Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Chcą zderusyfikować swoją elektrownię. Bułgarzy wykonali pierwszy krok

Podziel się:

Pierwszy transport z paliwem wyprodukowanym przez Westinghouse Electric przybył do elektrowni jądrowej w bułgarskim Kozłoduju. To pierwszy krok w kierunku dywersyfikacji dostaw paliwa dla tej elektrowni. Od 1974 r., czyli od momentu jej powstania, jej jedynym dostawcą była Rosja.

Chcą zderusyfikować swoją elektrownię. Bułgarzy wykonali pierwszy krok
Bułgaria derusyfikuje elektrownię w Kozłoduju (na zdjęciu w tle) (Getty Images, robert wallis)

Operatorzy elektrowni już załadowali paliwo od Westinghouse do jednego z dwóch działających reaktorów. Do Bułgarii na razie trafiła jedna czwarta niezbędnego paliwa, a pozostałe dwie trzecie na razie będą rosyjskie.

Derusyfikują elektrownię. Bułgarzy mają plan

Odpowiednie instytucje w kraju wydały zezwolenia na licencję zachodniego paliwa i na jego wykorzystanie w reaktorze. Kilka lat trwały negocjacje o dywersyfikacji dostaw, a sam proces rozpoczął się w 2019 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Saint-Gobain: Czy zielony ład może być szansą na rozwój gospodarki w Polsce?

Nie jest jednak tak, że na tym Bułgarzy poprzestaną. Wręcz przeciwnie, to dopiero pierwszy krok w kierunku derusyfikacji źródeł dostaw paliwa do elektrowni.

W drugim reaktorze ma być wykorzystywane paliwo produkcji francuskiego Framatome. Pierwsze dostawy jednak dotrą do Bułgarii za półtora roku, gdyż siłownia posiada do tego czasu wystarczające zapasy. Trzeba tu również dodać, że paliwo od Franatome jest produkowane na rosyjskiej licencji.

Bułgarska elektrownia jądrowa

Elektrownia jądrowa w Kozłoduju wystartowała w 1974 r. Przed wejściem Bułgarii do Unii Europejskiej miała ona sześć reaktorów, jednak cztery wyłączono przed akcesją.

Przez długie lata funkcjonował pomysł budowy drugiej elektrowni w Belene. Był też projekt w tej sprawie, lecz ostatecznie kraj zrezygnował z tego rozwiązania. Dziś natomiast władze rozważają budowę nowych reaktorów w Kozłoduju na licencji Westinghouse.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP