Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie domu. Jak skorzystać z ulgi?

47
Podziel się:

Ulga dla właścicieli domów sprzyjających ekologii w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości za zazielenienie obiektu nie jest dostępna we wszystkich polskich miastach, ale do programu przystępują kolejne ośrodki miejskie.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie domu. Jak skorzystać z ulgi?
Zazielenione elewacje i dachy mogą zwolnić z podatku od nieruchomości

Ekologia staje się coraz ważniejszą kwestią także dla inwestorów budujących obiekty. Na początku realizacji inwestycji należy wybrać takie projekty domów, które będą odpowiadały wymaganiom przyszłych domowników. Aby wypracować pewne oszczędności, warto zainteresować się nowymi ulgami dla osób budujących w zgodzie z naturą. Obecnie pojawiła się taka ulga w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości za zazielenienie domu. Na czym to polega i kto może z niej skorzystać?

Zwolnienie z podatku od nieruchomości

Nie wszyscy właściciele nieruchomości muszą płacić co roku podatek od swojej własności ustalany przez władze gminy czy miasta. Mogą uniknąć opłacania daniny od nieruchomości. Zwolnienia przysługują tym właścicielom, którzy zdecydują się na zazielenienie swoich budynków. Polegać to może na zaaranżowaniu zielonych dachów czy posadzeniu odpowiednich roślin na ścianach domów i innych obiektów budowlanych.

W ten sposób wiele polskich miast chce walczyć z tzw. betonozą, która przez lata stopniowo zaczynała dominować w krajobrazie Polski. Zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie domu to moda, która przyszła do naszego kraju z Zachodu. Dzięki owemu zazielenianiu można wspomóc wiele polskich miast w walce z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych.

Zobacz także: 300 mkw. i rachunki za 30 zł miesięcznie. "Pomysł na dom" energooszczędny

Krajobraz wielkomiejskich metropolii nie musi być nieprzyjazny i chłodny, a taki efekt tworzą betonowe budynki i szklane elewacje. Przez lata w polskich miastach istniał trend wycinania drzew, likwidacji trawników na potrzeby miejsc parkingowych czy zastępowania skwerów i parków betonowymi placami. Dzisiaj niektóre miejscowości już się jednak temu przeciwstawiają.

Na Zachodzie w wielu dużych miastach zielone elewacje budynków już nikogo nie dziwią i są stosowane coraz częściej. Wszystko dlatego, że są one wraz z zielonymi dachami naturalnymi filtrami dla miejskich zanieczyszczeń. Ponadto pozwalają na regulację temperatury wewnątrz budynków, chroniąc skutecznie przed upałem czy wiatrem. Pochłaniają nadmiar wilgoci i działają jak izolacja akustyczna.

Przykład Katowic

Pierwszym miastem, w którym radni zdecydowali się na zaproponowanie mieszkańcom zwolnienia z podatku od nieruchomości za zazielenienie domów, były Katowice. W lipcu 2021 roku złożono projekt uchwały w tej sprawie, która później została przyjęta jednogłośnie przez Radę Miasta. Jak uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości? Przysługuje ono właścicielom budynków, którzy zdecydują się na:

- zazielenienie fasady budynku z wykorzystaniem roślin ukorzenionych w ziemi, np. z użyciem bluszczu lub innych roślin pnących;

- stworzenie zielonego dachu, czyli ogrodu na dachu budynku;

- założenie ogrodu wertykalnego, czyli pionowego, który będzie obejmował co najmniej połowę ściany.

Po spełnieniu takiego warunku zwolnienie z podatku od nieruchomości będzie obowiązywało na kolejny rok. Władze Katowic podkreślają jednak, że jeśli zieleń w takiej postaci zostanie utrzymana, to właściciel budynku może nie płacić daniny także w kolejnych latach.

To nie jedyne warunki, jakie muszą spełnić osoby chcące wykorzystać rzeczoną ulgę. Kiedy przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości? Otóż wtedy, gdy zazieleniane są powierzchnie użytkowe lokali, niezajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, znajdujące się w budynkach mieszkalnych. Ulga kierowana jest do mieszkańców Katowic i tutejszych przedsiębiorców.

Zwolnienia z podatku od nieruchomości za zazielenienie budynków w innych miastach

Nie tylko Katowice chcą nagradzać mieszkańców za zazielenienie budynków. Podobne przepisy i zwolnienia z podatku od nieruchomości obowiązują w Kaliszu. W przypadku tego miasta ulga nie dotyczy jednak budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie domu nie zostanie przyznane, jeśli dana osoba zalega z płatnością innych podatków.

Gdańsk i Poznań rozważają możliwość wprowadzenia podobnego zwolnienia z podatku od nieruchomości u siebie. Trzeba jednak podkreślić, że nie zawsze warto stosować zielone ściany budynków, ponieważ pnącza mogą uszkadzać konstrukcję budynku i jego poszczególne elementy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(47)
Reniula
2 lata temu
Super pomysl...ale czy to sie uda....na caly blok tylko 1 balkon z kwiatami.....😏
qaerqaewr
2 lata temu
ja przez winorośl miałem tyle śmieci że w tym roku z żoną wszystko wycięliśmy, teraz nie ma pająków robali i liści. za to jest beton ale przynajmniej jest czysto na oko
kra
2 lata temu
to ja jeszcze proponuję podwyżkę opłaty dla tych którzy mieszkają w blokach i nie mogą poustawiać doniczek z krzakami Będzie jeszcze lepiej i samorządy wyjdą na swoje
pojojpojjpo
2 lata temu
zwolnienie powinno być za gromadzenie wody deszczowej!
Emerytka
2 lata temu
Wszystkiego najlepszego , mieszkańców w wilgotnych murach i problemu!! Ale ja nie o tym. Niby dlaczego ulgę mają dostać ci co mieszkają w domkach za zazielenienie. A Ty biedaku mieszkający w bloku możesz tylko dokładać do podatku No bo jak wiezowece w kształcie litery L mogę za zieleniec w szybkim tempie kolosy.Wiecie co , myślę za mamy w koło siebie idiotow.
...
Następna strona