Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czas zimowy
26.06.2020 23:45

Czas zimowy. Koniec zmiany czasu coraz bliżej

Czas zimowy i czas letni to relikt poprzedniej epoki. Unia Europejska już przegłosowała, że wiele krajów będzie mogło zrezygnować z tradycyjnej zmiany czasu. Ostatni raz zegarki przestawimy już niedługo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Czas zimowy powoli odchodzi do lamusa. Już za rok pozostanie w Polsce tylko czas letni

Zmiana czasu denerwuje Polaków. Przynajmniej tak wynika z sondażu, przeprowadzonego przez jedno z ministerstw wiosną 2019 roku.

*Czas zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? *

Każdego roku Polacy dwukrotnie zmieniają czas. Kiedy? Zmiana zawsze ma miejsce w nocy z soboty na niedzielę:

  • w ostatni weekend marca
  • w ostatni weekend października

Najpierw w ostatni weekend marca przesuwamy czas o godzinę. Z 2 w nocy robi nam się więc automatycznie godzina 3 w nocy. Efekt? Krótszy sen, ale jednocześnie dłuższy dzień.

Druga zmiana następuje z końcem października. W ostatni weekend tego miesiąca operację wykonuje się ponownie, tyle że w odwrotnym kierunku. Wtedy śpimy o godzinę dłużej i zmieniamy czas na zimowy.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Takie zasady przez lata tłumaczone były na przykład oszczędnością prądu. Dziś eksperci nie mają wątpliwości, że oszczędność w tym kontekście jest żadna, a uciążliwości jest całkiem sporo.

Zmiana czasu do lamusa

Wiosną 2019 roku parlament europejski zatwierdził dokument, który pozwala państwom członkowskim na rezygnację ze zmiany czasu. Ale to jeszcze nie koniec procedury legislacyjnej.

Zmiana nie nastąpi więc z dnia na dzień, bo zmiany przepisów unijnych potrzebują czasu. I to mimo faktu, że pierwotnie (kilka lat temu, na początku prac na ten temat) mówiło się o wejściu w życie nowych przepisów już w marcu 2019 r.

Według obecnego stanu prawnego do ostatniej zmiany czasu powinno dojść w 2021 roku. To oznacza więc, że po raz ostatni zegarki przestawimy w marcu 2021 roku. Wtedy już na zawsze w Polsce będzie panował czas letni i 7 miesięcy później nie będziemy już wracać do czasu zimowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-06-2020

AndrzejNaturalny czas dla Polski to czas zimowy. Wtedy w południe Słońce jest najwyżej na przeważającej części kraju. Jeśli ktoś chce wstawać wcześniej, nikt … Czytaj całość

27-06-2020

etykbzdury na resorach bo nigdy nie bylo czasu zimowego dlatego ze to byl dl nas czas normalny a letni dlatego sie nazywa letni ze nie jest i nigdy nie … Czytaj całość

27-06-2020

PozdrawiamCzas letni ok nie mam ochoty czekać do konca kwietnia az o 8 wieczorem bedzie widno. O rachunkach za prąd za dłuuuugie wieczory nie wspomne .

Rozwiń komentarze (5)