Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Mirończuk
|
aktualizacja

Cyfrowa edukacja to dziś obowiązek. Pomagają w tym największe światowe koncerny

4
Podziel się:

Rodzice muszą pomóc dzieciom nauczyć się korzystać z cyfrowych możliwości. Samsung pokazuje, jak skutecznie edukować, by Internet, komputery czy smartfony wspierały rozwój naszych pociech z korzyścią dla relacji w zewnętrznym świecie.

Cyfrowa edukacja to dziś obowiązek. Pomagają w tym największe światowe koncerny
(123RF)

Artykuł powstał we współpracy z firmą Samsung

Dzieci korzystają dziś z najnowszych technologii – smartfonu czy tabletu – sprawniej niż dorośli. Z drugiej strony świadomi dorośli wiedzą, że nie da się (i nie ma sensu) wychowywać dzieci w oderwaniu od tych urządzeń. Wiedzą też, że zamiast zakazywać, trzeba edukować i pokazywać potencjał, jaki niosą ze sobą współczesne zdobycze technologiczne. Łatwo powiedzieć? To prawda. Dlatego potrzebna jest pomoc, a tej najskuteczniej mogą udzielić firmy, które działają w świecie nowych technologii.

Przeczytaj cyfrowy przewodnik po świecie Internetu

Po pierwsze i najważniejsze – trzeba być blisko swojego dziecka. Tylko wtedy przyjdzie z pytaniami, które może zadać wyłącznie najbliższej osobie – rodzicowi czy opiekunowi. A kiedy już przyjdzie – rodzic musi wiedzieć, jak się zachować i co powiedzieć. Wiedza na temat odpowiedzialnego korzystania z Internetu jest rozproszona – do tego nie zawsze wiadomo, komu wierzyć, kto jest rzeczywistym ekspertem, a kto tylko takiego udaje. Jedną z lepszych pod tym względem publikacji, z jakiej warto skorzystać, jest "Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie", przygotowany we współpracy z firmą Samsung. W poradniku przedstawione zostały gotowe pomysły na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem w formie zabaw. Rodzice znajdą tam również wskazówki i zasady, które warto wprowadzić w domu. To część programu nazwanego Samsung CyfrOFFy kONtakt, w którym producent elektroniki realizuje działania mające upowszechnić wiedzę o Internecie, by zaktywizować rodziców, nauczycieli i opiekunów w świadomym budowaniu cyfrowych nawyków.

Korzystaj z cyfrowego dobrostanu

Korzystanie z technologii to jedna z form spędzania wolnego czasu z dzieckiem, która może być równie kreatywna co inne zabawy, jeżeli tylko mamy do tego odpowiednią wiedzę i narzędzia. Tym kluczowym narzędziem może być „Cyfrowy dobrostan”. W smartfonach Samsung z systemem Android Pie można monitorować aktywność dziecka przed ekranem czy też ustalić dzienny limit czasu na korzystanie z aplikacji. Po jego przekroczeniu zobaczymy informację, że można używać monitorowanej funkcjonalności dopiero następnego dnia. Ostatni element to wiadomość „Koniec dnia”, który przypomni o potrzebie oderwania się od ekranu telefonu.

Rodzinne warsztaty dla najmłodszych

Poprzedniczką programu Samsung CyfrOFFy kONtakt była inicjatywa pod nazwą Mistrzowie Kodowania. Jej celem było wprowadzenie zajęć z programowania do szkół w całej Polsce.

Założenia obejmowały także uświadamianie dzieci w kwestii bezpieczeństwa w kontakcie z nowymi technologiami, a także pokazywanie dobrych praktyk i naukę myślenia przyczynowo-skutkowego. W ramach programu z inicjatywy polskiego i kolumbijskiego przedstawicielstwa firmy Samsung, odbyła się niecodzienna lekcja dla uczniów z Bogoty i Olsztyna. Dzięki wykorzystaniu interaktywnego monitora Samsung, dzieci wzajemnie uczyły się zwrotów odpowiednio w polskim i hiszpańskim języku oraz opowiadały o swoich krajach.

W 2018 roku Samsung zapoczątkował także warsztaty familijnie, dzięki którym rodzice mają szansę dowiedzieć się, jak czynnie uczestniczyć w cyfrowym życiu ich dzieci. Uczestnicy warsztatów poznają aplikacje pokazujące, jak w sposób twórczy i bezpieczny można spędzać wolny czas w sieci: zachęcające do interakcji z innymi, uczące myślenia logicznego, służące do nauki, a także pozwalające stawiać pierwsze kroki w świecie programowania. Z kolei starsze dzieci odkrywają nieznane wymiary technologii jak rozszerzona rzeczywistość. Podczas warsztatów rodzice korzystają z pomocy trenerów, którzy udzielali im przydatnych informacji i porad jak poruszać się po cyfrowym świecie.

Szkoła ze wsparciem Samsunga

Kolejnym krokiem realizacji Samsung CyfrOFFy kONtakt jest uruchomienie innowacyjnej pracowni Samsung EduLab. To przestrzeń, której głównym celem jest wspieranie rodziców i nauczycieli w świadomym oraz bezpiecznym wprowadzaniu dzieci w świat nowych technologii, a uczniów – w kształtowaniu właściwych nawyków cyfrowych. Pracowania znajduje się w Szkole Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima w Warszawie. Jest wyposażona w najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak tablica interaktywna Samsung FL!P, tablety, smartfony czy gogle VR. Sprzęt jest wykorzystywany w codziennych lekcjach oraz w specjalnie organizowanych wydarzeniach dostępnych dla wszystkich, nie tylko dla uczniów szkoły.

Bez wątpienia, technologie cyfrowe skracają dystans i otwierają zupełnie nowe możliwości kontaktu i porozumienia. Samsung przy okazji programu CyfrOFFy kONtakt przypomina, że ważne jest, by oswajać z nimi kolejne pokolenia już od najmłodszych lat. Jednak samo wręczenie dziecku tabletu czy smartfonu nie wystarczy. Należy pokazać, jakie możliwości daje technologia zawarta w urządzeniu i towarzyszyć dziecku w jej odkrywaniu.

Program Samsung CyfrOFFy kONtakt to też dowód na to, że firmy działające w tym obszarze mają wiele do zrobienia na polu edukacji oraz wsparcia dzieci i dorosłych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Zatroskana
4 lata temu
No nie mamy się z czego cieszyć, zwłaszcza że Ci nienormalne twórcy gier wyciągnęli nasze dzieci w wirtualny świat.
768
4 lata temu
W Norwegii od kilku lat prowadzi się działania nad tym, żeby dzieci od małego przyuczać do cyfrowego nauczania. Wyszli nawet z propozycją, żeby dzieci nie uczyć już klasycznego pisania ręką, tylko od razu na klawiaturze. Idą z postępem. Czasy się zmieniły i trzeba przygotowywać, uczyć młode pokolenie nowymi metodami. Kiedyś dzieci uczono pisania obrazkowego, hieroglifów, potem były tabliczki do pisania, potem zeszyty. Być może czas przejść na kolejny poziom nauczania?
regan 666
4 lata temu
Jak tak dalej pójdzie dzieci nie będą umiały pisać długopisem i przewracać kartek w zeszytach i książkach.
Xxx
4 lata temu
Ile wam zapłacili za reklamę? Ja bym nie chciał by moje dziecko od najmłodszych lat siedziało przy telefonie.