Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Koniec zmiany czasu. Czas letni nie wszystkim krajom wyszedł na dobre

87
Podziel się:

Zmiana czasu irytuje 78 proc. Polaków. To, że wkrótce przestaniemy dwa razy do roku przestawiać zegarki, jest już w zasadzie pewne. Pozostają dwa pytania: kiedy to się stanie oraz jaki czas będzie obowiązywał w Polsce i reszcie krajów.

Wkrótce zmiany czasu przejdą więc do historii, ale każdy kraj będzie mógł wybrać, czy woli czas letni, czy zimowy.
Wkrótce zmiany czasu przejdą więc do historii, ale każdy kraj będzie mógł wybrać, czy woli czas letni, czy zimowy. (Shutterstock.com, Elena Elisseeva)
bEDXmMXV

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapytało Polaków, czy są zwolennikami zniesienia zmiany czasu. W czwartek 28 marca zaprezentowało wyniki ankiet. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków ma dość przestawiania zegarków.

"Jedyną grupą wyróżniającą się relatywnie wysokim przywiązaniem do status quo w kwestii zmiany czasu (a jednocześnie najniższym poparciem dla rezygnacji ze zmiany) są najmłodsi dorośli (18-24 lata), wśród których blisko dwóch na pięciu (38,7 procent) uważa, że należy nadal zmieniać czas" – czytamy w wynikach badań. To wciąż jednak mniejszość.

Polacy są zgodni nie tylko co do tego, że należy odejść od zmian czasu, lecz również w kwestii tego, przy którym czasie pozostać. Zdecydowana większość preferuje czas letni. Opowiada się za tym blisko trzy czwarte respondentów (74,2 procent). Czas zimowy jako obowiązujący przez cały rok zyskał poparcie tylko 14,8 procent ogółu badanych. 10,7 proc. Polaków nie ma zdania.

bEDXmMXX

Za wprowadzeniem na stałe "czasu zimowego" szczególnie opowiadają się zatrudnieni w prywatnych gospodarstwach rolnych (22,9 procent), rolnicy i robotnicy niewykwalifikowani (po 18,6 procent) oraz niepracujące gospodynie domowe (21,4 procent) – wynika z badań.

Zobacz także: Nie tylko kolejarze narzekają. Zmiana czasu to dla wielu horror

Europa może zostać podzielona na "strefy czasowe"

Nie tylko Polacy są zwolennikami wyboru jednego, obowiązującego przez cały rok, czasu. W 2018 r. Parlament Europejski przeprowadził konsultacje społeczne, w których wzięło udział prawie 4,6 mln obywateli (mało który konsultowany wcześniej temat spotkał się z takim zainteresowaniem). Prawie 85 proc. osób biorących udział w konsultacjach wyraziło zdanie, że nie powinno się zmieniać czasu.

bEDXmMYd

Ten wybór uszanowali europosłowie. Wkrótce zmiany czasu przejdą więc do historii, ale każdy kraj będzie mógł wybrać, czy woli czas letni, czy zimowy. Może więc zdarzyć się tak, że Polska przyjmie czas letni, Słowacja zimowy, a Czechy, podobnie jak my, letni. Taka różnorodność w sąsiadujących ze sobą krajach na pewno stworzyłaby nie lada bałagan, więc Unia Europejska ma nadzieję, że kraje dogadają się między sobą, by nie dzielić regionów na różne "strefy czasowe".

Przypomnijmy, że czas letni, inaczej zwany czasem środkowoeuropejskim letnim, trwa od końca marca do końca października. Z kolei czas zimowy obowiązuje od końca października do końca marca.

Z duża dozą prawdopodobieństwa możemy założyć, że w Polsce będzie obowiązywał przez cały rok czas letni. Słońce będzie wtedy wschodziło zimą między 8 a 9 rano. Dzięki temu ci, którzy kończą pracę około 17 czy 18, będą wracali do domu jeszcze przy naturalnym świetle.

bEDXmMYe

Handel zaciera ręce na czas letni

Sympatia do czasu letniego może dziwić, bo naturalny dla naszego regionu jest czas zimowy. To nasz "czas podstawowy", podczas gdy czas letni jest tylko okresem przejściowym, wprowadzonym dla oszczędzania energii.

