Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Wielgo
|

Tak źle nie było od 30 lat. Policzyliśmy, o ile wzrósł koszt budowy domu

458
Podziel się:

Inwestorom budującym domy z pewnością spędzają sen z powiek drożejące materiały budowlane. Niektóre z nich podrożały nawet o kilkadziesiąt procent. Jednak nie wszystkie mają duży wpływ na łączny koszt budowy. Portal GetHome.pl sprawdził, o ile wzrósł on w tym roku.

Tak źle nie było od 30 lat. Policzyliśmy, o ile wzrósł koszt budowy domu
Budowa domu od dekad nie była tak potwornie droga. Drożejące materiały budowlane tylko komplikują sytuację (Adobe Stock)

Drożejące materiały budowlane najwyraźniej nie zniechęciły Polaków do budowy domów jednorodzinnych. W okresie siedmiu miesięcy tego roku GUS odnotował ogromny wzrost zarówno pozwoleń na budowę domów, jak i rozpoczętych inwestycji w budownictwie indywidualnym. Inwestorzy indywidualni budują głównie domy. Tegoroczny wynik jest zaś najlepszym od co najmniej 16 lat!

Prawdopodobnie dla wielu budujących dom, wciąż jest on tańszą alternatywą dla mieszkania. Czy wysokie podwyżki cen materiałów mogą ten plan zniweczyć. Eksperci z portalu GetHome.pl postanowili sprawdzić, które materiały podrożały najbardziej, a w konsekwencji, jaki miało to wpływ na koszty budowy domów.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

Początek roku nie zapowiadał większych zmian. Jednak już pod koniec pierwszego kwartału, gdy rozpoczął się sezon budowlany, pojawiły się pierwsze podwyżki cen na rynku materiałów budowlanych. W kolejnych miesiącach podwyżki były już lawinowe.

– Ceny materiałów budowlanych są w sierpniu średnio o 15 proc. wyższe niż przed rokiem. Tak wysokich wzrostów nie odnotowaliśmy w ponad 30-letniej historii notowań cen na rynku budowlanym przez SEKOCENBUD – przyznaje Mariola Gala-de Vacqueret, prezes firmy Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa "Promocja", która monitoruje ceny na rynku budowlanym w ramach wydawnictwa SEKOCENBUD.

Jakie materiały podrożały najbardziej?

Mariola Gala-de Vacqueret zwraca uwagę, że najbardziej podrożały w tym roku:

- blachy stalowe ocynkowane płaskie – o 102 proc.,

- blachy stalowe trapezowe powlekane – o 66,7 proc.,

- kształtowniki stalowe – o 59 proc.,

- pręty stalowe - o 63,3 proc.,

- ogrodzenia stalowe panelowe – 35,4 proc.,

- płyty styropianowe – o 27,3 proc.,

- tarcica (bale, deski) - o 21 proc.,

- płyty OSB - 36,9 proc.

Jak podwyżki cen na rynku materiałów budowlanych przełożyły się na koszt budowy domów jednorodzinnych? – Oceniamy, że w okresie od stycznia do sierpnia budowa mieszkań i domów podrożała przeciętnie o 6 proc., a porównaniu z sierpniem ubiegłego roku jest drożej średnio o 9 proc. – odpowiada Mariola Gala-de Vacqueret.

Pamiętajmy, że koszty budowy zależą od wielu czynników, m.in. od kształtu bryły, powierzchni, technologii i materiałów użytych do budowy i wykończenia. W przypadku domów jednorodzinnych standardem w naszym kraju stają się budynki o bardzo niskim zużyciu energii do ogrzewania. I właśnie koszt budowy takiego domu w standardzie pod klucz, czyli z wykończeniem, policzyła nam firma OWEOB "Promocja". Projekt domu opracowało wrocławskie Biuro Projektowe Lipińscy Domy. Przyjęte zostały następujące założenia:

- dom jest wolnostojący bez podpiwniczenia, ale z poddaszem użytkowym i garażem;

- powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 151,6 m kw.; natomiast 197,3 m kw. ma powierzchnia netto, czyli liczona łącznie z garażem, kotłownią i powierzchnią w pomieszczeniach na poddaszu o wysokości poniżej 1,4 metra;

- dom będzie wykonany w technologii murowanej z bloczków silikatowych, a pokryty dachówką cementową;

- do celów grzewczych zastosowany zostanie kocioł gazowy, który dostarczy energię także do podgrzania wody;

- ważnym elementem domu jest też wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Coraz wyższy koszt budowy domu

Na budowę i wykończenie takiego domu trzeba wydać średnio ok. 625,4 tys. zł netto (bez VAT), czyli 4124 zł za m kw. powierzchni użytkowej oraz 3170 zł za m kw. powierzchni netto. Są to średnie koszty w kraju. W poszczególnych województwach mogą się one różnić. Np. w województwie mazowieckim z pewnością są wyższe niż w podlaskim.

W przypadku budowy prowadzonej w systemie zleceniowym przez firmę budowlaną (łącznie z dostawami materiałów) należy doliczyć jeszcze 8 proc. stawkę VAT. Natomiast jeśli budowa jest prowadzona systemem gospodarczym – co oznacza, że materiały kupuje inwestor – VAT w części dotyczącej zakupu materiałów budowlanych wynosi 23 proc.

Blisko 60 proc. kosztów budowy (bez VAT) to koszty materiałów, a 19,8 proc. - robocizna netto – bez narzutów. Mówimy tu o budowie przez firmę, a nie systemem gospodarczym. Zysk firmy budowlanej to prawie 4 proc. łącznych kosztów (jest to założony zysk kalkulacyjny), a pozostałe elementy w koszcie całkowitym stanowią koszty pośrednie i koszty pracy sprzętu. W przypadku budowy systemem gospodarczym udział kosztów robocizny jest wyższy, bo częściowo zawiera zysk i koszty pośrednie, które zazwyczaj nie są wykazywane odrębnie w systemie gospodarczym.

Dodajmy, że w tych wyliczeniach nie zostały uwzględnione koszty zakupu działki i jej zagospodarowania, projektu oraz wykonania przyłączy. Tymczasem w największych miastach jest to często wydatek porównywalny z zakupem mieszkania. To dlatego domy są tam budowane na ogół w zabudowie szeregowej.

Z wyliczeń wynika ponadto, że skutki podwyżek cen materiałów budowlanych mogą odczuć zwłaszcza ci inwestorzy, którzy przystąpią do wykańczania swojego domu na zewnątrz lub planują jego ocieplenie. Np. same elewacje podrożały w tym roku o 16 proc. Z dwucyfrowym wzrostem w stosunku do roku ubiegłego trzeba się liczyć również przy wykonaniu fundamentów żelbetowych.

Przypomnijmy, że w poprzednich dwóch latach koszty budowy domów jednorodzinnych wzrosły przeciętnie aż o 9,1 proc.

– Ciągły monitoring cen prowadzony przez respondentów SEKOCENBUD na terenie całego kraju wskazuje, że trend wzrostowy powinien pod koniec roku nieznacznie wyhamować. Jednak jest wiele czynników, które mogą przyczyniać się do dalszego wzrostu cen materiałów. Wśród nich jest: wciąż wysoki popyt na rynku mieszkaniowym oraz duży zakres prowadzonych robót inżynieryjnych, rosnące koszty pracy oraz cen paliw i energii – komentuje Mariola Gala-de Vacqueret.

Ponadto zwraca ona uwagę, że ceny wielu materiałów zależą od wielkości zamówienia, ale też od strategii sprzedażowej i marketingowej producentów i hurtowni. Wiele materiałów jest tańszych, dzięki stosowanym przez nie rabatom. Warto więc szukać w Internecie promocyjnych ofert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
GetHome.pl
KOMENTARZE
(458)
Eryk
rok temu
Jak ktoś poszukuje dobrych pustaków to polecam Termoton. Dostępny w różnych rozmiarach, dzięki czemu można go dostosować do różnych projektów budowlanych.
Damian
rok temu
Na szczęście nadal można przyoszczędzić na niektórych produktach np. pustak Termoton wciąż jest w atrakcyjnej cenie- na leroy ok. 7 zł. Bardzo polecam
Czarek
2 lata temu
O budowie myślę już od kilku lat i jestem przerażony tym jak bardzo budowa podrożała w ostatnim czasie. Od dłuższego czasu mam już jednak dokładnie przemyślany plan oszczędnościowy. Jest on możliwy tylko i wyłącznie z pomocą firmy Sur-Pol. Zamierzam wypożyczyć od nich maszyny budowlane i większością prac zająć się samodzielnie. Wiem, że dzięki temu mogę zaoszczędzić nawet około połowy sumy, którą wydałbym na budowę z pomocą specjalistów. To naprawdę dużo
FifaRafa
3 lata temu
Przestańcie narzekać czy to PIS czy nie PIS.... Obejrzyjcie na youtube Trader21 Wielki reset. To jest sterowane z góry i tak ma być. I to nie będzie dotyczyć tylko Polski. Przestańcie się też łudzić jakąś chwilową obniżką czegoś, bo to jak ochłap na uspokojenie. Będzie szło w górę i nikt tego nie zatrzyma bo tak ma być ... Aż wprowadzą walutę cyfrową banku centralnego ( oczywiście jako rozwiązanie problemu inflacji którą sami celowo nakręcili )
olll
3 lata temu
Nie rozumie tych bezsensownyzch komenatrzy czy wy myslicie ze to tylko w Polsce poszlo wszystko do gory wszedzie ceny eksplodowaly, w takim badz razie mozna powiedziec czytajac wasze komenatrze ze w kazdym panstwie jest wina rzadu. Pomagali ludzia dawali pieniadze dofinansowania w tym okresie i teraz chca wszystko spowrotem. Ale nie tylko Polska lecz kazdy kraj...
...
Następna strona