Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Kopalnia Turów. "Zależy nam na osiągnięciu sytuacji win-win"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
24
Podziel się:

W czwartek, 8 lipca 2021 r., odbyło się kolejne polsko-czeskie spotkanie negocjacyjne w sprawie kopalni w Turowie. Porozumienie jeszcze nie zostało osiągnięte.

Kopalnia Turów. "Zależy nam na osiągnięciu sytuacji win-win"
W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. (Getty Images, Omar Marques)
bEJRKRph

- Wciąż pracujemy nad porozumieniem. Zależy nam na osiągnięciu sytuacji win-win. Podejmujemy wszelkie możliwe działania w celu zakończenia sporu z Republiką Czeską, zarówno na rzecz społeczności lokalnych, jak i zgodnie z interesem Polski, która ma być sygnatariuszem tej umowy - powiedział po rozmowach minister klimatu Michał Kurtyka, cytowany przez PAP.

Kolejna runda rozmów zaplanowana jest na przyszły tydzień. Równolegle mają się też toczyć ustalenia w kwestiach technicznych oraz prawno-traktatowych. Minister nie powiedział jednak, kiedy porozumienie może być osiągnięte.

Zobacz także: Koronawirus na świecie. Dramatyczne dane o globalnej liczbie zgonów
bEJRKRpj

Przypomnijmy. Rokowania w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę złożoną do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Pod koniec maja szef polskiego rządu, po rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem w Brukseli w czasie szczytu UE, informował, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek z TSUE. Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską.

bEJRKRpp

Później poinformowano, że rząd Czech będzie wnioskować o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia TSUE. Dwa dni później Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJRKRpK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Janek.
3 miesiące temu
Czesi poradzili sobie z naszym Turowem,więc czas aby odpowiednie służby przyjrzały się działalności pozostałych kopalń węgla brunatnego w Polsce,zanim zrobi to Unia.
TotalnyPIC
3 miesiące temu
ale co negocjujemy ? Czy sytuacja nie jest jednoznaczna? 5mln USD lub zamknięcie. Nie ma co negocjować aktualnie prosimy / błagamy. Czy pinokio z sasinem odpowiedzą za doprowadzenie tego konfliktu do tej fazy?
TotalnyPIC
3 miesiące temu
brawo pinokio i sasin ! mam nadzieję, że spłacicie ten dług pracując w kamieniołomach, gdyby to ode mnie zależało tak by się stało. To wasze niedopatrzenie
bEJRKRpL
Mac208
3 miesiące temu
jedynym poszkodowanym ma być Srodowisko
Tomasz
3 miesiące temu
Taki stan występuje tylko w bajkach Disneya. W prawdziwym życiu zawsze jest ktoś wydymany!
...
Następna strona