Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Chiny wspierają sojuszników Putina. Pekin przekazał rakiety Serbii

Podziel się:

System rakiet przeciwlotniczych trafił do Serbii z Chin. Sześć chińskich samolotów transportowych Y-20 wylądowało w sobotę 9 kwietnia na cywilnym lotnisku w Belgradzie. Cała operacja była niejawna - informuje "Associated Press". Agencja zauważa, że Zachód obawia się, że dozbrajanie Serbii przez Chiny i Rosję może zagrozić kruchemu pokojowi na Bałkanach.

Chiny wspierają sojuszników Putina. Pekin przekazał rakiety Serbii
Chiny przesłały pakiet rakiet przeciwlotniczych Serbii samolotami transportowymi Y-20 (na zdjęciu) (GETTY, VCG)

Według informacji agencji, łącznie w Belgradzie wylądowało sześć samolotów transportowych Y-20, należących do chińskich sił powietrznych. Eksperci ocenili, że na ich pokładzie znalazły się systemy rakiet przeciwlotniczych.

Zdjęcia chińskich samolotów zalały media społecznościowe

Serbskie Ministerstwo Obrony odmawia komentarza w tej sprawie. Nie chce też potwierdzić, czy rzeczywiście doszło do lądowania chińskich maszyn na lotnisku cywilnym.

Jednakże tę ostatnią informację potwierdzają użytkownicy mediów społecznościowych, którzy w sobotę publikowali masę zdjęć i filmików z lotniska. Niektórzy dostrzegli również oznaczenia wojskowe na maszynach.

"Gazeta Wyborcza" zauważa, że to realizacja kontraktu zawartego jeszcze w 2020 roku. Serbowie wtedy zakupili od Chin trzy baterie rakiet przeciwlotniczych średniego zasięgu HQ-22, znanych w eksporcie jako FK-3.

Serbia kupuje uzbrojenie od Chin i Rosji

Serbia jest uznawana za sojusznika Rosji. Belgrad co prawda głosował za rezolucjami ONZ potępiającymi inwazję na Ukrainę, lecz jednocześnie władze kraju wzbraniają się przed przyłączeniem się do międzynarodowych sankcji - zauważa O2.pl.

Zachód obawia się, że militaryzacja Serbii może doprowadzić do kolejnej wojny na Bałkanach. Szczególnie narażone ma być Kosowo, które oderwało się w 2008 roku. Serbia, Rosja i Chiny nie uznały nowo powstałego kraju – zwraca uwagę "Associated Press", cytowany przez O2.pl.
Zobacz także: Zamknięcie granicy z Białorusią? "Wbrew pozorom ucierpiałby handel z Chinami"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl