Notowania

gospodarka
14.08.2019 09:04

Co piąty Brytyjczyk chomikuje jedzenie. Strach przed brexitem

W przypadku twardego brexitu eksperci przewidują okresowe przerwy w dostawach towarów do Wielkiej Brytanii. Ludzie gromadzą zapasy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Co piąty Brytyjczyk chomikuje jedzenie. Boją się brexitu. (Fot: AFP/EAST NEWS)

W obawie przed twardym brexitem, czyli wyjściem z UE bez jakiejkolwiek umowy, Brytyjczycy zrobili już zapasy wartości 4 mld brytyjskich funtów (ok. 4,3 mld euro).

Prawie co 5. mieszkaniec Wysp zaczął gromadzić zapasy jedzenia, napojów i lekarstw – poinformowała firma usług finansowych Premium Credit w Londynie, która przeprowadziła sondaże na ten temat.

Jak się okazało, wielu Brytyjczyków już teraz zaczyna robić zapasy importowanych towarów. W sondażach przepytano 1052 konsumentów - osoby mające stałą pracę.

Oglądaj też: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Respondenci odpowiadali, że robią przede wszystkim zapasy artykułów spożywczych (74 proc.), lekarstw (50 proc.) i napojów (46 proc.).

W przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez jakiejkolwiek umowy wielu ekspertów liczy się z okresowymi przerwami w dostawach artykułów z kontynentu, spowodowanych przede wszystkim długim oczekiwaniem ciężarówek na odprawę celną na granicy.

Premier Boris Johnson chce 31 października br. wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej, „obojętnie, w jaki sposób”. Grozi on bezumownym brexitem, o ile UE nie przychyli się do jego żądań zmian w umowie brexitowej, wynegocjowanej z Unią Europejską przez jego poprzedniczkę Theresę May. Unia Europejska odrzuca jednak jakiekolwiek renegocjacje. Tym samym rośnie ryzyko twardego brexitu, który odbije się niekorzystnie na gospodarce i wielu innych sferach życia.

Wiele firm obawia się przerw w dostawach towarów z Europy kontynentalnej. Np. w ubiegłym tygodniu brytyjska sieć pizzerii Domino’s zapowiedziała, że zwiększy swoje zapasy. Prawie jedną trzecią produktów do wyrobu pizzy, w tym sok pomidorowy i ananasy, firma sprowadza z zagranicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, brexit
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2019

PolexitNegocjacje na nic, wyjdą bez twardym brexitem. Trochę się pomęczą tuż po wyjściu ale po ok 2latach będą silniejsi niż kiedykolwiek. Polsce też by to … Czytaj całość

14-08-2019

BarambaTak, a co drugi brytyjczyk jedzenie wyrzuca. Mają z czego schudnąć na dobre im wyjdzie.

14-08-2019

BzduryAle bzdury, wyssane z palca, fake news

Rozwiń komentarze (78)