Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

Ciepło od ojca Rydzyka droższe niż od PGE. Aż o 500 proc.

1179
Podziel się:

Znane są stawki za ciepło od ojca Rydzyka, które dostarcza on do toruńskiej sieci ciepłowniczej. Miało być tanio i ekologicznie. Jest drogo i nieekologicznie - podaje TVN24. Jak drogo? Ciepło ze słynnej elektrowni geotermalnej o. Rydzyka kosztuje aż pięć razy więcej niż to, które wytwarzało do tej pory PGE Toruń.

Ciepło od ojca Rydzyka droższe niż od PGE. Aż o 500 proc.
Geotermia ojca Rydzyka dostarcza 8 procent ciepła do miejskiej sieci w Toruniu (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Ciepło z elektrowni geotermalnej o. Rydzyka, hucznie otwartej 12 października, płynie już do miejskiej sieci ciepłowniczej w Toruniu. Korzystają z niej mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej "Rubinkowo" i - jak się okazuje - zapłacą wyższe rachunki za ogrzewanie.

Ciepło z geotermii droższe o 500 proc.

Kilka dni po otwarciu do wspomnianej spółdzielni wpłynęło pismo, a z niego wynika, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfę dla ciepła z Geotermii Toruń sp. z o.o. wprowadzoną do stosowania od 15 października 2022 roku. I, jak się okazuje, opłata stała będzie pięć razy wyższa niż ciepło wytwarzane do tej pory przez PGE Toruń.

Wzrośnie również opłata zmienna. W tym przypadku będzie ona wyższa "tylko" o 64 proc. w porównaniu z ofertą PGE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rozrzutna pomoc państwa. "Na pomyśle rządu ciąży skaza"
Według ww. taryfy opłaty za ciepło z GEOTERMII Toruń wynoszą: opłata stała 54 632, 28 zł/MW/m-c czyli jest o 500 proc. wyższa niż w PGE Toruń, a opłata zmienna 122,70 zł/GJ czyli jest o 64 proc. wyższa w stosunku do cen PGE Toruń - przekazała w komunikacie do lokatorów spółdzielnia, a dokument cytuje TVN24.

Gaz wykorzystany do podgrzewania wody

Reporter TVN24 poinformował, że woda z odwiertów geotermalnych ma nieco ponad 60 stopni Celsjusza, choć powinna mieć więcej. Dlatego też w ciepłowni podgrzewa się ją za pomocą kotła gazowego.

Zwróciliśmy się z pytaniami w tej sprawie do spółki zarządzającej Geotermią Toruń. Artykuł zaktualizujemy, jak tylko otrzymamy odpowiedź.

Projekt był wart ok. 50 mln złotych z publicznych pieniędzy. Budowa została dofinansowana z Funduszu Spójności Unii Europejskiej poprzez Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1179)
Ryki
7 miesięcy temu
Przecież OD LAT blokowano tę inwestycję - WSKAZUJĄC że ta woda JEST ZA ZIMNA!! Było oczywiste, że MUSI być podgrzewana OD SAMEGO POCZĄTKU, od pierwszego odwiertu! Kaczor ogłosił ZWYCIĘSTWO nad Tuskolandią, ohydnie blokującą prześwietnego włodarza toruńskiego - CHCIELIŚCIE zmian? to MACIE! A że za WASZĄ KASĘ...pasą się cwaniaki? Cóż...
Aqqqa
7 miesięcy temu
Bóg zapłać 😂
Paweł
7 miesięcy temu
Jak zwykle TVN podaje „prawdę” ale tak skrojoną, by odbiorca myślał, to co TVN nakazuje. Czytając dokładnie widzimy, że chodzi o opłatę stałą i zmienną, która jest składnikiem ceny i stanowi zwykle od 3-5% ceny końcowej energii. Tak więc podanie takich faktów nic nie znaczy, bo nie podano jaka jest cena końcowa. Czyli podano pseudoprawdę, jak zawsze w TVN.
ojciec Mateus...
7 miesięcy temu
Drodzy Parafianie! Musicie bulić, bo to woda ... święcona. Możecie się modlić o niższe rachunki ale to do mnie wpływają bardzo zacne sumki.Z radością dalej będę z was robił wała i śpiewał sobie tralalala, tralalala. Hosanna!
Ryszard C.
7 miesięcy temu
redaktorzyno MAB, Masz zero wiedzy o geotermach. Pisz o tym, na czym się znasz. Ale kogo interesuje mycie klozetów ?
...
Następna strona