Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|

Polacy szukają spisku. Sprawdzamy, co się dzieje z loterią spisu powszechnego

269
Podziel się:

Pierwsze losowanie loterii spisu powszechnego przyniosło nagrody kilkuset osobom, ale i sporo wątpliwości. Bo ponad 400 zgłoszeń zostało na stronie z wynikami opisanych jako "zweryfikowane negatywnie", na co internet zareagował oburzeniem. Sprawdzamy, o co tu chodzi i gdzie zaszyte są kruczki.

Polacy szukają spisku. Sprawdzamy, co się dzieje z loterią spisu powszechnego
Skąd tak duża liczba negatywnych weryfikacji kodów w loterii spisu powszechnego? Wyjaśniamy (PAP, money.pl, Łukasz Gągulski)
bEIMWMKZ

Ponad połowa kodów zgłoszonych do pierwszego losowania w loterii spisu powszechnego nie przeszła weryfikacji. To znaczy, że osoby, które powinny dostać nagrodę, nie otrzymały jej. Takie informacje można znaleźć na stronach loterii w zakładce z wynikami losowania.

Jak działa loteria spisu powszechnego?

– To prawda, wiele zgłoszeń zostało zweryfikowanych negatywnie – dowiedziało się money.pl od organizatorów loterii. To zewnętrzna firma Uniuqe One, wynajęta do tego celu przez Główny Urząd Statystyczny.

- W procesie weryfikacji wysyłamy wiadomość e-mail do zwycięzcy. Ma on 5 dni na odesłanie oświadczenia i kilku dokumentów. Jeśli nie odpowiada, dzwonimy do niego z przypomnieniem. Niestety w pierwszym losowaniu zdarzało się często, że zwycięzcy nie przysyłali kompletu dokumentów albo nie były one własnoręcznie podpisane – dowiaduje się money.pl w Unique One.

bEIMWMLb
Zobacz także: Nie chcesz wypełnić spisu? Zobacz, co ci grozi

Organizatorzy dodają, że muszą się kierować zapisami regulaminu – jeśli dokumenty dotrą choćby minutę po północy ostatniego dnia na zgłoszenie, nagroda przepada. A w pierwszym losowaniu wiele osób nie zareagowało na mail i telefon, wiele nie przysłało dokumentów, część wysłała niekompletne albo po czasie.

Poszukiwania spisku

Internauci zaczęli już snuć teorie spiskowe – że wygrywają te osoby, które "mają wygrać".

bEIMWMLh

- Jak to mówią, nieważne kto wygrywa, ważne kto rozdaje nagrody. Tudzież, dajcie mi laureata, a paragraf w regulaminie się znajdzie - pisze jeden z użytkowników serwisu Wykop.pl. "Loteria jest po to, żeby wygrał ten, co ma wygrać" - dodaje inny. Organizator loterii wyjaśnia jednak, że wszystko jest w porządku.

Jak przebiega weryfikacja loterii spisu powszechnego?

- Jako negatywnie zweryfikowane określone są również zgłoszenia rezerwowe – mówią money.pl przedstawiciele firmy. Chodzi o to, że do jednej nagrody losowane są aż trzy kody: jeden główny i dwa rezerwowe. Jeśli główny zwycięzca zostanie zweryfikowany negatywnie, to nagroda przechodzi na zwycięzcę zapasowego.

bEIMWMLi

Jeśli i on nie przejdzie weryfikacji, organizator zwraca się do drugiego rezerwowego. Jeśli on także odpadnie, nagroda przepada. Ale jeśli główny zwycięzca zostanie zweryfikowany pozytywnie, to status następnych osób w kolejce automatycznie zmienia się na "zweryfikowany negatywnie". Oznacza to tylko tyle, że jako rezerwowi nie dostaną nagrody, bo główny wylosowany przeszedł weryfikację.

Po pierwszym losowaniu zmieniono nieco sposób opisywania tabeli ze zwycięskimi kodami. Obecnie zgłoszenia rezerwowe, których autorzy nie dostaną nagrody, mają po prostu inny opis, wskazujący na to, iż wygrał kod z listy podstawowej. Liczba weryfikacji negatywnych wyraźnie spadła.

Po kolejnych losowaniach – jak mówi nam organizator – sytuacja znacznie się poprawiła. I radzi nie dopatrywać się w tym spisku. To po prostu kwestie regulaminowe.

bEIMWMLj

Warto też pamiętać o tym, że dokumenty z zakończonej kontroli muszą być przesłane do dyrektora miejscowej Izby Administracji Skarbowej, gdzie zostaną sprawdzone.

Kim jest organizator loterii spisu powszechnego?

