Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Co drugi uchodźca z Ukrainy chce wrócić do kraju. "Im dłużej trwa wojna, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną w Polsce"

Podziel się:

Ukraińcy, choć są chętni do pracy w Polsce, to deklarują, że wrócą do swojego kraju, kiedy tylko będzie w nim bezpiecznie – pokazuje raport "Uchodźcy z Ukrainy w Polsce". Aż 53 proc. Ukraińców, którzy po 24 lutego uciekli do Polski, może pochwalić się wyższym wykształceniem, kolejne 8 proc. jest w trakcie studiów.

Co drugi uchodźca z Ukrainy chce wrócić do kraju. "Im dłużej trwa wojna, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną w Polsce"
Do Polski przyjechało już 2,7 mln uchodźców z Ukrainy (Getty Images, JEFF J MITCHELL)
W porównaniu z badaniami migrantów z Ukrainy, które robiliśmy w poprzednich latach, widzimy, że profil migranta bardzo się zmienił. Są to ludzie, którzy nigdy wcześniej nie mieszkali za granicą, a często nawet nie wyjeżdżali. Teraz uciekli, bo zmusiły ich do tego okoliczności - mówił Rafał Mróz z Fundacji na rzecz Wspierania Migrantów na Rynku Pracy "EWL", cytowany przez "Rz".

Według danych Straży Granicznej do Polski przybyło już 2,7 mln uchodźców z Ukrainy. W tej liczbie 93 proc. to kobiety. Niemal jedna piąta (17 proc.) to specjaliści - prawnicy, architekci, marketingowcy. "Lekarze, pielęgniarki czy ratownicy to 6 proc. uciekinierów. Kolejne 15 proc. to nauczyciele i pracownicy sektora edukacji, którzy już powoli zaczynają znajdować zatrudnienie w polskich szkołach" - pisze dziennik.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach. Jak przygotował się MEiN?

Co drugi uchodźca chce wrócić na Ukrainę

Plany powrotu do kraju ma 56 proc. ankietowanych. – Większość uchodźców chce jak najszybciej wrócić do kraju, kiedy tylko będzie to bezpieczne, dlatego teraz zwlekają zapisaniem dzieci do polskich szkół, bo nie chcą ich wyrywać z dotychczasowego systemu edukacji - tłumaczy Anna Kowalczyk, pisarka i wolontariuszka, cytowana przez dziennik.

12 proc. uciekinierów przed wojną planuje pojechać dalej na Zachód - zwłaszcza do Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że spora część uchodźców zostanie tu na dłużej.

Im dłużej będzie trwał ten konflikt zbrojny, tym większe prawdopodobieństwo, że ci ludzie zostaną na stałe w Polsce. Najszybciej taką decyzję podejmą zapewne te kobiety, których mężowie czy partnerzy jeszcze przed wojną pracowali w Polsce. One tu odnajdą się najszybciej - powiedział "Rz" prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.

Podkreśla, że może to dotyczyć zwłaszcza tych osób, które pochodzą z miast całkowicie zniszczonych przez Rosjan. - Te osoby mają świadomość, że zarówno tam, jak i w Polsce będą musiały zaczynać od początku. Mogą uznać, że nie mają do czego wracać - mówi prof. Szukalski.

Raport "Uchodźcy z Ukrainy w Polsce" opracowany został przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację na rzecz Wspierania Migrantów na Rynku Pracy "EWL" i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl