Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Skokowy wzrost cen w budowlance. Podrożał styropian i płyty OSB

104
Podziel się:

Drożeją materiały budowlane. Ceny drewna, metalu czy styropianu zaliczyły latem skokowy wzrost. Sytuacja ma się utrzymać przynajmniej do końca roku.

Skokowy wzrost cen w budowlance. Podrożał styropian i płyty OSB
Ceny materiałów budowlanych rosną (WP, Mateusz Madejski)
bEKvkDhh

Ceny materiałów budowlanych rosną szybciej, niż ma to wynikać z danych GUS. Według danych urzędu ceny w budownictwie wzrosły o 3,9 proc.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważają, że "na przestrzeni ostatnich lat wskaźnik GUS podlegał bardzo małym wahaniom. Dane sprzedażowe Polskich Składów Budowlanych (PSB) wskazują, że ceny wzrosły o 8,3 proc. r/r, tj. ponad dwukrotnie szybciej".

Skokowy wzrost cen to efekt zmian na rynkach światowych. Od listopada 2020 r. ceny zbrojeń stalowych na London Metal Exchange wzrosły z 500 do 700 dolarów za tonę. Ceny mają utrzymać się do końca roku. Tak wynika z kontraktów.

bEKvkDhj

Natomiast jeżeli chodzi o drewno, to branża odbudowuje się po niedoborach w maju. Niestety ceny drewna nie spadają. Jest wręcz odwrotnie. Wzrost cen produktów z drewna sięga obecnie 15-30 proc. Tendencja jest wzrostowa.

Zobacz także: Podatek przychodowy. Firmy będą uciekały za granicę? Ekspertka: Nie polecam

Najbardziej na polskim rynku wzrosły ceny elementów stalowych i drewna — płyt OSB (w szczycie 40 proc.), blaszanych elementów dachowych (12,5 proc.) oraz instalacji (10,9 proc.). Według biznes.inter.pl w hurtowniach brakuje styropianu i jego ceny będą jeszcze rosły.

bEKvkDhp

Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę na niedobór polistyrenu. Ceny elementów termicznych wzrosły w lipcu o 25 proc. Wysokie ceny styropianu mają utrzymać się przynajmniej do końca roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKvkDhK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(104)
jou
2 miesiące temu
Nie ma jaki inwestowac w budowanied domow/remonty bo inflacja :) Inflacja 6% rocznie a podwyzki materialow 100% w miesiac. To dlatego tak ograniczaja matematyke w szkoalch :D
Bolo
2 miesiące temu
Bzdury. Blacha kosztowała 4700 a kosztuje 8700 za tonę (kręgi) a gdzie cena blach płaskich i końcowych wyrobów?
dede
2 miesiące temu
OSB w szczycie 40%? Chyba w stosunku do poprzedniego dnia...
bEKvkDhL
prawda
2 miesiące temu
Nie wiem skąd autor czerpał wiedzę do tego artykułu ale w bardzo wielu sprawach mija się mocno z prawdą. Pręty żebrowane na koniec listopada były na hutach po 1900 zł./t. netto, teraz są na hucie po 4100 t./kg. netto, wiec jak się to ma do 500 $ i 700 $ za tonę gotowego zbrojenia? Jeśli pan redaktor załatwi mi gotowe zbrojenie po 700 $ za tonę to biorę 1000 ton i płacę gotówką w tej cenie. Według artykułu cena blachy na dach wzrosła o 12,5%, ciekawe może Pan redaktor też mi załatwi blachę w tej cenie, wezmę kilka samochodów bo według moich informacji blachy dachowe podrożały o 100%. Płyta OSB podrożała o 40%??? Też wezmę kilka samochodów bo według moich informacji płyty OSB podrożały o 150%. Wzrost cen styropianu o 25%, u mnie to było o 80% więc jeśli u Pana redaktora była tak mała podwyżka to biorę wszystko. O ile cena stali jest zależna od cen na rynkach światowych o tyle ceny grubej budowlanki zależą od sytuacji w kraju i podwyżka budowlanki jest spowodowana nieodpowiedzialną polityką RPP i rządu. Inflacja ponad 5%, odsetki w banku 0% wiec ludzie masowo zaczęli wypłacać pieniądze i inwestować gdzie indziej, często w nieruchomości, jeszcze tylu wniosków o kredyty hipoteczne ile wpływa w ostatnich miesiącach do banków to w historii jeszcze nie było.
Przestańcie n...
2 miesiące temu
Jedna z przyczyn to takie artykuły i to główna !
...
Następna strona