Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Budowa domu to studnia bez dna. Policzyliśmy, jaki jest koszt materiałów i robocizny

200
Podziel się:

Technologia budowy domu musi być wybrana już na etapie planowania całej inwestycji. Jeszcze 20 lat temu najczęściej wybierane były obiekty murowane. Dziś wybór ten nie jest już taki oczywisty, zwłaszcza z uwagi na wzrost cen materiałów budowlanych. Czy obecnie warto jest wybudować dom murowany? Cena materiałów może uniemożliwić wzniesienie takiego obiektu.

Budowa domu to studnia bez dna. Policzyliśmy, jaki jest koszt materiałów i robocizny
Czy przy obecnych cenach materiałów i robocizny budowa domu murowanego ma sens? (WP)
bETXfwER

Wykonanie obiektu jednorodzinnego, czy małego domku na działce rekreacyjnej do 35 m2 z materiałów murowych sprawia, że budynki te będą trwałe i solidne. Są one wznoszone z wykorzystaniem tradycyjnej metody murowania. Nie brakuje też projektów domów na obiekt murowany dowolnej wielkości.

W przypadku budowy domu murowanego, w tym obiektu bez pozwolenia o powierzchni 70 m2, nie będzie większych problemów ze znalezieniem fachowców do wykonania prac. Wszystko przez to, że budowlańcy w Polsce w przeważającej większości specjalizują się w domach murowanych, mają wymagane doświadczenie oraz dysponują wykwalifikowanymi ekipami wykonawców, choć czasem trzeba poczekać na wolny termin na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego.

Zobacz także: Polacy stawiają domy, mają problem z ekipami. Nie ma komu budować?
bETXfwET

Atutem murowanej technologii budowy obiektów mieszkalnych jest to, że efekty prac są trwałe i solidne. Budujesz dom na lata, w którym będą mogły mieszkać kolejne pokolenia, korzystając z komfortowej przestrzeni mieszkalnej.

Z jakimi wadami trzeba się pogodzić?

Niestety, ale domy murowane mają nie tylko zalety, lecz także wady. Konstrukcja obiektu murowanego jest ciężka, a jej wykonanie zajmie o wiele więcej czasu w porównaniu np. z konstrukcją drewnianą. Murowany dom 35 m2 buduje się nawet wielokrotnie dłużej niż obiekt w technologii szkieletowej. Dlatego jeśli zależy ci na czasie realizacji procesu budowlanego, z dwóch opcji – budowy domu szkieletowego lub budowy murowanego – lepiej wybrać tę pierwszą.

bETXfwEZ

Koszty wykonania domu murowanego w porównaniu z obiektem drewnianym mają niebagatelne znaczenie dla inwestorów. Obecnie obserwujemy zjawisko diametralnie rosnących kosztów materiałów. Budowa domów z drewna jest obecnie tańsza w porównaniu z metodą tradycyjną.

Ile kosztuje wybudowanie domu murowanego?

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w III kwartale 2020 roku wybudowanie 1 m2 domu kosztowało niemal 5000 zł. Od tego czasu ceny materiałów jeszcze bardziej zdrożały, dlatego należy oczekiwać, że w 2021 roku cena za 1 m2 wybudowania takiego obiektu wynosi około 5500 zł. Jeśli więc inwestor decyduje o wybudowaniu murowanego domu 35 m2, musi wydać na to około 192 500 zł.

Sprawdźmy, ile kosztuje wykonanie poszczególnych etapów budowy domu murowanego o powierzchni standardowej 100 m2 i na jakie koszty materiałów powinniśmy być przygotowani.

bETXfwFa

Przy szacowaniu kosztorysu budowy domu murowanego pod uwagę trzeba wziąć także koszty związane z robocizną.

Kiedy dom murowany – bez pozwolenia czy z pozwoleniem – o pożądanej bryle i powierzchni użytkowej jest już wybudowany, pozostaje tylko jego wykończenie i wyposażenie. Od jakości i typu wybranych materiałów wykończeniowych będzie zależeć ostateczny koszt wykończenia obiektu jednorodzinnego.

bETXfwFb

Czy budowa domu murowanego to dobry wybór?

Solidny, trwały dom na lata, na solidnych podstawach, wykończony tak, aby było w nim ciepło i sucho, musi kosztować. O wiele szybciej wzniesie się obiekt szkieletowy drewniany, tzw. kanadyjski, ale z pewnością okaże się on mniej trwały w porównaniu z tradycyjnym domem murowanym. Jeśli zależy Ci na czasie wykonania inwestycji, wybierz dom szkieletowy, ale jeśli jego ściany mają zapewniać dobrą izolację termiczną i akustyczną, a także trwałość, to skorzystaj z murowanej technologii budowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETXfwFu
nieruchomości
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(200)
Dar
3 tyg. temu
Tytuł artykułu to 100% prawdy. Widze to u brata, który do tej pory nie ukończył budowy, a ja w mniej więcej tym samym czasie kupiłem dom od dewelopera (dziurę w ziemi). Efekt jest taki, że ja już mieszkam na Wilgi Park, a mój brat nadal nie zakończył budowy i wszystko strasznie się przeciąga, nie mówiąc już o tym, że przekroczył nawet mój, wyższy budżet…
Dar
miesiąc temu
A to Ci niespodzianka… Wszyscy o tym mówili, że będzie fala dziur w ziemi, a teraz jeszcze zaraz wejdzie nowe prawo i jeszcze pogłębimy zjawisko. Osobiście uważam, że teraz budowę bezpiecznie można zlecić TYLKO I WYŁACZNIE sprawdzonym deweloperom – ja kupiłem dom na Wilgi Park i sam deweloper miał problemy, a ma nieporównywalną moc przebicia i kontakty.
hej
miesiąc temu
Będzie tylko gorzej. Ja generalnie polecam, jeśli ktoś planuje zakup domu, wziąć się teraz – później możecie nie mieć na to szans. Osobiście postawiłem też na dewelopera (Wilgi Park w Warszawie) – jednak samemu, to ogromne, niepotrzebne ryzyko, które trudno uzasadnić kilkoma tysiącami wyższym kosztem – to tylko pozornie drożej wychodzi, bo zawsze na budowie są jakieś niespodziewane problemy.
bETXfwFv
Pol
miesiąc temu
Panie to wszystko kich słońce narodu orzekło że 70 m zbuduje się za 100 tysi czyżby kłamał niemożliwe więc budować ile wlezie hihihihi
kolo
miesiąc temu
ceny chyba ubezpieczalni - mi pracę murarza wycenili na 20 zł r/h...
...
Następna strona