Notowania

gospodarka
19.08.2019 06:33

Cudzoziemcy ochronią przed bezrobociem

Choć bezrobocie jest na razie rekordowo niskie, sytuacja na rynku pracy może się niebawem zmienić. A wtedy w pierwszej kolejności ucierpią cudzoziemcy - pisze "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sytuacja na rynku pracy może się niebawem zmienić. (Fot: Artur Sasik/ EAST NEWS)

Polski rynek pracy jest - z punktu widzenia pracownika - w doskonałej kondycji. Sytuacja może się jednak niedługo zmienić.

- W globalnej gospodarce rosną ryzyka, które mogą w ciągu kilku kwartałów doprowadzić do zmiany dotychczas pozytywnych trendów także w Polsce - mówiPiotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - W razie znaczącego pogorszenia się sytuacji takim pierwszym buforem ochronnym na polskim rynku pracy mogą być pracownicy z zagranicy.

Zdaniem specjalistów, tymczasowi pracownicy zza granicy, którzy dziś ratują polski rynek pracy zapełniając luki, mieliby być pierwsi w kolejce do utraty pracy, gdy bezrobocie pójdzie w górę.

Oglądaj też: Nie ma komu czereśni zbierać. Ekspert: "Wciąż posiłkujemy się pracownikami z Ukrainy"

I nie chodzi tu o narodowość, a o pieniądze.

- Zwolnienie pracowników tymczasowych jest tańsze niż pracowników na umowy na czas nieokreślony. Nie trzeba wypłacać odpraw, tworzyć odpowiednich rezerw itp. - wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ekonomista PKO BP. - Jeśli zaistniałaby potrzeba szybkiego dostosowania poziomu zatrudnienia, to najbardziej racjonalnym wyborem jest redukcja pracowników tymczasowych.

Badania pokazują, że wydajność pracowników z Ukrainy na polskim rynku pracy stale rośnie. Wciąż jednak podejmują oni pracę przede wszystkim tam, gdzie nie są potrzebne wysokie kwalifikacje. Firmy niechętnie inwestują w rozwój takiego takich pracowników.

- Należy się liczyć z tym, że w niektórych branżach ich wkład w wydajność firmy jest relatywnie niski i w związku z tym rzeczywiście pracodawcy mogą się pozbywać cudzoziemców w pierwszej kolejności - komentuje Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Eksperci zaznaczają jednak, że migranci zarobkowi zawsze mogą obniżyć swoje wymagania finansowe. Co z kolei, w razie kryzysu na rynku pracy, zaboli przede wszystkim Polaków, przyzwyczajonych do dobrych warunków zatrudnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, rynek pracy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-08-2019

KrakGdyby naprawdę nie było rąk do pracy to oferowane stawki poszłyby w górę.

19-08-2019

jabcoNie wiedzą już czym mają straszyć.

19-08-2019

ToniaA Polski belkot w anglii Niemczech?

Rozwiń komentarze (150)