Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Co się dzieje w sprawie Turowa? "Ludzie PGE non stop siedzą w Czechach"

11
Podziel się:

Jak dowiaduje się money.pl, sprawa Turowa ciągle nie jest rozwiązana. Ludzie z PGE siedzą w Czechach i próbują coś załatwić. Ale Czechom się nie spieszy - dowiaduje się nieoficjalnie money.pl.

Co się dzieje w sprawie Turowa? "Ludzie PGE non stop siedzą w Czechach"
Wojciech Dąbrowski, prezes PGE apeluje do Czechów o rozwiązanie sporu wokół Turowa (PAP, Marcin Obara)

– Problemy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów są wspólne dla Polski, Czech i Niemiec; rozwiązujmy je wspólnie – zaapelował w Karpaczu prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Zadeklarował pełną współpracę ze stroną czeską, zmierzającą do zakończenia międzynarodowego sporu w sprawie Turowa.

– Problemy dotyczące Turowa dotyczą również i strony czeskiej, a także Niemiec. Nasze kraje są w transformacji energetycznej - te problemy dotykają nas wszystkich, dotykają społeczeństwa. Nie możemy – jako PGE, jako Polska - być stawiani pod ścianę, że to tylko nasz problem, bo te problemy są wspólne – rozwiązujmy je wspólnie – powiedział prezes, inaugurując polsko-czeskie forum w ramach trwającego w Karpaczu 30. Forum Ekonomicznego.

Polska Grupa Energetyczna była inicjatorem forum, poświęconego współpracy między Polską a Czechami. Prezes Dąbrowski ocenił, iż spotkanie jest dobrą okazją do podkreślenia woli kontynuowania dobrej, wieloletniej współpracy z czeskimi partnerami.

Zobacz także: 5 mln euro kary dziennie za Turów. "Myślę, że to nie dojdzie do skutku"

Według rozmówców money.pl jest to próba zwrócenia uwagi i zmobilizowania strony czeskiej do działań.

– Ludzie Dąbrowskiego non stop siedzą w Czechach i próbują coś załatwić. Ale Czesi wiedzą, że mogą teraz dyktować warunki i wcale im się nie spieszy. Wykorzystują też sytuację do własnych wewnętrznych celów – słyszymy w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Nasi rozmówcy zwracają też uwagę na to, iż nie jest prawdą, że PGE lekceważyło stronę czeską. Pierwotne żądania Czechów były niewygórowane - szczególnie w odniesieniu do obecnych. Jednak w otoczeniu premiera Andreja Babiša zabrakło woli rozwiązania problemu. Teraz również Czechom się nie spieszy.

– Nie zaprzepaśćmy tej wielkiej szansy, jaka jest między nami, i zamknijmy te spory, bo one naprawdę nie są tego warte, abyśmy zaprzepaszczali możliwości szerokiej współpracy między naszymi dwoma krajami i koncentrowali się tylko na jednym drobnym elemencie, którym dzisiaj jest kwestia Turowa – apelował Dąbrowski.

Prezes PGE przytoczył wyniki zleconych przez Grupę badań, w których ponad 60 proc. mieszkańców przygranicznego rejonu po stronie czeskiej zadeklarowało bliskie związki z Polską.

– Oby to był asumpt do tego, żebyśmy pogłębiali tę współpracę i eliminowali wszystkie trudności, które napotykamy w tej współpracy; żebyśmy konsekwentnie realizowali politykę naszej współpracy – podsumował Dąbrowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
gregor
rok temu
Dlaczego pepiczki nie zgodziły się na zbadanie stanu wód gruntowych?
wypad
rok temu
wojna hybrydowa z UE, wojna hybrydowa z Białorusią, spór z Czechami, Rosjanami, USA i Izraelem. Super robota PIS !!!
Thors Hammer
rok temu
Polski rząd musiał wiedzieć, że w październiku 2021 r. w Czechach odbędą się wybory. Dlaczego rząd czekał 5 lat? W porównaniu z polskimi mediami w czeskich mediach jest bardzo mało informacji, problem ma raczej charakter regionalny. Czeski minister środowiska powiedział wczoraj telewizji CT24, że negocjacje są teraz bardziej dynamiczne niż rok temu, postępują krok po kroku, ale opóźniają się, ponieważ strona polska ponownie otwiera punkty umowy, które już zostały zawarte. Jednocześnie wyraził determinację, by wszystko uzgodnić na piśmie, bo po pięciu latach ignorowaniu nie ufa już stronie polskiej.
Fdsdgg
rok temu
Min wojny Anton Maciorenka wyśle im f16
polska podzie...
rok temu
Zadnych negocjacji ,juz z Czechami Skoro im za malo ,co Polska im oferuje ,to nic nie dawać!!! Kopalnia i elektrownia ,maja działać normalnie A kary Uni olewac i przestac ,placic skladki ,na tą bandę szumowin Zawiesic czlonkowstwo ,w Uni Bo dzisiaj Polska A jutro ,nastepne panstwo ,bedzie na celowniku..