Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|
aktualizacja

Co z reklamacją węgla kupionego przez samorząd? Mamy odpowiedź PGE

87
Podziel się:

Niedawno w money.pl pisaliśmy na temat problemu z reklamacją węgla dystrybuowanego przez samorządy. Okazało się, że o ile kupując w składzie, węgiel mógł podlegać reklamacji, tak przy zakupie za pośrednictwem samorządu może być to niemożliwe. Głos w sprawie zabrał PGE, jeden z dwóch importerów węgla.

Co z reklamacją węgla kupionego przez samorząd? Mamy odpowiedź PGE
Węgiel będzie dystrybuowany przez samorządy. Czy będzie podlegał reklamacji? PGE Paliwa wyjaśnia (Agencja Wyborcza.pl, Agnieszka Sadowska)

Problem, o którym pisaliśmy, dotyczy ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, czyli węgla dystrybuowanego przez samorządy po preferencyjnej cenie. Próbowaliśmy ustalić, czy w sytuacji, kiedy to paliwo nie będzie się paliło, gospodarstwa będą mogły je zareklamować, tak jak to robią klienci w składach.

Według Grzegorza Kubalskiego ze Związku Powiatów Polskich węgiel dystrybuowany przez samorządy nie będzie podlegał reklamacji, ponieważ to asortyment, a nie jakość jest przedmiotem uzgodnień między gminą a dostawcą surowca.

Zapytaliśmy o to wprost PGE.

Każdorazowo do sprzedawanego przez PGE Paliwa węgla dołączany jest certyfikat potwierdzający jakość zakupionego towaru, który otrzymuje klient. W przypadku, gdyby zakupiony towar był niezgodny z certyfikatem, byłoby to podstawą do złożenia reklamacji - przekazało nam biuro prasowe PGE.

Spółka zapewnia, że "węgiel oferowany przez PGE Paliwa jest certyfikowanym, spełniającym wszystkie normy jakościowe produktem o wysokiej kaloryczności przeznaczonym do spalania zarówno w małych przydomowych piecach, jak i w piecach ciepłowniczych".

Certyfikaty jakości i reklamacje

PGE Paliwa podkreśla w przesłanej nam wiadomości, że importuje węgiel tylko i wyłącznie od sprawdzonych kontrahentów. Tłumaczy, że każdy transport poddawany jest kontroli jakości węgla zarówno w porcie nadania na załadunku, jak i w porcie odbioru na rozładunku, a badania wykonywane są przez niezależne, akredytowane laboratoria. Ich wyniki są potwierdzone certyfikatem.

Dopiero wtedy PGE Paliwa, na podstawie wystawionego certyfikatu, rozlicza się z dostawcami. Podczas wieloletniej działalności PGE Paliwa nigdy nie spotkała się z sytuacją, w której dostarczony byłby ładunek inny niż zamówiony węgiel. Jeżeli doszłoby do takiej sytuacji, że dostarczony ładunek byłby inny niż zamówiony, taka dostawa byłaby odrzucona, zgodnie z zapisami kontraktów handlowych - informuje biuro prasowe PGE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd powtarza: węgiel będzie. Branża: z naszych wyliczeń wynika, że może zabraknąć 2,5 mln ton

Sprawą zajął się UOKiK

Aby rozwiać wątpliwości związane z reklamacją węgla, odezwaliśmy się też do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd przekazał nam, że zwrócił się już do ustawodawcy i poprosił o wprowadzenie odpowiednich zmian w ustawie, które zobowiążą sprzedającego do przekazywania informacji o parametrach surowca, co ma zabezpieczyć interesy Polaków kupujących m.in. węgiel.

"W celu zapewnienia konsumentom informacji o jakości sprzedawanego paliwa UOKiK wystąpił do resortu (Ministerstwa Klimatu i Środowiska - przyp. red.) z propozycją zmian do ustawy (o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw) i wprowadzenia na okres zawieszenia wymagań jakościowych dla paliw stałych obowiązku wystawiania dokumentu, w którym przedsiębiorcy zobligowani byliby do wskazania rzeczywistych parametrów takich paliw" - wyjaśnia UOKiK w stanowisku przesłanym naszej redakcji.

Weronika Szkwarek, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(87)
jakub
3 miesiące temu
węgiel zakupiłem 3 dni temu-bajka nie dość że tańszy (poprzedni zakup po 2900 ) to lepiej się wypala i nie kopci z komina
Aga_T
4 miesiące temu
Zakupiłam taki węgiel 2 dni temu. Porażka. Kopci się, śmierdzi, a po "spaleniu" nie ma nawet popiołu, tylko całe palenisko jest zawalone niedopalonymi bryłkami i kamieniem. Nie sądzę, aby spełniał jakiekolwiek normy. Jestem załamana, bo nie mam czym napalić w piecu, a "tym" się nie da palić.
pis daje popa...
5 miesięcy temu
Morawiecki ,jak cały rząd uznają reklamację dostaniecie węgiel ,a chcieli utopić samorządy
Cynik
5 miesięcy temu
Pali się pali nie kłamcie tylko nie wszyscy wiedzą że trzeba iść w drugą kolejkę do Jarka po opony bu ha ha ha
DZIADEK Z JSW
5 miesięcy temu
jak dostane reklamówke od baka to bedzie sie wegiel palił
...
Następna strona