Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koniec plastikowych sztućców i słomek. Unia przegłosowała zakaz

200
Podziel się

Plastikowe jednorazówki, jak sztućce, tacki, słomki do picia czy patyczki do uszu, będą zakazane. Europosłowie przegłosowali zakaz.

Unia zdecydowała. Plastikowe jednorazówki będą zakazane
Unia zdecydowała. Plastikowe jednorazówki będą zakazane (Adam STASKIEWICZ/East News)
bDIbyeSt

Parlament Europejski głosował w środę w sprawie zakazu plastikowych jednorazówek. Europosłowie przegłosowali zakaz, za głosowało 571 osób, przeciw były 53, a 34 wstrzymały się od głosu. Na terenie UE sprzedaż tworzyw sztucznych, głównie jednorazowych naczyń, patyczków higienicznych czy rurek do napojów, będzie nielegalna.

Zakaz zacznie obowiązywać w 2021 r. Zdaniem naukowców plastikowe jednorazówki stanowią 70 proc. odpadów morskich. Na liście zakazanych produktów znalazły się też plastikowe torby na zakupy czy pojemniki na fast food'y.

bDIbyeSv

Wcześniej Komisja Ochrony Środowiska przy Parlamencie Europejskim przyjęła rezolucję, w ramach której od 2021 r. plastikowe jednorazówki będą zakazane na terytorium Wspólnoty. 51 europosłów głosowało „za”, 10 było „przeciw”, a 3 wstrzymało się od głosu.

Z rezolucji wynika też, że do 2025 r. państwa członkowskie będą zmuszone ograniczyć produkty, dla których nie ma alternatywy. To m.in. pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery czy lody.

Każde z państw będzie miało też obowiązek stworzenia krajowego planu odpowiadającego za zachęcanie obywateli do używania produktów wielokrotnego użytku oraz takich, które nadają się do recyklingu.

- Europa odpowiada tylko za niewielką część plastiku zanieczyszczającego nasze oceany. Jednak powinna odgrywać kluczową rolę w znajdowaniu rozwiązań na poziomie globalnym tak, jak to miało miejsce w przeszłości w walce ze zmianami klimatu - twierdzi europosłanka Frederique Ries, sprawozdawczyni rezolucji.

bDIbyeSB

Jak informuje PAP, europosłowie chcą także ograniczyć ilość odpadów z wyrobów tytoniowych, w szczególności filtrów papierosowych zawierających plastik. Ich wykorzystywanie ma być ograniczone o 50 proc. do 2025 r. i 80 proc. do 2030 r.

Jak podkreślają europosłowie w przyjętej rezolucji, jeden niedopałek papierosa może zanieczyścić od 500 do 1000 litrów wody, a wyrzucony na jezdnię rozkłada się nawet przez 12 lat.

Zdaniem komisji ochrony środowiska państwa członkowskie powinny również zapewnić, aby co najmniej 50 proc. utraconego lub porzuconego sprzętu rybackiego, zawierającego tworzywa sztuczne, było usuwane z mórz i plaż. Narzędzia połowowe stanowią 27 proc. odpadów znalezionych na europejskich plażach.

bDIbyeSC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: UE na wojnie z plastikiem
bDIbyeSW
ekologia
wiadomości
KOMENTARZE
(200)
qwert
2 lata temu
Najpierw te najmocniej uprzemysłowione kraje Francja Niemcy ,wprowadzaja technologie jednorazówek i nakazuja wszystkim taka produkcje A teraz za skutki kaza płacic wszystkim krajom
Skleroza
2 lata temu
UE i Bruksela ma "pomrocznosc jasną" wczesniej palili na stosach w imie wiary, teraz zabraniaja tej wiary! wysmiewali sie z opakowan wielokrotnego uzytku wciskajac i nakazujac na siłe produkcje jednorazowych produktów w imie higieny teraz zakazuja higienicznych jednorazówek i wracaja do starych opakowan...
Dragoniusz
2 lata temu
A co z zakazem sprzedaży jednorazowych pralek, telewizorów i tego typu barachła, które krótko po zakończeniu gwarancji w jakiś cudowny sposób sie psuje i nie opłaca sie naprawiać bo części zamienne przewyższają wartość sprzętu?
bDIbyeSX
Koko
2 lata temu
Ok zgadzam się z tym zakazem tylko zamiast sztućców i slomek zakazcie produkcji sztucznego żarcia dla ludzi
m-53
2 lata temu
Ciekawe kiedy nakażą prezerwatywy wielokrotnego użytku :)
...
Następna strona