Notowania

Ciasno, ciaśniej. Polacy żyją na dużo mniejszej powierzchni niż Irlandczycy czy Holendrzy

Mieszkamy zbyt ciasno. 42,1 proc. Polaków żyje w mieszkaniach, które nie zapewniają wystarczającej liczby pokoi. W Irlandii i Holandii, gdzie odsetek ten jest najniższy, wynik wynosi odpowiednio 3,0 proc. oraz 3,5 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Blisko połowa Polaków żyje w mieszkaniach, które nie zapewniają wystarczającej liczby pokoi

Zgodnie z wykładnią Eurostatu, osoba pozostaje w przeludnionym gospodarstwie domowym, jeśli nie ma ono do dyspozycji co najmniej liczby pokoi równej:
- 1 pokój dla gospodarstwa domowego,
- 1 pokój dla pary w gospodarstwie domowym,
- 1 pokój dla każdej osoby w wieku 18 lat i więcej,
- 1 pokój dla dwóch osób samotnych tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat,
- 1 pokój dla każdej osoby w wieku od 12 do 17 lat, nieuwzględnionej w poprzedniej kategorii,
- 1 pokój dla dwójki dzieci poniżej 12. roku życia.

Wskaźnik wyrażający odsetek ludności żyjącej w przeludnionych gospodarstwach domowych jest jedną z miar ubóstwa stosowaną przez europejski urząd statystyczny – więc niestety, zgodnie z tymi zasadami, bardzo wiele rodzin mierzy się z ubóstwem – opisuje Interia.

Obejrzyj: Paweł Borys: "Musimy wspierać polskie firmy"

Blisko połowa Polaków żyje w warunkach, które nie spełniają europejskich norm. Gorzej od nas wypadają tylko Węgry, Bułgaria i Rumunia.

Gdyby nanieść wyniki na mapę, od razu rzuci się w oczy wyraźny podział między wschodnią i zachodnią częścią starego kontynentu. Przyczyn takiego zróżnicowania należy doszukiwać się w zaszłościach historycznych oraz wynikającym z nich zdecydowanie różnym poziomie rozwoju gospodarczego i poziomie życia.

Średnia powierzchnia mieszkania w mieście wynosi 61,5 m kw.
Ciasno, coraz ciaśniej. I coraz drożej. Trzypokojowe mieszkania nadal poza zasięgiem Polaków

Najmniej ciasnych mieszkań jest w Irlandii i Holandii, Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Ciekawym przykładem są Włochy. Dziś jest to czwarta gospodarka Europy, ale jak chodzi o powierzchnię mieszkalną, bardziej zbliża się do Europy środkowej i wschodniej niż tej zachodniej. Taka sytuacja może wynikać z pewnych uwarunkowań kulturowych. Po pierwsze, młodzi Włosi znani sa z tego, że jeszcze długo po rozpoczęciu pracy wolą mieszkać z rodzicami zamiast na swoim.

Drugą sprawa jest wysokie bezrobocie wśród młodych Włochów. Sięga ono poziomów dwucyfrowych, co skutecznie powstrzymuje młodych przed wyprowadzką "na swoje".

Podobna sytuacja ma zresztą miejsce chociażby w Grecji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mieszkania, eurostat, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-05-2019

StanleyTaaa? Zapraszam do Anglii. Tu na pow 40 mkw robi się 3 pokoje. 2,5X3 m i nazywa się to bedroomem. Tylko jak chcesz wstawić jakiś mebel oprócz łóżka to … Czytaj całość

14-05-2019

Hausy na seluPolacy zyja nie tylko ciasniej niz Irlandczycy , Polacy rowniez myja sie rzadziej . Krotki prysznic tylko w sobote - bo woda droga !

14-05-2019

jacekA ja z zona mieszkamy w 98 m² , pokoje 5,5 x 6 m , sypialnia 4 x 4 m , maly 4 x 3 m , kuchnia 4 x 3 m . I do tego balkon 2,5 x 3 m . Nie powiem, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)