Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PBE
|
aktualizacja

Cyberatak na podatki.gov.pl? Był problem ze złożeniem PIT-a

Podziel się:

Co najmniej przez kilkadziesiąt minut nie działała strona internetowa podatki.gov.pl. Jak informuje nieoficjalnie rmf24.pl doszło do ataku hakerskiego i były trudności ze złożeniem PIT-a. Ministerstwo Finansów zaprzecza i mówi o błędzie technicznym.

Cyberatak na podatki.gov.pl? Był problem ze złożeniem PIT-a
PIT-y są już dostępne na stronie podatki.gov.pl (Adobe Stock)

RMF podkreśla, że był to hakerski atak, który doprowadził do przeciążenia strony. Dodano, że "od kilku dni - zwłaszcza na rosyjskich portalach i komunikatorach - widać było namawianie się hakerów do tego, by uderzyć na niektóre polskie strony".

Zdaniem ekspertów za cybertatak mają być odpowiedzialni Rosjanie.

Ministerstwo Finansów jednak uspokaja. W odpowiedzi na pytania RMF podkreślono, że "nasze tajemnice podatkowe i nasze zarobki pozostają niejawne".

Resort finansów dodał dla PAP, że "przerwa w działaniu portalu podatki.gov.pl wynikała z błędu technicznego i nie była wynikiem ataku hakerskiego".

W opinii resortu doszło jedynie do przeciążenia strony. A to oznacza, że przez jakiś czas złożenie PIT-a przez internet było niemożliwe. Strona ma już działać bez problemów.

Twój e-PIT: jak się zalogować?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa kolejny raz udostępniły usługę Twój e-PIT. Jest ona skierowana do osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. Dostępne jest również oświadczenie o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.

Do 2 maja 2023 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl