Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KB
|

Akcyza. Co robili posłowie opozycji, którzy nie głosowali? Władze KO myślą o dyscyplinarkach

161
Podziel się:

Podczas głosowania w sprawie podniesienia akcyzy na alkohol i papierosy zabrakło m.in. siedmioro posłów Koalicji Obywatelskiej. Gdzie tego dnia byli? Ci, którzy nie dostarczą ważnego usprawiedliwienia, mogą spodziewać się postępowań dyscyplinarnych oraz kar finansowych w kwocie do tysiąca złotych. To dzięki ich nieobecności PiS-owi udało się przegłosować projekt ustawy.

Akcyza. Co robili posłowie opozycji, którzy nie głosowali? Władze KO myślą o dyscyplinarkach
Akcyza w górę. Części posłów opozycji zabrakło na sali w trakcie głosowania (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

W ostatni piątek zdarzyła się jednak okazja, by rządowy projekt przepadł. Za przyjęciem go głosowało bowiem tylko 217 posłów rządzącej koalicji i dwóch niezrzeszonych. W sumie 219 posłów. Co ważne, aż czworo posłów Zjednoczonej Prawicy zagłosowało przeciwko rządowej ustawie.

Warto też przypomnieć, że w kwestii podniesienia akcyzy PiS nie mógł liczyć na posłów Kukiz'15, którzy głosowali przeciwko projektowi.

Głosowanie to najważniejszy obowiązek posła

Przy 100 proc. frekwencji, do przegłosowania ustawy potrzebnych jest aż 231 głosów. Opozycja mogła więc wykorzystać sytuację i pogrzebać rządowy projekt, ale tak się nie stało. Za odrzuceniem ustawy zagłosowało tylko 208 posłów.

Zobacz także: "Duża zręczność" Kaczyńskiego? Ekspert: To chwilowe

Z Lewicy zabrakło: Marka Dyducha, Roberta Kwiatkowskiego i Krzysztofa Śmiszka. Z Koalicji Polskiej - Marka Biernackiego, Radosława Lubczyka i Ireneusza Rasia, z Konfederacji - Janusza Korwin-Mikkego i Krzysztofa Tuduja a z Kukiz'15 - Stanisława Tyszki. W szeregach KO zabrakło aż 7 posłów.

Nie pojawili się w Sejmie na głosowaniu: Riad Haidar, Joanna Jaśkowiak, Izabela Mrzygłocka, Marek Krząkała, Ryszard Wilczyński, Cezary Tomczak i Sławomir Nitras. Czworo spośród nich przedstawiło zwolnienia lekarskie, w tym jedno było szpitalne.

Riad Haider był tego dnia w szpitalu. Na swoim koncie na Facebooku napisał, że po 40. latach operowania ludzi, sam wkrótce położy się na stół operacyjny jako pacjent.

Jeden z posłów KO stracił bliską osobę. Pozostały więc do wyjaśnienia jeszcze dwa przypadki.

Jak zapowiedział rzecznik KO Jan Grabiec, posłowie, którzy nie będą mieli ważnego usprawiedliwienia na ten dzień, mogą spodziewać się postępowań dyscyplinarnych oraz kary finansowej w kwocie do tysiąca złotych.

PiS musi się bardzo pilnować w Sejmie

Na przedostatnim posiedzeniu Sejmu dwa razy nie głosowali posłowie związani z Republikanami Adama Bielana. To miała być forma wywarcia presji na Jarosława Kaczyńskiego, który wciąż wstrzymywał realizację umowy koalicyjnej.

KO nie potrafi tych "okazji" wykorzystywać. Jak podkreśla rozmówca Onetu - jest to wyłącznie odpowiedzialność Borysa Budki, który od lipca z rekomendacji Donalda Tuska ponownie szefuje klubowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(161)
wściekły wybo...
2 lata temu
Opozycjo przestań się bawić i przegrywać głosowanie. Nie chcesz pracować, złóż mandat.
REASUMPCJA
2 lata temu
Przecież PIS ma tajną broń.
antypis
2 lata temu
nie ma to żadnego znaczenia, przecież zrobiliby reasumpcję, ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości?
bnm
2 lata temu
już zaciery nastawione produkcja rusza
emeryt
2 lata temu
Pamiętam jak obniżono akcyzę na alkohol efekt zwiększenie wpływów do skarbu państwa dzisiaj będzie odwrotnie
...
Następna strona