Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

Rynek pracy w Polsce. Takiego zadowolenia jeszcze nie było

8
Podziel się:

79 proc. pracowników jest zadowolonych ze swojej pracy - wynika z najnowszego badania Randstad Polska. To rekord w ośmioletniej historii "Monitora Rynku Pracy".

Rynek pracy w Polsce. Takiego zadowolenia jeszcze nie było
(East News, Tomasz Kawka East News)

Z najnowszego badania Randstad płyną dość rozbieżne dane. Z jednej strony mamy rekordowe zadowolenie z pracy (79 proc. - wzrost o 7 punktów procentowych. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2018 roku i o 6 p.p. rok do roku), z drugiej w ciągu ostatnich 6 miesięcy jedna czwarta pracowników zmieniła pracodawcę.

"Głównym powodem [zmian - red.] była chęć rozwoju zawodowego, a nie wyższa pensja. Rotacja może jednak wyhamować, bo rośnie odsetek respondentów, którzy w ogóle nie rozglądają się za nowym zatrudnieniem. I to bez względu na przeświadczenie o bezproblemowym znalezieniu nowego zatrudnienia w ciągu 6 miesięcy" - czytamy w opisie badania.

Jak podkreślają autorzy, ten ostatni wskaźnik także osiągnął historyczny rekord i sięgnął 90 proc. ankietowanych.

Kto najczęściej decyduje się na zmianę pracy? – Osoby zatrudnione na umowy o pracę na czas określony i świadczący pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, mimo deklarowanego wysokiego poziomu satysfakcji z pracy, częściej niż osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas nieokreślony, poszukują nowej pracy. Oznaczać to może, że dla wielu pracujących bezpieczeństwo, jakie wiąże się z posiadaniem umowy na czas nieokreślony, może być istotnym elementem motywującym do poszukiwania nowego miejsca pracy. Potwierdzeniem tej tezy wydaje się być również wynik badania wskazujący, że dla 35 proc. osób, które zmieniły prace w ciągu ostatnich 6 miesięcy powodem była korzystniejsza forma zatrudnienia u nowego pracodawcy – podkreśla Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Zarobki nauczycieli. Minister w Kancelarii Prezydenta: pensje powinny być wyższe

Ciekawostką z raportu jest także czas poszukiwania pracy. Ten w ostatnim czasie nieco się wydłużył - dokładnie o tydzień. Znalezienie nowej pracy w I kw. 2019 roku zajmowało średnio 2,3 miesiąca.

"Najwięcej czasu na znalezienie zatrudnienia potrzeba na wschodzie (2,8 miesiąca) i w centrum (2,6 miesiąca). Na północy Polski ten okres jest najkrótszy (1,8 miesiąca). Kobietom znalezienie nowej pracy zajmuje nieco krócej niż mężczyznom (2,2 miesiąca vs. 2,4 miesiąca). W poprzednim kwartale sytuacja była odwrotna. Najszybciej nowe zatrudnienie znajdują kasjerzy, sprzedawcy, pracownicy biurowi i administracyjni oraz osoby ze średnim i wyższym wykształceniem" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

rynek pracy
praca
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
mateo
5 lata temu
gdyby PiS rządził po 89 przegonilibyśmy Niemcy ,gdyby nie rządy poprzedników bylibyśmy w raju
TB58a
5 lata temu
Tak, a najbardziej są zadowoleni pracownicy którzy właśnie dowiedzieli się o redukcji zatrudnienia i zamykaniu placówek, a takich pracowników są tysiące. Oczywiście osoby z pokolenia 55+ prace znajda od razu albo w reklamowanych 3 miesiącach, tylko dlaczego moi znajomi nie maja jej od lat - osoby z wyższym wykształceniem.
Ziuk
5 lata temu
Artykuł sponsorowany przez tą agencję pracy.
ojej
5 lata temu
wystarczyły 3 lata rządów propolskiego i niekradnącego PiS - wyobraźcie sobie, gdzie Polska by mogła być, gdyby nie 25 lat rządów złodziei i niemieckich i rosyjskich agentów z PO SLD i PSL
uśmiech
5 lata temu
zależy od kasy ... nikt za darmo nie pracuje ...bumelanci owszem maja więcej no wyciągają niż ludzie pracy ...pokarzcie ze jestescie lepsi od państwowej jałowizny -SOCJAL nierobów ...przebij a uśmiech zobaczysz