Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Nad rząd PiS nadciąga polityczny sztorm. Ekonomista pokazał wykres

255
Podziel się:

Nad rządem Prawa i Sprawiedliwości zbierają się czarne chmury. Realna dynamika płac spada z powodu szalejącej inflacji i wciąż odbijającej się na pensjach pandemii koronawirusa, a to zawsze koreluje ze wskaźnikiem poparcia dla rządu - zauważa Ignacy Morawski, główny ekonomista "Pulsu Biznesu".

Nad rząd PiS nadciąga polityczny sztorm. Ekonomista pokazał wykres
Czarne chmury nad PiSem. Inflacja i pandemia to niebezpieczne połączenie (money.pl, Rafał Parczewski)

Polityczną burzę ad rządem PiS może wywołać powrót pandemii koronawirusa, ale jak pisze ekonomista "już chyba bez efektu mobilizacji wokół władzy w warunkach strachu", oraz spadek realnej dynamiki płac.

Morawski publikuje na Twitterze wykres, z którego wynika, że realna dynamika wynagrodzeń może wkrótce spaść do zera, a wraz z nią poparcie dla partii rządzącej.

Realna dynamika płac

Choć nominalnie wynagrodzenia rosną i zapewne rosnąć będą, to w błyskawicznym tempie rośnie też inflacja. To, że pensje są coraz wyższe nie ma więc tak naprawdę żadnego znaczenia, bo coraz mniej jesteśmy w stanie za nie kupić.

Ceny w październiku urosły średnio o 6,8 proc. - wynika z danych GUS. W ostatnim czasie ceny rosną już z tygodnia na tydzień, co odbija się na portfelach Polaków. Wzrost cen jest tak szybki, że możemy w ogóle nie odczuć ostatniego wzrostu płac.

Zobacz także: Inflacja nie zwalnia, będzie drożej. Cena drobiu nawet o 25 proc. wyższa

Jednak zdaniem ekonomistów najnowsze dane o inflacji nie pozostawiają złudzeń, ostatnie wzrosty cen oznaczają, że w najbliższym czasie realna wielkość płacy minimalnej spadnie, co z impetem uderzy głównie w najuboższe gospodarstwa domowe.

Obecnie płaca minimalna wynosi już 2800 zł brutto, co jest skokiem aż o 550 zł w porównaniu z wynagrodzeniem w 2019 roku (wtedy płaca minimalna wynosiła 2250 zł). Tymczasem minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 roku ma zwiększyć się o 210 zł w stosunku do 2021 r., co oznacza wzrost o 7,5 proc.

- Ceny na rynku detalicznym budują się w oparciu o koszty, a te dramatycznie rosną. Z powodu tego wzrostu obecna wartość płacy minimalnej już jest niższa niż rok temu, a do końca roku jeszcze spadnie. Na razie niestety nic nie zapowiada wyhamowania tej tendencji - mówi w rozmowie z money.pl Jerzy Romański, wiceprezes Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Poparcie dla rządu spada

Według najnowszego badania CBOS, poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości spadło w ciągu ostatnich dwóch tygodni o aż 7 pp. W badaniach przeprowadzonych między 4 a 14 października partia Jarosława Kaczyńskiego mogła liczyć na 34,6 proc. głosów.

Tymczasem teraz poparcie dla PiS deklaruje 28,4 proc. wyborców. Koalicja Obywatelska może liczyć na 17,2, a Polska 2050 na 12,2 proc. głosów.

Zaraz po wyborach Prawo i Sprawiedliwość miało 46-procentowe poparcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(255)
Majonez
2 lata temu
Kaczyński ,jak można tak upodlić klasę średnią każąc pracować za 2850 brutto a jednocześnie zwalniać z podatku obcokrajowców do 26 roku życia?
Szok
2 lata temu
Szok co PiS robi z Polską. To nawet za PO nie było tak źle. Tobą węgla 1600 nawet a pensje raz w roku są podnoszone. Większe pół pensji na tonę węgla dawajcie Polacy.
Michał
2 lata temu
Radą niwelującą skutki polityczne i ekonomiczne inflacji byłoby uchwalenie ustawy obligującej banki do udzielania kredytów wyłącznie z krajowych zasobów depozytowych. Oprocentowanie depozytów na poziomie inflacji, a kredytów inflacja plus marża bankowa. To uspokoi rynek i wyborców. Wyścig płacowo cenowy to zwykła spirala - płace są bowiem kosztem , gdy rosną muszą zwiększać cenę produktu końcowego.
Zobaczycie
2 lata temu
Sasin dostał rozkaz...obiecaj jak przed wyborami dudy rekomepensaty za prąd a potem powiesz ,że winny tusk ,że ich nie będzie.....emeryci i ceiemna polka wiocha to łykną i mamy wygrane wybory
Pamiętajcie!
2 lata temu
Ponieważ Polska ratyfikowała kilka międzynarodowych konwencji zapisała się do kilku międzynarodowych organizacji, to zobowiązała się do przestrzegania prawa zapisanego w konwencjach i umowach międzynarodowych. Pamiętajcie! Nie stać nas na polexit. - Jeżeli nawet zapomnimy o finansach, o jednolitym rynku, o możliwościach kształcenia młodzieży w Europie, ochronie środowiska i wszystkim innym, co nam Unia daje, to nie zapominajmy, że Unia daje nam przede wszystkim gwarancje bezpieczeństwa. Wyjście z niej byłoby samobójstwem.
...
Następna strona