Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek pracy
09.04.2019 13:54

Rynek pracy w Polsce. Takiego zadowolenia jeszcze nie było

79 proc. pracowników jest zadowolonych ze swojej pracy - wynika z najnowszego badania Randstad Polska. To rekord w ośmioletniej historii "Monitora Rynku Pracy".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Tomasz Kawka East News)

Z najnowszego badania Randstad płyną dość rozbieżne dane. Z jednej strony mamy rekordowe zadowolenie z pracy (79 proc. - wzrost o 7 punktów procentowych. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2018 roku i o 6 p.p. rok do roku), z drugiej w ciągu ostatnich 6 miesięcy jedna czwarta pracowników zmieniła pracodawcę.

"Głównym powodem [zmian - red.] była chęć rozwoju zawodowego, a nie wyższa pensja. Rotacja może jednak wyhamować, bo rośnie odsetek respondentów, którzy w ogóle nie rozglądają się za nowym zatrudnieniem. I to bez względu na przeświadczenie o bezproblemowym znalezieniu nowego zatrudnienia w ciągu 6 miesięcy" - czytamy w opisie badania.

Jak podkreślają autorzy, ten ostatni wskaźnik także osiągnął historyczny rekord i sięgnął 90 proc. ankietowanych.

Strajk nauczycieli może potrwać nawet do wakacji. To by oznaczało stratę nawet miliarda złotych w PKB
Strajk nauczycieli to strata dla gospodarki. Od 15 do 156 mln zł każdego dnia

Kto najczęściej decyduje się na zmianę pracy? – Osoby zatrudnione na umowy o pracę na czas określony i świadczący pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, mimo deklarowanego wysokiego poziomu satysfakcji z pracy, częściej niż osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas nieokreślony, poszukują nowej pracy. Oznaczać to może, że dla wielu pracujących bezpieczeństwo, jakie wiąże się z posiadaniem umowy na czas nieokreślony, może być istotnym elementem motywującym do poszukiwania nowego miejsca pracy. Potwierdzeniem tej tezy wydaje się być również wynik badania wskazujący, że dla 35 proc. osób, które zmieniły prace w ciągu ostatnich 6 miesięcy powodem była korzystniejsza forma zatrudnienia u nowego pracodawcy – podkreśla Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Zarobki nauczycieli. Minister w Kancelarii Prezydenta: pensje powinny być wyższe

Ciekawostką z raportu jest także czas poszukiwania pracy. Ten w ostatnim czasie nieco się wydłużył - dokładnie o tydzień. Znalezienie nowej pracy w I kw. 2019 roku zajmowało średnio 2,3 miesiąca.

Zatrudnienie rośnie, a wraz z nim w górę idą wynagrodzenia.
Rynek pracy znów się rozgrzewa. Spowolnienie nie zagraża podwyżkom

"Najwięcej czasu na znalezienie zatrudnienia potrzeba na wschodzie (2,8 miesiąca) i w centrum (2,6 miesiąca). Na północy Polski ten okres jest najkrótszy (1,8 miesiąca). Kobietom znalezienie nowej pracy zajmuje nieco krócej niż mężczyznom (2,2 miesiąca vs. 2,4 miesiąca). W poprzednim kwartale sytuacja była odwrotna. Najszybciej nowe zatrudnienie znajdują kasjerzy, sprzedawcy, pracownicy biurowi i administracyjni oraz osoby ze średnim i wyższym wykształceniem" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, praca, gospodarka, wiadomości, badanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-04-2019

ojejwystarczyły 3 lata rządów propolskiego i niekradnącego PiS - wyobraźcie sobie, gdzie Polska by mogła być, gdyby nie 25 lat rządów złodziei i … Czytaj całość

09-04-2019

Olek79 zadowolonych, reszta pracuje w kraju.

09-04-2019

ubawionyCzy to prima aprilis???????

Rozwiń komentarze (8)