Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Czarnek obrał sobie nowy cel. Chce zmian w szkołach prywatnych

460
Podziel się:

Resort edukacji planuje zwiększyć wpływy kuratorów oświaty. W efekcie autonomię mogą stracić niepubliczne placówki. To z kolei nie podoba się dyrektorom szkół prywatnych.

Czarnek obrał sobie nowy cel. Chce zmian w szkołach prywatnych
Przemysław Czarnek i jego resort edukacji chcą poskromić szkoły niepubliczne (PAP)

Dariusz Piontowski, wiceminister edukacji, twierdzi, że tylko niewielka część dyrektorów planuje odmówić współpracy z kuratorami, którzy już niedługo zyskają nowe kompetencje.

- W planowanych zmianach chodzi więc o to, by wymusić na dyrektorach wolę współdziałania - tłumaczy. Larum podnoszą jednak również samorządowcy.

Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", lokalni politycy wskazują, że planowane zmiany to nic innego jak uderzenie w polski system szkolnictwa i próba zawłaszczenia niepublicznych placówek przez ministerstwo.

- Dyrektorzy niepublicznych szkół nie sprawują nadzoru pedagogicznego, a jedynie zatrudniają kadry, realizują plan nauczania, klasyfikują. Tu nie ma konkursów na stanowisko. Wygląda na to, że plan jest taki, by to zmienić - mówi rozmówczyni dziennika z niepublicznego technikum.

Zobacz także: Przemysław Czarnek "powinien odejść". Mocny komentarz Katarzyny Lubnauer

Powodów ma być kilka. Jednym z nich jest brak nacisku na nauczanie religii w prywatnych placówkach. Do tego dochodzi brak zaangażowania politycznego dyrektorów i wysokie wyniki w rankingach jakości kształcenia. A to nie każdemu się podobać.

Nowe przepisy mają natomiast nieść dodatkowe konsekwencje dla organizacji pozarządowych. Po wejściu zmian w życie do prowadzenia zajęć w szkołach przez stowarzyszenia i inne organizacje ma być potrzebna zgoda kuratora.

Ten ma z kolei podejmować decyzje uznaniowo, w myśl strategii ministerstwa. "Może np. uznać, że zajęcia w szkole może prowadzić jedna organizacja, ale już nie dać takiej zgody innej, argumentując, że program zajęć jest nieodpowiedni" - alarmują dyrektorzy w rozmowie z "DGP".

Co istotne, rząd planuje nie tylko zwiększenie roli kuratorów w szkołach publicznych. Mowa także o odpowiedzialności karnej. Jak tłumaczy wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, dziś, gdy wydarzy się coś złego na terenie szkoły, nie można pociągnąć do odpowiedzialności dyrektora, gdyż nie działa on jako funkcjonariusz publiczny.

Po zmianach dyrektorowie obu placówek (prywatnych i publicznych) mieliby mieć taką samą odpowiedzialność. To z kolei budzi wątpliwości mec. Roberta Karmiowskiego, który wskazuje w rozmowie z dziennikiem, że właśnie po to istnieje podział na sferę publiczną i niepubliczną, by różnicować podejście do obu organów.

- To tak, jakby stawiać znak równości między urzędnikami pracującymi w państwowej administracji a prywatnymi przedsiębiorcami - puentuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(460)
Kotek
rok temu
Oj pan Garnek wybitna jednostka o światłym umyśle i wielu zdolnościach po prostu się tu marnuje .Proponuję rzucić go na orlen czy kghm czy do nbp oczywiście do zarządu lub rady nadzorczej bo aż przykro patrzeć jak marnują się te zdolności w szkolnictwie .
realista
rok temu
Jeden cel: wziąć wszystko za mordę, o wszystkim decydować, wszystko nadzorować, zwalczać oddolne inicjatywy, nie dopuścić by ktokolwiek z poza miał wpływ na działalność, na mentalność młodych ludzi; indoktrynacja, pranie mózgów, średniowiecze, katolicki totalitaryzm który był zaskarżony do MTS.
iza
rok temu
a pan Czarnek w jakiej szkole ma dzieci? W publicznej?
ewr
rok temu
szkoły publiczne to siedlisko ludzi dobrze zarabiających a poziom byle jaki
wiem
2 lata temu
Szkoły niepubliczne, to subwencja oświatowa, czesne rodziców, marnie opłacani nauczyciele i zarabiający na tym zarząd szkoły. Wyniki? Raczej mierne. Przerost formy nad treścią!
...
Następna strona