Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Co można odliczyć od podatku za 2022 rok?

7
Podziel się:

W terminie do końca kwietnia danego roku podatkowego Polacy zobowiązani są do rozliczenia się z fiskusem z tytułu pozyskanych w ciągu poprzedniego roku podatkowego przychodów lub dochodów. Odbywa się to w ramach deklaracji PIT. W wielu przypadkach podatnicy mogą zmniejszyć zobowiązanie wobec fiskusa dzięki odliczeniom podatkowym. Sprawdź, co można odliczyć od podatku za 2022 rok.

Co można odliczyć od podatku za 2022 rok?
Rozliczenie podatkowe - co można odliczyć od podatku? (unsplash.com)

Odliczenia od podatku – co to takiego?

W rozliczeniu rocznym PIT mogą znaleźć się liczne odliczenia od podatku, o ile podatnik ma prawo do skorzystania z nich. Zalicza się do nich:

Wszystkie te elementy mają na celu zmniejszyć daninę, jaką podatnik uiszcza na rzecz fiskusa. Prawo do skorzystania z ulg nie jest uznaniowe. Wszyscy podatnicy korzystają z niego na zasadach, jakie ujęte są w ustawach podatkowych, głównie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Możliwe jest dokonywanie dwóch różnych rodzajów odliczeń:

 • od dochodu,
 • od podatku.

Sprawdź, co można odliczyć od podatku w deklaracji rocznej PIT składanej w 2023 roku za rok 2022. 

Co można odliczyć od podatku za 2022 rok?

Polskie przepisy podatkowe dają prawo do zmniejszenia daniny wobec fiskusa wynikającej z rocznego odliczenia. Wśród nich należy wymienić odliczenie:

 • paliwa,
 • kosztów remontu,
 • ulgi na dziecko.

Jak odliczyć paliwo od podatku?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. art. 22 ust. 2 ustawy o PIT, pracownicy, którzy mieszkają w miejscowości, w której mieści się zakład pracy, mają prawo do pomniejszenia przychodów uzyskanych z tytułu zatrudnienia o 250 zł miesięcznie, maksymalnie 3000 zł w roku. Dojeżdżający z innej miejscowości mogą skorzystać z prawa odliczenia kosztów w wysokości 300 zł miesięcznie i nie więcej niż 3600 zł za rok. 

Nie ma przy tym konieczności dokumentowania takich wydatków. Warunkiem jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Zatrudniony nie może pobierać przy tym dodatku za rozłąkę i musi złożyć na ręce pracodawcy oświadczenie na cele stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. 

Na ogół nic nie musisz robić w celu skorzystania z takiego odliczenia podatkowego w związku z kosztami paliwa przy dojazdach do pracy, ponieważ już w trakcie roku pracodawca co miesiąc pomniejsza o odpowiednią kwotę podstawę opodatkowania i od niej oblicza zaliczkę na podatek dochodowy.

Jeśli tak nie jest, powinieneś we właściwym zeznaniu PIT wpisać podwyższone koszty uzyskania przychodów w formularzu PIT-37 lub PIT-36, co pozwoli na pomniejszenie daniny do zapłaty na rzecz fiskusa. 

Jak odliczyć remont od podatku?

Stricte ulga remontowa nie istnieje obecnie w przepisach o PIT, ale możliwe, że będziesz mógł doliczyć ulgę termomodernizacyjną. Co można odliczyć od podatku? Czy remont mieszkania w całości? Niestety nie.

Ulga termomodernizacyjna przysługuje Ci, jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego. Ma na celu obniżenie poniesionych wydatków na prace polegające na termomodernizacji obiektu. Kwota odliczenia nie może przy tym przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. 

Ulga ta będzie przysługiwała ponadto, jeśli zainwestowałeś w mikroinstalację fotowoltaiczną czy poniosłeś wydatki na remont mieszkania, wymianę pieca albo pompy ciepła, a to wszystko zmierzające do zmniejszenia stopnia wykorzystania energii – elektrycznej i cieplnej. 

Jak odliczyć dziecko od podatku?

