Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Chińska gospodarka odżywa. Zaskakująco dobre dane o eksporcie towarów

6
Podziel się

Chińczycy opanowali epidemię koronawirusa i gospodarka wysyła pierwsze sygnały poprawy. W kwietniu zupełnie niespodziewanie eksport towarów był wyższy niż rok wcześniej. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja z importem.

Chiński eksport odżywa.
Chiński eksport odżywa. (Flickr)
bDBuaSJN

Pierwszy raz w tym roku Chiny odnotowały wzrost wartości eksportowanych towarów w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku. W kwietniu eksport był wyższy o 3,5 proc., a jeszcze w marcu był pod kreską około 6,6 proc.

Po opanowaniu epidemii chińskie fabryki ruszyły do odrabiania strat czym kompletnie zaskoczyły ekonomistów. Średnia prognoz ekspertów ankietowanych przez agencję Reuters zakładała spadek eksportu i to aż o 15,7 proc.

bDBuaSJP

Komentatorzy martwią się jednak o znaczący spadek popytu zagranicznego, spoza Chin. Tym samym lepsze wyniki eksportu w efekcie mniejszego popytu na towary z tego kraju mogą długo się nie utrzymać.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"

W tym kontekście warto zauważyć słabość importu. Do Chin w kwietniu trafiły towary o wartości o ponad 14 proc. mniejszej niż rok wcześniej. To potwierdza problemy globalnej gospodarki, która pogrąża się w recesji.

bDBuaSJV

Import podobnie jak eksport zaskoczył ekonomistów, ale tym razem w przeciwnym kierunku. Spadek okazał się mocniejszy od prognoz sugerujących wynik raczej w okolicach 12 proc. Miesiąc wcześniej spadek wyniósł zaledwie 1 proc.

Tak duża rozbieżność między zmianami eksportu i importu Chin wpłynęła znacząco na ogólny bilans w wymianie handlowej. Nadwyżka eksportu nad importem wyniosła aż 45 mld dolarów w porównaniu do prognozowanych niecałych 10 mld dolarów. Względem marcowych statystyk dodatni bilans wzrósł ponad dwukrotnie.

Chiny po pierwszych dwóch miesiącach tego roku były drugim największym rynkiem, z którego Polska sprowadzała towary. Import z tego kierunku wyniósł w tym czasie prawie 22 mld zł. Większą wymianę mieliśmy tylko z Niemcami.

bDBuaSJW

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDBuaSKq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Nic z PRC
9 miesięcy temu
Rząd chin zamknął usta lekarzom którzy chcieli ostrzec świat przed zarazą. Wysłali do Hiszpanii i Włoch uszkodzone maseczki i respiratory za ciezkie pieniądze, wcześniej dostali od nas pomoc gratis.
eksport z Chi...
9 miesięcy temu
ciekawe...zrozumiałbym import z Chin, albo chiński eksport, ale eksport z Chin?
eksport z Chi...
9 miesięcy temu
ciekawe...zrozumiałbym import z Chin, albo chiński eksport, ale eksport z Chin?
bDBuaSKr
123ty
9 miesięcy temu
No tak, jak robią interes na koronkowym który wyszedł od nich no to mają wzrosty. Jeden samolot przysłali darowizny i zadowoleni. Powinni za całą pandemie płacić ciekawe czy wtedy mieliby wzrosty.
...
9 miesięcy temu
Nie ma to jak byc pustakiem