Historia zna przypadki eksperymentów, które zakończyły się porażką. W 2010 r. Rosja odeszła od zmiany czasu i postawiła na permanentny czas letni. Miały za tym przemawiać korzyści zdrowotne. Prezydent Dmitrij Miedwiediew przekonywał, że "konieczność przystosowywania się do nowego czasu wiąże się ze stresem i chorobami".

bEDXmMYf

Szybko się jednak okazało, że społeczne i ekonomiczne koszty zmiany były zbyt wysokie. Rosjanie narzekali, że w jej efekcie zimą musieli jeździć do pracy w ciemnościach. Problem nie dotyczył dalekich regionów, ale nawet położonych na zachodzie kraju. W grudniu słońce nie pojawiało się w Moskwie nad horyzontem do godz.10. Po 4 latach postawiono jednak na czas zimowy.

Zwycięzcą wprowadzenia na stałe czasu letniego z cała pewnością będą te branże, które zajmują się dostarczaniem szeroko rozumianej rozrywki.

- Na wprowadzeniu czasu letniego skorzysta branża turystyczna oraz handel i usługi. Z badań wynika, że gdy szybko robi się ciemno, ludzie po pracy chcą szybko wrócić do domu. Pieniądze napędzają popularność czasu letniego – wyjaśnia dr Malwina Bakalarska, która zajmuje się wpływem czasu na biznes. - Gdy zaś dłużej jest jasno, ludzie chętniej chodzą na zakupy, podróżują. A kto straci na wyborze czasu letniego? Z pewnością branża transportowa. Gdy szybko robi się ciemno, ludzie wolą podróżować własnymi samochodami niż np. autobusami.

W kwietniu MPiT przeprowadzi kolejny sondaż dotyczący zmiany czasu.

bEDXmMYg

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDXmMYy
KOMENTARZE
(87)
anonim
rok temu
Tak naprawdę ludzie są za czasem letnim, bo nienawidzą wszystkiego co ma w nazwie "zimowy" i kochają wszystko co ma w nazwie "letni". Czas zimowy jest czasem naturalnym i taki powinien być na stałe wprowadzony.
demokracja ar...
2 lata temu
skoro 60% jest za letnim, a 40% za zimowy, to przesuńcie zegarki o 36 minut.
Anonim
2 lata temu
Czas zimowy jest najlepszy bo potem będą takie same problemy jakie miały Rosja
bEDXmMYz
Paweł MOCARZ
2 lata temu
Tylko czas letni i to na stałe - lepiej pomęczyć się max dwa miesiące w zimie kiedy rano dłużej będzie ciemno (max już od 7 rano zaczyna się jaśniej robić ) ale za to po południu dłużej jasno. To przestawianie czasu wcale dobrze dla zdrowia i samopoczucia nie jest dobre a ja jako z zawodu mam styczność z wstawaniem w nocy i podpowiem wam jedną rzecz - jasno już się robi pół godziny przed wschodem słońca a i też pomiędzy wschodnią i zachodnią granicą naszego kraju też wychodzi różnica i to też kolejne pół godziny (z autopsji wiem ) Dlatego ingerencja w przestawianie czasu jest bezsensowna a czas przy którym powinniśmy pozostać to czas taki jaki jest w EU żeby nie robić problemów . Jednoznacznie tylko czas letni - dosyć już tego , sam mam w kuchni zegar którego nigdy nie przestawiamy i kładziemy się spać jak się da wg. jednego czasu
Ola
2 lata temu
Aż robię się chora od tych wszystkich "spacerowiczów". Zostawcie zimowy czas biorąc pod uwagę dobro dzieci i chorych, którym ten czas bardziej będzie odpowiadał. A jak na spacer nie umiecie wyjść wieczorem to macie problem poważniejszy niż zmiana czasu.
...
Następna strona