Bardzo popularną ulgą podatkową wśród polskich podatników jest ulga prorodzinna, inaczej ulga na dziecko. Jak ją odliczyć i kto ma do niej prawo? Podatnicy, którzy są rodzicami czy opiekunami prawnymi, a przy tym uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej i utrzymują co najmniej jedno dziecko. 

Ulga na dziecko jest rozliczana w wysokości:

 • 1112,04 zł na rok na 1 dziecko – warunkiem uzyskania takiej ulgi jest to, by rodzic czy rodzice nie przekroczyli progu dochodowego w ubiegłym roku,
 • 1112,04 zł na rok na drugie dziecko w rodzinie – bez limitów dochodowych,
 • 2000,04 zł na rok na trzecie dziecko,
 • 2700 zł na rok na 4 i kolejne dziecko w rodzinie.

Limit dochodów przy rozliczaniu w PIT ulgi prorodzinnej na jedno dziecko w rodzinie wynosi 112 000 zł dla małżonków wychowujących je i tyle samo dla osoby samotnie wychowującej bądź 56 000 zł w przypadku, jeśli nie pozostawałeś w związku małżeńskim, w tym również przez część roku. 

Pozostałe ulgi i odliczenia

To nie wszystkie ulgi, z jakich możesz skorzystać w PIT składanym w 2023 roku. Wiesz, jak odliczyć paliwo od podatku za dojazd do pracy, ale wiedz również, że możesz odliczyć takie ulgi jak:

 • ulga dla rodziców 4+ - po raz pierwszy w PIT 2022,
 • ulga na powrót – z tytułu zmiany rezydencji podatkowej,
 • ulga dla młodych – bez PIT dla przychodów z umów o prace, zlecenie i z działalności gospodarczej uzyskiwanych przez osoby w wieku do 26. roku życia,
 • ulga dla pracujących seniorów – przy rezygnacji ze świadczenia emerytalnego,
 • ulga abolicyjna – za pracę za granicą, do kwoty podatku zapłaconego poza granicami i nie więcej niż 1360 zł.

Pozostałe ulgi są ulgami odliczanymi od dochodu, jak np. ulga na marketing produktu, ulga na zabytki, ulga na robotyzację czy na IKZE i termomodernizację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Lolo
8 miesięcy temu
Jeżeli leki dla emerytów są opłacalne z ZUS to emeryci opłacający składki powinni mieć leki darmowe, także niepełnosprawni i renciści, natomiast osoby unikające pracy, nie płacące składek, nie powinny dostawać leków gratis z ZUS lecz z fundacji dla obiboków i niebieskich ptaków lub od Owsiaka - ZUS nie jest darmową fundacją
Zenek
9 miesięcy temu
Są ludzie którym nigdy nie chciało się pracować z własnej woli. Dlaczego gdy są seniorami mają mieć darmowe leki, inną pomoc itd. Jeżeli nie wkładał do wspólnego gara (ZUS) to dlaczego ma wyciągać cokolwiek. Niech dalej żyje po swojemu po co mu wspólnota którą miał przez lata gdzieś.
Ania
9 miesięcy temu
Seniorów nie wyleczy się pitami powinni mieć darmowe leki a pozostali z zniżką Jak za Komuny Ludzie nie mają pieniędzy na prywatne leczenie umierają Lekarze na fundusz przyjmują 5 osób koniec lecą przyjmować prywatnie jak dalej będzie zginiemy bez wojny Kto wymyślił prywatne leczenia nie wszyscy są milionerami
Bogdan
9 miesięcy temu
Orlen sprzedał Lotos za 1,3 miliona firmę wartą 21,7 miliona ? Mam pytanie a kto rąbnął 20,4 miliona z tej transakcji na czyje konto czy konta wpłynęła ta góra kasy ? Złodzieje super złodzieje rządzą RP Gratulacje dla kanciarzy z okrągłego stołu ! (1989)
Adam
9 miesięcy temu
POwiem tak, Giertych jest POwołany do reprezentowania interesów POszukiwanego Czarneciego a Koń skacze z PO lub KO jak kto woli