Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

COVID-19 pokrzyżował plany? TSUE: masz prawo do obniżki ceny

4
Podziel się:

Podróżni, których wyjazd został dotknięty restrykcjami związanymi z COVID-19, mają prawo do obniżki ceny wycieczki. Dyrektywa w sprawie imprez turystycznych przewiduje odpowiedzialność niezależną od winy organizatora - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

COVID-19 pokrzyżował plany? TSUE: masz prawo do obniżki ceny
Podróżni, których wyjazd został dotknięty restrykcjami związanymi z COVID-19, mają prawo do obniżki ceny wycieczki - uznał TSUE (PAP, Leszek Szyma�ski)

Sprawa dotyczyła dwóch podróżnych, którzy wykupili u niemieckiego organizatora dwutygodniowy wyjazd na Gran Canarii od 13 marca 2020. Zażądali oni obniżki ceny w wysokości 70 proc. ze względu na ograniczenia, które zostały wprowadzone na tej wyspie 15 marca 2020 r. w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii Covid-19, i na ich wcześniejszy powrót.

Po dwóch dniach musieli wrócić z wakacji

Zamknięte zostały bowiem plaże i zastosowano godzinę policyjną, w związku z czym podróżnym zezwolono na opuszczenie pokoju hotelowego wyłącznie w celu zaopatrzenia się w żywność. Zabroniono korzystania z basenu i leżaków, a także anulowano program rozrywkowy. 18 marca 2020 r. obydwaj pasażerowie zostali poinformowani, że powinni być gotowi na opuszczenie wyspy w każdej chwili i po upływie dwóch dni musieli wrócić do Niemiec.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zapomnieliśmy o COVID-19? Lekarz wskazuje błędy rządu

Organizator odmówił przyznania im obniżki ceny, uznając, że nie można mu przypisać odpowiedzialności za to, co stanowi "ogólne ryzyko życiowe". W związku z tym obaj turyści skierowali sprawę do sądu.

W czwartkowym wyroku Trybunał stwierdził, że "podróżny ma prawo do obniżki ceny imprezy turystycznej, w sytuacji gdy niezgodność usług turystycznych objętych jego imprezą turystyczną spowodowana jest ograniczeniami nałożonymi w docelowym miejscu podróży w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej, takiej jak Covid-19".

Dyrektywa mówi jasno. To obowiązek organizatora

Przyczyna niezgodności usług turystycznych, a w szczególności możliwość przypisania jej organizatorowi, nie ma w tym względzie znaczenia, ponieważ dyrektywa przewiduje w zakresie prawa do obniżki ceny odpowiedzialność niezależną od winy organizatora.

"Jest on zwolniony z tej odpowiedzialności jedynie wówczas, gdy niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług turystycznych można przypisać podróżnemu, co nie miało miejsca w niniejszej sprawie. (...) Obowiązki organizatora wynikające z umowy o udział w imprezie turystycznej obejmują nie tylko obowiązki, które zostały wyraźnie określone w umowie, ale również obowiązki, które są z nią związane, jako że wynikają z celu tej umowy" - dodał TSUE.

Do sądu okręgowego w Monachium będzie należało dokonanie oceny, na podstawie usług, jakie dany organizator powinien świadczyć zgodnie z umową, czy zamknięcie basenów danego hotelu, brak programu rozrywkowego oraz brak możliwości dostępu do plaż na Gran Canaria i zwiedzania tej wyspy mogły stanowić niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy przez tego organizatora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Beton
rok temu
Tsue😂😂co to jeste😂😂MOZE COS NAPISZECIE O.AFERACH KORUPCYJNYCH W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM I W TSUE CZY ZAKAZALI WAM O TYM MOWIC I PISAC BO TO NIE DOBRE JEST!!CODZIENNIE TYLKO.PIS I PIS I PIS O TYM WAM KAZALAI PISAC I WYMYSLONE AFERY !!NIE BOJCIE SIE PIS I TAK WYGRA WYBORY BO MA 35%POPARCIA A PLATFUSY Z po TYLKO 21%😂😂😂
healer
rok temu
gdyby nie zakaz wstępu do lasu miliony z nas już by nie żyło.....UWAGA, szczepany, to sarkazm...
christov
rok temu
Szanowni rodacy, bez żadnej zlośliwości z mojej strony ale wielu z was jest współwinnych kowidowego szaleństwa i w mojej ocenie nie powinno otrzymywać żadnych zwrotów kosztów. Czy w czasie, kiedy sanitaryści lobbowali za wprowadzeniem ograniczeń, zakazów, nakazów czy obowiązkowego wyszczepienia protestowaliście? Wielu z was nie, posłusznie nadstawialiście rączki pod igłę z preparatem eksperymentalnym, zakladaliście kagańce a takze wieli żądało wręcz wprowadzenia ustaw prześladujacych nieszczepionych. Sami więc jesteście współwinni lockdownom, obostrzeniom i sanitaryzmowi. Gdybyscie się sprzeciwiali, protestowali, nie tosowali do praktyk niezgodnych z prawem to byloby inaczej. Niestety polowa Polaków dała się nabrać.
Foliarz2020
rok temu
Czy osoby dyskryminowane i szykanowane ze względu na NIE PRZYJĘCIE szprycy mRNA też doczekają się podobnych wyroków? Czy propagandyści medialni i akwizytorzy wyszczepienni klamiący codziennie o bezpieczeństwie i skuteczności tych preparatów zostaną odpowiednio potraktowani? Czy zastraszający i nawołujący do pozbawienia praw czlowieka naganiacze medyczni, pseudo eksperci podkupieni przez koncerny trafią w końcu tam gdzie ich miejsce czyli do cel więziennych?