Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Chiny coraz mocniej wpływają na gospodarki innych państw

12
Podziel się:

Chiny odrywają coraz większą rolę w światowej gospodarce - piszą w czwartkowym raporcie eksperci mBanku. "Wpływ Chin na inne gospodarki jest zdecydowanie większy niż pozostałych badanych krajów i wciąż rośnie" - wyjaśniają. To oznacza, że szoki, które dotykają chińskiej gospodarki wcześniej czy później "docierają" do rynków wschodzących.

Chiny coraz mocniej wpływają na gospodarki innych państw
Wpływ Chin na światową gospodarkę jest większy niż zakładano (GETTY, Bloomberg)

"Gdy Chiny kichają, reszta ma katar?" - zastanawiają się eksperci mBanku w czwartkowym raporcie. Przytoczona przez nich figura retoryczna pierwotnie odnosiła się do wpływu USA na Europę, jednak zdaniem analityków, coraz trafniej opisuje ono rolę Chin w światowej gospodarce.

Eksperci, opierając się na raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wzięli pod lupę 10 rozwijających się państw grupy G20, m.in. Chiny, Indie i Brazylię. Jak zauważają, kraje te w ostatnich latach systematycznie zyskiwały na znaczeniu. "Patrząc m.in. na udział tych państw w globalnym handlu (tu cezurą czasową jest wstąpienie Chin do WTO), wzrost ich inwestycji zagranicznych, wzrost udziału w globalnych łańcuchach dostaw i w końcu ich udział w produkcji czy wydobywaniu niektórych surowców" - wyliczają eksperci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?

Szoki z Chin tłumaczą 5-10 proc. zmienności produkcji w różnych krajach

Analitycy mBanku wskazują na silne powiązania badanych gospodarek z gospodarką globalną. Oraz znaczenie szoków w tych gospodarkach dla reszty świata. "Mówiąc prościej, państwa te na tyle rosły gospodarczo w siłę, że nie są zależne już głównie od tego co dzieje się za granicą, ale coraz silniej zależą od czynników wewnętrznych, jak np. krajowy popyt" - tłumaczą analitycy.

Analiza danych z lat 2001-2023 nie pozostawia wątpliwości - wpływ Chin na inne gospodarki jest zdecydowanie większy niż pozostałych badanych krajów i wciąż rośnie. "Szok popytowy (podażowy) o wartości 1 punktu procentowego w Chinach prowadzi do wzrostu o około 0,3 (0,15) punktu procentowego po trzech latach na innych rynkach wschodzących, z mniejszymi skutkami w gospodarkach rozwiniętych" - czytamy w raporcie mBanku.

Obecnie szoki z Chin tłumaczą ok. 5 proc. zmienności produkcji w krajach rozwiniętych i 10 proc. w krajach rozwijających się. Pozostałe badane państwa odpowiadają za mniej niż 4 proc. wahań.

Kolejny model wskazuje, że w wyniku negatywnego szoku w wysokości 2,5 proc. produktywności we wszystkich sektorach badanych państw, globalny PKB (z wyłączeniem tych krajów) spada o około 0,15 proc. "Połowę tego spadku można przypisać Chinom, a następnie Indiom, Rosji i Meksykowi" - wskazują eksperci mBanku.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat rozlewanie się szoków z Chin zwielokrotniło się - ich wpływ jest teraz trzy razy silniejszy. Jednocześnie perspektywy gospodarcze dla badanych krajów nie są tak dobre jak w poprzednich latach. MFW prognozuje dla nich coraz niższy wzrost.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Masa
1 tyg. temu
Nikt nie wspomniał o tym że Chiny nie respektują arbitralnych decyzji PE i nie wprowadzają zielonego ładu. Dlatego są potęgą. Ich polityka to państwo, państwo i obywatele. A Europa.... to PE, migranci, aferzysci i żądza pieniądza ponad wszystko kosztem swoich obywateli. Wszystko pod patronatem TSUE i jego uczciwych wyroków jak w przypadku polskiego węgla brunatnego. TSUE ma przepaskę na oczach gdy chodzi o węgiel brunatny w Niemczech i Czechach a karze polskie kopalnie. Czy taki twór może wygrać z Chinami?
Lolek
2 tyg. temu
NATO powinno zaatakowac Chiny by wprowadzic tam demokracje taka jaka niedawno wprowadzilo w Iraqu , Afghanistanie , Syrii . Chinczcy powinni miec taka sama demokracje jaka maja mieszkancy Gazy dzieki NATO
Lolek
2 tyg. temu
Tusk nie wylamuj sie z programu , bierz pieniadze od Unii Europejskiej , NATO i amerykanow i patrz dalej w druga strone na to co zachod robi z palestynczykami udajac ze nic sie nie dzieje . NATO jest wspaniale a Chiny sa beee !
Lolek
2 tyg. temu
jednym slowem chinczyki chca robic to co amerykanie robia z nami i reszta swiata od dekad . Jestem w szoku
Iron Duke
2 tyg. temu
A jak mają nie wpływać skoro wszędzie się wszystko zamyka bo nic się nie opłaca a większość firm funkcjonuje tylko dzięki dotowaniu przez państwa czyli podatnika.Zielono tęczowym pogratulujcie takiego stanu gospodarki.