Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Ekipa budowlana i wykończeniowa to pułapka. Podpowiadamy, jak wybrać i nie dać się oszukać

11
Podziel się:

Podjęcie decyzji o budowie rozpoczyna całą serię formalności do dopełnienia. Kiedy będziesz już mieć pozwolenie na budowę lub zgłosisz ją w urzędzie, pozostanie ci wybrać fachowców do zrealizowania prac budowlanych i wykończeniowych. Jak to zrobić, żeby nie dać się oszukać i trafić na solidną ekipę?

Ekipa budowlana i wykończeniowa to pułapka. Podpowiadamy, jak wybrać i nie dać się oszukać
Ekipa remontowa w dzisiejszych czasach to prawdziwa pułapka. Trzeba wybierać z głową i co najważniejsze - zabezpieczyć się umową. Oto jakie zapisy powinny się w niej znaleźć (Adobe Stock, Tsuboya)

Przede wszystkim musisz kupić działkę i sprawdzić jej warunki zabudowy, do których dostosujesz projekt domu. Możesz wybrać gotowe rozwiązanie lub zlecić jego wykonanie według indywidualnych wytycznych.

Zobacz także: Przez rosnące ceny mieszkań Polacy nie załapią się na programy rządowe? "Wyciągamy wnioski"

Czym powinna charakteryzować się dobra ekipa budowlana?

Fachowcy podejmujący się budowy twojego domu powinni mieć odpowiednie kompetencje i umiejętności, dzięki którym będą mogli realizować kolejne prace. Bardzo ważne jest, żeby pracownikami kierował wykwalifikowany kierownik, który musi mieć właściwe uprawnienia w tym zakresie.

Zasadniczo wybrana ekipa powinna spełniać kilka ważnych warunków w swojej pracy i podejściu do jej wykonywania:

- zatrudniać pracowników z wysokimi kwalifikacjami, które potwierdzone są dyplomami i zaświadczeniami dotyczącymi ukończonych szkół, kursów, szkoleń,

- mieć doświadczenie w pracy – dobre opinie w branży są na wagę złota,

- dotrzymywać ustalonych terminów,

- łatwo nawiązywać kontakty i umiejętnie doradzać klientowi.

Gdzie i jak szukać ekipy budowlanej i wykończeniowej?

Poczta pantoflowa jest najlepszym źródłem informacji o firmach. Popytaj wśród znajomych, w rodzinie, a także w pracy o kogoś do budowy domu i jego wykończenia. Ostatecznie możesz też sięgnąć po oferty w internecie i poszukać opinii na temat poszczególnych marek na forach dyskusyjnych dotyczących budowania domu lub w serwisach społecznościowych.

Najlepiej zapoznaj się z ofertą kilku poleconych ci ekip i porównaj je ze sobą. Dobre opinie o takich firmach wśród przyjaciół i znajomych to ważna wskazówka przy wyborze ekipy. Poproś o wskazanie, jakie domy budował i wykańczał dany wykonawca – osobiste sprawdzenie takich realizacji umożliwi skonfrontowanie zapewnień firmy budowlanej z rzeczywistością.

Najlepiej by było, gdybyś mógł porozmawiać z właścicielami nieruchomości wskazanych przez potencjalnych realizatorów. Poznasz ich opinię dotyczącą współpracy z daną firmą, a być może dowiesz się od nich także, na co w danym przypadku trzeba uważać. Pisemne referencje od innych inwestorów, jakie ma firma wykonawcza, stanowią jej atut.

Kolejnym krokiem będzie przedstawienie ekipie, a właściwie kierownikowi budowy, projektu domu i poproszenie go o akceptację oraz dokonanie wyceny harmonogramu prac. Jeśli będziesz skłonny go zaakceptować, potwierdź na koniec, czy dana ekipa ma niezbędny sprzęt i maszyny do wykonania zaplanowanych prac, czy też będzie musiała bazować na wynajmie urządzeń budowlanych, co potencjalnie może skomplikować harmonogram prac.

Na co uważać przy wyborze ekipy budowlanej i wykończeniowej?

O pierwszym sygnale ostrzegawczym dotyczącym ekipy budowlanej można mówić wtedy, gdy jej przedstawiciel nie jest w stanie określić ani kiedy rozpoczną się prace, ani kiedy zostaną one orientacyjnie zakończone. Może to oznaczać, że firma jest przeładowana zleceniami i będzie przedłużać w nieskończoność prace. Niewykluczone też, że nie ma odpowiednich fachowców do wykonania projektu.

Jeśli potencjalny wykonawca nie przedstawia choćby szacunkowego kosztorysu prac, nie ma o czym mówić, ponieważ nie wiesz, ile ostatecznie zapłacisz, a końcowa cena może znacznie przekraczać twoje możliwości finansowe.

Z drugiej strony najtańsza propozycja wcale nie musi oznaczać, że właśnie na nią powinieneś się zdecydować. Zobacz, z czego ona wynika i czy wynagrodzenie jest określane kosztorysowo czy ryczałtowo. Tryb jego obliczania wpływa na finalną cenę.

Umowa z ekipą remontową. Jakie zapisy muszą w niej być?

Wszystkie ustalenia poczynione z ekipą budowlaną, wykończeniową lub firmą, która kompleksowo zajmie się wykonaniem projektu domu, powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w podpisywanej umowie. Nie decyduj się na zatrudnianie budowlańców "na czarno", choćby cena za ich usługi była naprawdę bardzo atrakcyjna. Dokument umowy daje ci gwarancję wykonania ustalonych prac w odpowiednim czasie i podstawę do ewentualnego dochodzenia roszczeń w sądzie. Umowa powinna regulować:

- dzień rozpoczęcia i zakończenia prac,

- czas realizacji poszczególnych etapów,

- raty wynagrodzenia, jakie będziesz płacić,

- średnie ceny potrzebnych materiałów budowlanych.

Umowa musi zawierać ważne zapisy chroniące twoje interesy, w tym zapisy o:

- obowiązkowym zachowaniu trzeźwości podczas prac na budowie,

- oświadczenie o tym, że wykonawca zapoznał się ze stanem budowy przed rozpoczęciem prac,

- oświadczenie wykonawcy o wykonaniu prac zgodnie z projektem technicznym i obowiązującą sztuką budowlaną,

- informację o tym, że ekipa musi wykonywać polecenia kierownika budowy.

Swoją inwestycję zabezpieczyć możesz poprzez ustalenie w umowie podpisywanej z ekipą wykończeniową i budowlaną kar, np. w wysokości 20 proc. od wartości wynagrodzenia za niewywiązanie się z umowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(11)
Expertka
3 lata temu
Zeby sie teraz budowac to trzeba miec kase i zdrowie Wspolczuje Ja mialam tylko ocieplanie stropu , wymiane pieca na gaz i drzwi Starczy mi na dluugo Fachowcy od dachu wycenili na 7 tys ma umowie a nastepnie pod koniec chcieli 9 tys za prace Prace byly opóżnione Wszystko musi byc spisane w umowie !!!! bo inaczej robią co chcą Pomocny artykuł dla początkujących Nie dawać zaliczek !!!
Jerzy
3 lata temu
Same banały!
Roman z podla...
3 lata temu
Dobór zleceniobiorców może okazać się pułapką, czy jednak dobrze przeczytałem i nazywacie moich rodaków oszustami?
fizyk
3 lata temu
Budować samemu.
Polak
3 lata temu
Te rady są dobre tylko jak to usłyszy właściciel firmy budowlanej to już więcej nie odbierze telef .