gazeta ujawnia rządowe dokumenty

Po twardym brexicie Brytyjczycy będą borykali się z brakami żywności, leków i paliwa oraz z chaosem i opóźnieniami w transporcie przez kanał La Manche - wynika z niejawnych rządowych dokumentów, opublikowanych przez "Sunday Times".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Brexit bez umowy może doprowadzić do chaosu. (Fot: CHRIS J RATCLIFFE)

"Zbiór dokumentów skompilowany w sierpniu przez Cabinet Office (instytucję wspierającą bieżącą pracę premiera i jego rządu, odpowiednik polskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) pod kryptonimem Operation Yellowhammer daje rzadki wgląd w niejawne przygotowania podejmowane przez rząd, by uniknąć katastrofalnego załamania krajowej infrastruktury" - czytamy w "Sunday Times".

Rządowe dokumenty, do których dotarła gazeta, to ocena tego, w jaki sposób Wielka Brytania jest przygotowana na brexit bez umowy.

Pakiet dokumentów zawiera prognozy najbardziej prawdopodobnych konsekwencji opuszczenia UE bez umowy. Nie są to jednak najczarniejsze scenariusze.

Oglądaj też: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Według prognoz, 85 proc. ciężarówek pokonujących dziś granicę między Francją a Wielką Brytanią może być nieprzygotowana na przywrócenie kontroli granicznych.

Zakłócenia i opóźnienia w portach mogą potrwać nawet do 3 miesięcy.

W przypadku bezumownego brexitu prawdopodobnie na granicy Irlandii i Irlandii Północnej powróci tzw. twarda granica, bo obecne plany, by uniknąć powszechnych kontroli, już teraz oceniane są jako nie do utrzymania na dłużej.

Brytyjskie władze liczą się też ze wzrostem wydatków na świadczenia socjalne.

Twardy brexit jest coraz bardziej prawdopodobny. Brytyjski Premier Boris Johnson zadeklarował, że zamierza wyprowadzić Wielką Brytanię ze struktur UE do 31 października, i jeśli strona unijna nie zgodzi się na renegocjacje umowy, będzie to twardy brexit.

Tymczasem Bruksela stanowczo odrzuca taką możliwość, tłumacząc, że warunki wyjścia zostały już wynegocjowane z poprzednim rządem.

W przyszłym tygodniu brytyjski premier ma się spotkać min. z Angelą Merkel i z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, brexit
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-08-2019

PolakTo będzie koniec UK. Unia zrobi wszystko, żeby ich zniszczyć, a tym samym pokazać innym, że nie można wyjść z unii. Inaczej zaraz wyjdą Włochy, a … Czytaj całość

18-08-2019

RockNie mogę się doczekać kiedy Polska wyjdzie z tego syfi@stej unii

18-08-2019

PatrykNie mogę się doczekać kiedy Wielka Brytania opuści UE,mam nadzieję,że Szkocja,i Irlandia Płn.opuści Wk.Brytanię i zostanie sama Anglia.

Rozwiń komentarze (134)