Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Ciasno, coraz ciaśniej. I coraz drożej. Trzypokojowe mieszkania nadal poza zasięgiem Polaków

12
Podziel się:

Średnie zarobki Polaków nieustannie rosną, ale nie przekłada się to na możliwości zakupu większych mieszkań. Wprost przeciwnie: średnia powierzchnia mieszkania w naszym kraju jest dziś o 8 m kw. Mniejsza niż dekadę temu – informuje "Gazeta Wyborcza".

Średnia powierzchnia mieszkania w mieście wynosi 61,5 m kw.
Średnia powierzchnia mieszkania w mieście wynosi 61,5 m kw. (iStock.com)

Ceny mieszkań rosną jeszcze szybciej niż zarobki, wobec czego Polacy wciąż zainteresowani są przede wszystkim mieszkaniami dwupokojowymi. Z danych serwisu Morizon wynika, że dwupokojowego mieszkania na rynku pierwotnym poszukuje obecnie 38,4 proc., a na rynku wtórnym 37,2 proc. kupujących. Lokale co najmniej 4-pokojowe interesują zaledwie kilkanaście procent kupujących.

Na mieszkaniawydajemy bardzo dużo, a jednocześnie żyjemy w ścisku. Z danych Think Tank Heritage Real Estate wynika, że w 2017 r. przeciętna powierzchnia użytkowa przypadająca na jedna osobę wynosiła w naszym kraju 27,8 m kw., a na statystyczne mieszkanie przypadało 2,66 proc. osoby. Prawie połowa Polaków mieszka w przeludnionych mieszkaniach.

Zobacz także: Zobacz też: Kupować mieszkanie teraz czy czekać? Ekspert radzi

Wielkość statystycznego europejskiego mieszkania to96 m kw. W Polsce to jedynie 75,2 m kw, a w miastach – 61,5 m kw.

O zainteresowaniu małymi mieszkaniami doskonale wiedza deweloperzy, którzy projektują budynki, w którym przeważaj a małe metraże. Niewielkie mieszkania nie tylko bardzo szybko znikają z ofert (kto chce mieć pewność, że w ogóle się do niego wprowadzi, najczęściej musi dokonać zakupu na etapie dziury w ziemi), ale też cena metra kwadratowego jest droższa niż w większych mieszkaniach. Co więcej, ceny najmniejszych lokali najszybciej rosną. Z danych Morizon wynika, że ceny kawalerek podskoczyły o 15 proc., a mieszkań dwupokojowych – o 11 proc.

Trend wzrostowy prawdopodobnie utrzyma się w tym roku – prognozuje "Gazeta".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
dana
4 lata temu
prec z p0
Wiem co jem
5 lata temu
A czego sie dziwic ze w polsce to male mieszkania. W kazdym innym panstwie z nasza praca bysmy zarabiali po europejsku. A w polsce po polsku. Przy kupnie m zrzynaja banki developerzy. Fachowcy( za polozenie plytek na sciania zarzyczyl 8 tys.) I tak nas stac na byle co i byle gdzie
życzliwy
5 lata temu
aby założyć rodzinę trzeba mieć do tego odpowiednie warunki mieszkaniowe. raczej dużo czasu trzeba aby politycy i ekonomiści to zrozumieli.
MAX
5 lata temu
Czyli nie będziemy się rozmnażać, bo nikt o zdrowych zmysłach nie narazi rodziny na taką patologię, gdzie dzieci miałyby spać razem z rodzicami w salonie, który jest w kuchni. To mieszkania dla zwolenników Biedronia...dewot i lemingów dla których produkuje się sztuczne sex lale... Przykre, ale dokąd my zmierzamy?
Kielce i okol...
5 lata temu
ludzie jakie zarobki, 2200 zl. netto to jest w wielu miastach dobra wyplata !