Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ekologia
24.10.2018 14:35

Koniec plastikowych sztućców i słomek. Unia przegłosowała zakaz

Plastikowe jednorazówki, jak sztućce, tacki, słomki do picia czy patyczki do uszu, będą zakazane. Europosłowie przegłosowali zakaz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam STASKIEWICZ/East News)
Unia zdecydowała. Plastikowe jednorazówki będą zakazane

Parlament Europejski głosował w środę w sprawie zakazu plastikowych jednorazówek. Europosłowie przegłosowali zakaz, za głosowało 571 osób, przeciw były 53, a 34 wstrzymały się od głosu. Na terenie UE sprzedaż tworzyw sztucznych, głównie jednorazowych naczyń, patyczków higienicznych czy rurek do napojów, będzie nielegalna.

Zakaz zacznie obowiązywać w 2021 r. Zdaniem naukowców plastikowe jednorazówki stanowią 70 proc. odpadów morskich. Na liście zakazanych produktów znalazły się też plastikowe torby na zakupy czy pojemniki na fast food'y.

Wcześniej Komisja Ochrony Środowiska przy Parlamencie Europejskim przyjęła rezolucję, w ramach której od 2021 r. plastikowe jednorazówki będą zakazane na terytorium Wspólnoty. 51 europosłów głosowało „za”, 10 było „przeciw”, a 3 wstrzymało się od głosu.

Z rezolucji wynika też, że do 2025 r. państwa członkowskie będą zmuszone ograniczyć produkty, dla których nie ma alternatywy. To m.in. pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery czy lody.

Każde z państw będzie miało też obowiązek stworzenia krajowego planu odpowiadającego za zachęcanie obywateli do używania produktów wielokrotnego użytku oraz takich, które nadają się do recyklingu.

- Europa odpowiada tylko za niewielką część plastiku zanieczyszczającego nasze oceany. Jednak powinna odgrywać kluczową rolę w znajdowaniu rozwiązań na poziomie globalnym tak, jak to miało miejsce w przeszłości w walce ze zmianami klimatu - twierdzi europosłanka Frederique Ries, sprawozdawczyni rezolucji.

Jak informuje PAP, europosłowie chcą także ograniczyć ilość odpadów z wyrobów tytoniowych, w szczególności filtrów papierosowych zawierających plastik. Ich wykorzystywanie ma być ograniczone o 50 proc. do 2025 r. i 80 proc. do 2030 r.

Jak podkreślają europosłowie w przyjętej rezolucji, jeden niedopałek papierosa może zanieczyścić od 500 do 1000 litrów wody, a wyrzucony na jezdnię rozkłada się nawet przez 12 lat.

Zdaniem komisji ochrony środowiska państwa członkowskie powinny również zapewnić, aby co najmniej 50 proc. utraconego lub porzuconego sprzętu rybackiego, zawierającego tworzywa sztuczne, było usuwane z mórz i plaż. Narzędzia połowowe stanowią 27 proc. odpadów znalezionych na europejskich plażach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: UE na wojnie z plastikiem

Tagi: ekologia, ue, wiadomości, gospodarka, porady, unia, msp, fundusze unijne, gospodarka światowa, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2018

kinBRAWO!!! Kolejny krok w dobrym kierunku. Tylko czy Pis to zrozumie, bo oni raczej z ekologią to maja mało wspólnego.........

24-10-2018

qwertNajpierw te najmocniej uprzemysłowione kraje Francja Niemcy ,wprowadzaja technologie jednorazówek i nakazuja wszystkim taka produkcje A teraz za … Czytaj całość

24-10-2018

SklerozaUE i Bruksela ma "pomrocznosc jasną" wczesniej palili na stosach w imie wiary, teraz zabraniaja tej wiary! wysmiewali sie z opakowan wielokrotnego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (200)