Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Coca-Cola to generator plastiku. Firma pokazuje dane i obiecuje poprawę

42
Podziel się:

3 miliony ton plastikowych opakowań rocznie produkuje The Coca-Cola Company. Firma ujawnia dane i przystępuje do globalnej inicjatywy eliminowania plastiku.

Coca-Cola tworzy masę plastiku. Firma przystąpiła do programu na rzecz Nowej Gospodarki Plastikami
Coca-Cola tworzy masę plastiku. Firma przystąpiła do programu na rzecz Nowej Gospodarki Plastikami (East News, Polaris/East News)

Coca-Cola przystąpiła do inicjatywy Global Commitment, prowadzonej przez Ellen MacArthur Foundation na rzecz ograniczenia odpadów. Udziałowi w projekcie towarzyszy ujawnienie przez spółkę danych dotyczących wykorzystania tworzyw sztucznych do produkcji opakowań. Producent popularnego napoju okazał się absolutnym rekordzistą wśród spółek, które przystąpiły do programu i ujawniły te informacje.

Firma pokazała dokumenty, z których wynika, że rocznie produkuje aż 3 mln ton plastikowych opakowań. Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, jednocześnie koncern podjął ważne, wewnętrzne zobowiązania, które będą prowadziły do eliminacji plastiku z łańcucha dostaw żywności.

Przystępując do Globalnego Zobowiązania na rzecz Nowej Gospodarki Plastikami (New Plastics Economy Global Commitment), The Coca-Cola Company po raz pierwszy opublikowała dane dotyczące zużycia tworzyw sztucznych przy produkcji opakowań do napojów. Liczba 3 mln ton plastiku przekłada się na 108 mld butelek PET rocznie. A to z kolei jest równe jednej piątej produkcji tych opakowań na świecie.

Zobacz także: Obejrzyj: Unia walczy z plastikiem

Stąd decyzja producenta gazowanego napoju o redukcji zużycia tworzyw sztucznych w łańcuchu dostaw. Jednak udział w wyżej wymienionym projekcie to tylko część działań podjętych przez tę korporację. Spółka na początku 2018 r. ogłosiła plan "World Without Waste", czyli świat bez odpadów. Zobowiązała się w nim, że do 2025 r. w 100 proc. będzie korzystać z opakowań, które podlegają recyklingowi. Dotąd firma osiągnęła poziom 87 proc.

Coca-cola jest częścią globalnego projektu, pod zobowiązaniem podpisało się w sumie 350 podmiotów z całego świata. Z czego ponad 150 firm, które łącznie produkują ponad 20 proc. światowego plastiku. Jak podają "Wiadomości Handlowe", pod projektem podpisało się m.in. sześć z dziesięciu głównych, światowych producentów konsumpcyjnych dóbr paczkowanych. Do tego cztery wiodące firmy produkujące opakowania z tworzyw sztucznych oraz pięć z piętnastu największych globalnych sieci detalicznych.

Jednak na 150 firm z podpisem pod zobowiązaniem, zaledwie 31 opublikowało dane o ilościach produkowanego plastiku. Te, które o tym poinformowały, łącznie produkują ok. 8 mln ton plastiku rocznie. W tym Nestle odpowiada za 1,7 mln ton; Danone - 750 tys. ton; Unilever - 610 tys. ton; Mars Inc. - ok. 130 tys. ton; SC Johnson - 90 tys. ton. Zdecydowana większość firm nadal nie chce ujawniać tych danych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(42)
kreciol i kos...
5 lata temu
gimnazjum nr 10 w chorzowie pozdrawia
Aryzda
5 lata temu
Jak remontuję stare rowery to chromowane elementy trzymam w Coli. Po dwóch dniach są jak nowe. Najlepszy odrdzewiacz. Nie pijcie tego kochani bo to sama chemia i cukier.
Zawiedziony
5 lata temu
Myślałem, że wzięli się za recepturę, która nie nadaje się do picia, a tylko do czyszczenia toalet.
Mart74
5 lata temu
Coca Cola to syf, kto to jeszcze łyka ?
S.
5 lata temu
Będą przelewać do papierowych torebek?
...
Następna strona