Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Niemiecki przemysł się kurczy. W miesiąc produkcja spadła o rekordowe 9 procent

15
Podziel się

Tak źle nie było od blisko 30 lat. W miesiąc niemiecka produkcja przemysłowa spadła o ponad 9 proc. Niestety wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie gorzej.

Kanclerz Angela Merkel ma powody do niepokoju o gospodarkę.
Kanclerz Angela Merkel ma powody do niepokoju o gospodarkę. (PAP)
bEitDqrp

Przemysł dla każdej dużej gospodarki jest fundamentem. Niestety już widać, że w Niemczech koronawirus tę podstawę mocno naruszył. Najnowsze dane opublikowane przez tamtejszy urząd statystyczny pokazują, że produkcja przemysłowa w marcu spadła o 7 proc. w porównaniu z marcem 2019 roku.

Nie tylko w skali roku widać pogorszenie sytuacji. Spadki przyspieszają systematycznie z miesiąca na miesiąc. W porównaniu z lutym tego roku produkcja zmniejszyła się o ponad 9 proc.

bEitDqrr

Jak zauważa agencja Reuters, to największy miesięczny spadek produkcji w Niemczech od 1991 roku. Załamanie przeszło najśmielsze oczekiwania ekonomistów, którzy średnio prognozowali około 7,5-procentowy spadek.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"

A warto zauważyć, że marzec był pierwszym miesiącem, w którym epidemia poważnie dotknęła Europę. Można się spodziewać, że podsumowanie kwietnia czy maja będzie gorsze.

bEitDqrx

Na to wskazuje m.in. indeks PMI dla przemysłu. Powstaje on na bazie ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów kilkuset firm. Ich nastroje w marcu nie były dobre, co widać było po spadku wskaźnika poniżej 50 pkt - do 45,4 pkt. Najnowsze dane za kwiecień pokazują zjazd do 34,5 pkt.

W tym roku niemiecki rząd przewiduje spadek PKB o 6,3 proc. Choć w 2021 roku ma dojść do odbicia, minister gospodarki Peter Altmaier niedawno wypowiadał się, że poziom sprzed kryzysu zostanie osiągnięty nie wcześniej niż na początku 2022 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEitDqry

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEitDqrS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Polak
rok temu
Durne lewaki , tak narzekacie na Polske , ze tutaj najgorze. Kryzys dotarl wszedzie , nawet do waszego ukochanego Deutschland.
Chalo
rok temu
Co nas obchodzą Niemcy , tu jest Polska
Grażyna
rok temu
Jak kto naszabrował, to mu kryzys nie straszny
bEitDqrT
Karim
rok temu
dobrze ze w Polsce rozkwit gospodarczy. niedlugo co drugi bedzie w Polsce zebral o jedzenie.
kiki
rok temu
jezeli "niemiecka gospodarka jest na skraju " to polska gospodarka juz dawno lezy w przepasci !!! albo gleboko pod ziemia !!!! Nie martwcie sie o NIEMCOW ! Martwcie sie o POLSKE !!!