Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Beata Szydło atakuje nowe przepisy w UE. "Zniszczą rolnictwo i przemysł w Polsce"

67
Podziel się:

Europarlament przyjął stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych UE. 20 proc. obszarów lądowych i morskich musi być rekultywowanych - zadecydowali europosłowie. Była premier Beata Szydło napisała na Twitterze, że "konsekwencje dla gospodarki i codziennego komfortu życia Europejczyków będą horrendalne".

Beata Szydło atakuje nowe przepisy w UE. "Zniszczą rolnictwo i przemysł w Polsce"
Beata Szydło krytykuje kluczowy element Zielonego Ładu (PAP, Piotr Polak)

Po wtorkowej debacie Parlament Europejski przyjął w środę stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych UE. 336 europosłów poparło nowe przepisy, 300 było przeciwko, a 13 wstrzymało się od głosu. Projekt Komisji Europejskiej zakłada, że UE musi wdrożyć środki rekultywacyjne obejmujące co najmniej 20 proc. jej obszarów lądowych i morskich do 2030 r.

PE podkreśla, że odbudowa ekosystemu jest kluczem do walki ze zmianami klimatu i utratą różnorodności biologicznej oraz zmniejsza ryzyko dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Nowy element Zielonego Ładu

Europarlament uważa, że nowe prawo musi przyczynić się do realizacji międzynarodowych zobowiązań UE, w szczególności globalnych ram różnorodności biologicznej ONZ Kunming-Montreal.

PE chce, aby prawo miało zastosowanie tylko wtedy, gdy KE dostarczy dane na temat warunków niezbędnych do zagwarantowania długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego i gdy kraje unijne określą ilościowo obszar, który należy przywrócić, aby osiągnąć cele w zakresie odbudowy dla każdego typu siedliska. Europarlament przewiduje również możliwość odroczenia celów w przypadku wyjątkowych konsekwencji społeczno-gospodarczych.

Na te zwrócił uwagę wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra. Jego zdaniem PE "przegłosował chore i szkodliwe prawo". Polska ma stracić nawet 700 tys. ha użytków rolnych i 62 tys. gospodarstw rolnych ulegnie likwidacji. Jego zdaniem pracę straci ok. 30 tys. osób, a koszty wyniosą 2,4 mld zł.

Wspomniana przez niego europosłanka Spurek napisała na TT, że "presja ma sens". "Udało się zatrzymać sojusz prawicy dzięki zaangażowaniu aktywistów/ek, ngos i ludzi nauki! Teraz czas na debatę o odesłaniu przemysłu hodowlanego do historii. Czas na etyczne i zrównoważone rolnictwo!" - zapowiedziała.

Nowe przepisy chwali również lewicowy polityk Robert Biedroń, przewodniczący Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego.

Z kolei suchej nitki na nowych rozwiązaniach nie zostawia Beata Szydło. Była premier uważa, że "zniszczą one rolnictwo i przemysł w Polsce oraz większości krajów Unii".

Odbudowa przyrody według UE

W ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie tego rozporządzenia KE oceni wszelkie rozbieżności między potrzebami finansowymi w zakresie odbudowy przyrody a dostępnym finansowaniem UE. Dokona też analizy rozwiązań mających na celu wypełnienie takiej luki, w szczególności za pomocą specjalnego instrumentu UE.

Europarlament jest teraz gotowy do rozpoczęcia negocjacji z Radą UE w sprawie ostatecznego kształtu przepisów.

Ustawa o odbudowie zasobów przyrody jest istotnym elementem Europejskiego Zielonego Ładu i jest zgodna z konsensusem naukowym i zaleceniami dotyczącymi przywracania ekosystemów w Europie. Skorzystają na niej rolnicy i rybacy, a przyszłym pokoleniom zapewni ona Ziemię nadającą się do zamieszkania. Nasze stanowisko przyjęte dzisiaj wysyła jasny komunikat. Teraz musimy kontynuować dobrą pracę, bronić naszych racji podczas negocjacji z państwami członkowskimi i osiągnąć porozumienie przed końcem kadencji tego Parlamentu, aby przyjąć pierwsze w historii UE rozporządzenie w sprawie odbudowy przyrody - powiedział po głosowaniu sprawozdawca Cesar Luena (Socjaliści i Demokraci).

Według KE nowe prawo przyniosłoby znaczące korzyści gospodarcze, ponieważ każde zainwestowane euro przyniosłoby co najmniej 8 euro korzyści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(67)
Realista
11 miesięcy temu
Ta Pani jest od Ziobry, to ugrupowanie kieruje na ogromną skalę wycinką lasów w Polsce.
Budc
11 miesięcy temu
A czego Beatko tak doisz kasę, z tej unii czyzby kadencja się kończyła
chyżnianin
11 miesięcy temu
tej pani i jej kolegom z pis już dziękujemy. Czas na rozliczenia nadejdzie wkrótce.
Iwona
11 miesięcy temu
Beata Szydło bije pianę. To potrafi najlepiej. Skoro nie pasuje to po co jeszcze tam siedzi i bierze ciężkie pieniądze ? Szkoda , że nie powiedziała ,że to wina Tuska. A co oborowa robiła do tej pory , teraz ma przebudzenie ? Tej pani już dziękujemy. Znowu jej się pomieszało i myśli, że "jej się po prostu należy". A gdzie była jak zwozili do Polski ukraińskie zboże, mrożonki? Teraz się czemuś sprzeciwia? Prosta kobieta ze wsi nie nadaje się na takie stanowiska, to jest żenujące. Ona niech już wraca do chłopa do tych Brzeszczy czy gdzieś tam, starczy już wstydu który nam przynosi.,.
W72
11 miesięcy temu
Beta Szydło bardzo wyrachowaną kobietą jest ale już niedługo jesień i zaczniemy wykopki nie tylko roślin okopowych.
...
Następna strona