Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Coraz gorsza sytuacja kobiet w Afganistanie. Kolejne zakazy. Nie wiedzą, czy będą mogły wrócić do pracy

7
Podziel się:

Talibowie, mimo zapowiedzi bardziej liberalnego podejścia do kobiet, wprowadzają kolejne zakazy. W Afganistanie kobiety nie mogą podróżować bez asysty bliskich męskich krewnych na odcinku dłuższym niż 72 km. Wciąż nie jest jasna sytuacja kobiet, które pracowały w sektorze publicznym przed przejęciem władzy przez Taliban.

Coraz gorsza sytuacja kobiet w Afganistanie. Kolejne zakazy. Nie wiedzą, czy będą mogły wrócić do pracy
Talibowie ograniczają coraz bardziej prawa kobiet w Afganistanie (Adobe Stock, ©trentinness - stock.adobe.com)

Sytuacja kobiet w Afganistanie się pogarsza. Talibowie wprowadzili nowe obostrzenia dla kobiet. Nie mogą podróżować bez asysty bliskich męskich krewnych na odcinku dłuższym niż 72 km. Firmy transportowe i prywatni przewoźnicy w przypadku złamania zakazu będą podlegać karze. Afganistan jest krajem, w którym nie wolno przewozić kobiet bez hidżabu.

Ministerstwo cnoty wprowadza nowe zakazy

Rzecznik Ministerstwa Promocji Cnoty i Zapobiegania Występkom, Sadeq Akif Muhadżir zaznaczył, że przyjęte w przepisach sformułowanie: "jeśli nie towarzyszą im (kobietom) bliscy krewni", odnosi się wyłącznie do mężczyzn.

Kobiety w Afganistanie, których głowa nie jest zakryta tradycyjną chustą, nie mają prawa korzystać ze środków transportu. Dodatkowo niezależnie od tego, czy są publiczne, czy też prywatne firmy transportowe, obowiązuje także zakaz odtwarzania muzyki w pojazdach.

Zobacz także: Straty w branży przez pandemię COVID-19. „Kilkadziesiąt milionów złotych”

Talibowie nie określili dokładnie, co może być uznane za hidżab. W wielu prowincjach kobiety noszą po prostu chustki na głowie, ale w rozumieniu niektórych integrystów powinny również zakrywać twarz i nosić muzułmańską burkę.

Prawa kobiet ograniczane

Talibowie od momentu przejęcia władzy w Afganistanie latem konsekwentnie ograniczają prawa kobiet.

Kilka tygodni temu wprowadzono regulacje, według których kanały telewizyjne nie mogą wyświetlać żadnych filmów fabularnych, w tym sitcomów, w których występują aktorki. Nakazano też, by prezenterki telewizyjne nosiły hidżaby.

Talibowie zakazali już wcześniej kobietom udziału w sporcie i obecności na stadionach. Zakazali też dziewczętom uczęszczania do szkół. Nie jest to jednak nakaz egzekwowany tak samo surowo we wszystkich częściach kraju.

Kobiety nie wiedzą, czy będą mogły wrócić do pracy

Wciąż nie jest jasna sytuacja kobiet, które pracowały przed przejęciem władzy przez radykałów w sektorze publicznym. Na razie kobietom zatrudnionym w administracji talibowie przekazali, by nie wracały do pracy do czasu opracowania przez rządzących "nowego planu". Ministerstwo Spraw Kobiet zostało zlikwidowane, a na jego miejsce powstało Ministerstwo Promocji Cnoty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
AndrewNew
2 lata temu
Pani Lempart - do dzieła tam czekają na panią kobiety, nie pomoże im pani ?
mark
2 lata temu
A z drugiej strony, za skrzywdzenie kobiety przez mężczyznę, powinni sprawcę wieszać.
feministka do...
2 lata temu
Zamiast ładować pieniądze w męskich islamistów Amerykanie powinni stworzyć 4 kobiece dywizje w Afganistanie. Te na pewno nie poddałyby się Talibom.Walczyłyby do końca. Co więcej, nie patyczkowałyby się z Talibami.
Marks...
2 lata temu
W Polsce ciężko pracujące kobiety na liniach produkcyjnych np. przy tzw. rozbiorze mięs...tudzież halach ciężkiego przemysłu... w marketach pchające wózki paletowe z towarem w tonach... kasach...gdzie pik,pik,pik przez 12 godzin... i często wredny, sfrustrowany klient...chciały by zostać w domach, żeby chłop dobrze zarobił, by mogła wyjść na dobre zakupy do ekstra butików...pomalować paznokcie itd.itp. Te bzdety o zniewolonych kobietach, wypisują i przekazują spikerki z TVN-u i POLSATU...gdzie do tzw. roboty a raczej do nie roboty idą poklachać, wypindrować się ,stać ich na służbę w chałupach...wszak dobrze zarabiają na reklamach... za które tak de facto płaca konsumenci w towarach reklamowanych... co kwadrans...No ale te miernoty tzw. dziennikarstwa...jako pierwsi drą papy, że wysoka inflacja ....Tak , Tak to wy ja też napędzacie...Olejnikowe...w kropkę...To się nazywa hipokryzja... Zobaczcie , że polskie kobiety oraz innych krajów tzw. zachodu... nie dzielą waszego komfortu klimatyzowanych gabinetów...no ale wy nadczłowiek...innej maści...z głupim gadaniem o kobietach, tam gdzieś z dalekiego kraju... niestety to wina waszych wąskich , egoistycznych horyzontów myślowych !!!!! Wasze kredo to czarny pijar...tania propaganda, plotka...............................potem czarna dziura.......
Marks...
2 lata temu
W Polsce ciężko pracujące kobiety na liniach produkcyjnych np. przy tzw. rozbiorze mięs...tudzież halach ciężkiego przemysłu... w marketach pchające wózki paletowe z towarem w tonach... kasach...gdzie pik,pik,pik przez 12 godzin... i często wredny, sfrustrowany klient...chciały by zostać w domach, żeby chłop dobrze zarobił, by mogła wyjść na dobre zakupy do ekstra butików...pomalować paznokcie itd.itp. Te bzdety o zniewolonych kobietach, wypisują i przekazują spikerki z TVN-u i POLSATU...gdzie do tzw. roboty a raczej do nie roboty idą poklachać, wypindrować się ,stać ich na służbę w chałupach...wszak dobrze zarabiają na reklamach za które tak de facto płaca konsumenci w towarach reklamowanych co kwadrans...No ale te miernoty tzw. dziennikarstwa pierwsi drą papy że wysoka inflacja ....Tak , Tak to wy ja też napędzacie...Olejnikowe...w kropkę...To się nazywa hipokryzja... Zobaczcie , że polskie kobiety oraz innych krajów tzw. zachodu... nie dzielą waszego komfortu klimatyzowanych gabinetów...no ale wy nadczłowiek...innej maści...z głupim gadaniem o kobietach tam gdzieś z dalekiego kraju... niestety to wina waszych wąskich , egoistycznych horyzontów myślowych !!!!!