Unique One nie jest firmą-krzakiem. Wręcz przeciwnie, od wielu lat organizuje loterie dla koncernów spożywczych, finansowych, także urzędów. Lista klientów firmy jest imponująca. Ale dlaczego różne podmioty nie organizują takich loterii samodzielnie? Powód jest prozaiczny – zrobienie loterii nie jest proste, wymaga zgłoszenia i uzyskania pozwolenia dyrektora miejscowej Izby Administracji Skarbowej.

Trzeba też mieć bankowe gwarancje wypłat nagród, udowodnić legalność środków na loterię, organizator loterii musi być odpowiednio przeszkolony. O wiele łatwiej zlecić organizację loterii doświadczonemu podmiotowi ze wszystkimi pozwoleniami.

bEIMWMLk

Jak wziąć udział w loterii?

W loterii mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, które już dokonały samospisu przez internet albo telefon, a następnie zarejestrowały się na stronie loterii. Do tego ostatniego potrzebny jest też 10-znakowy kod potwierdzający dokonanie samospisu. W loterii losowane są właśnie numery tych kodów, z kolei informacje o wygranej docierają do szczęśliwców za pośrednictwem maili i telefonów.

Kolejne losowania nagród odbędą się 2 i 9 lipca. Wtedy też będzie można wygrać karty przedpłacone o wartości 500 i 1000 zł. W ostatnim losowaniu 14 lipca - do wygrania będzie 14 samochodów.

Losowanie jest podzielone na województwa. Najwyraźniej chodzi o to, by nagrody trafiły do każdego zakątka kraju, a nie tylko do najliczniejszych województw. W efekcie osoba z opolskiego (1 milion mieszkańców) ma o wiele większą szansę na ustrzelenie wygranej, niż ktoś mieszkający w mazowieckim (5,3 mln mieszkańców).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIMWMLC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(269)
lalala
3 miesiące temu
aha. Jeśli w drodze losowan nie udalo wylonic sie zwyciezcos nagrod mimo rezerwowych zwyciezcow bo nie odbierali telefonu czy nie odpowiadali na email to pieniadze z tej nagrody powinny byc zwroceone przez firme unique one do GUS czy skarbu państwa. Nie moze tak byćze firma uniquew one moze sobie przywlaszczyc pieniadze przeznaczone na nagrody!!!! POdejrzewam ze nie zadbano o to aby pieniadze z nieodebranych nagrod trafily do budrzetu czy do GUS.
lalala
3 miesiące temu
Totalizator Sportowy (państwowa spółka od totolotka) to nie istniej czy jak? Jaja sobie robicie? "Trzeba też mieć bankowe gwarancje wypłat nagród, udowodnić legalność środków na loterię" - przecież środki na nagrody pochodzą z budżetu państwa , udział w loteri jest bezpłatny a więc nie ma środków na nagrody , firma Uniquwe One nie finansuje nagród z własnych pieniedzy tylko z tego co dostała od państwa na zorganizowanie loteri - według mnie to jest w ogóle sprzeczne z ustawą o grach hazardowych i definicjąloteri promocyjnej. Autorze artykułu na money pl dlaczego kłamiesz? Jak kogoś spisuje rachmistrz przez telefon to rachmistrz nie daje kodu i nie można brać udziału w loteri!!! Udział w loteri możliwy tylko poprzez samospis Internetowy a więć wyklucza sie z loteri osoby bez internetu, afresu email czy takie ktore z przyczyn zdrowotnych nie moga pojsc do urzedu i sapisac sie na komputerach panstwowych przeznaczonych do samospisu. zadzwon na infolinie samospisu interentowego czy do rachmistrza i zapytaj czy osoby spisywane przez rachmistrza biora udzial w loteri - nie biora bo rachmistrz nie daje kodu!
kkk
3 miesiące temu
a widzieliście z jakiego województwa prawie tylko sa wygrane???
bEIMWMLD
radzio
3 miesiące temu
Kiedyś w loterii paragonowej ministerstwa finansów samochód wygrała Pani będąc koleżanką byłej minister finansów z PO, która wdrożyła loterię. Loterię obsługiwała RÓWNIEŻ firma Unique One :-) Doświadczenie faktycznie mają ....Partie się zmieniają ale firma sprawdzona zawsze ta sama...
Gregg
4 miesiące temu
"Unique One nie jest firmą-krzakiem... od wielu lat organizuje loterie dla koncernów spożywczych..." Może i nie firma krzak, ale na pewno firma Niedejsie. Nigdy nie słyszałem, żeby w tych loteriach ktokolwiek wygrał, a jeśli nawet, to tylko znajomi królika.
...
Następna strona