Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Zmiana czasu. Europosłowie za zniesieniem w 2021 r.

279
Podziel się:

Parlament Europejski przegłosował projekt znoszący zmianę czasu w 2021 roku. Teraz sprawą zajmą się unijni przywódcy.

Europosłowie przyjęli projekt ustawy o zniesieniu zmiany czasu w 2021 roku
Europosłowie przyjęli projekt ustawy o zniesieniu zmiany czasu w 2021 roku (PAP/EPA, Wiktor Dąbkowski)

W Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad zniesieniem zmiany czasu w 2021 r. Europosłowie przyjęli projekt. Głosowało 653 europosłów. "Za" było 410, przeciw 192, a 51 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej, na początku marca, komisja transportu przy Parlamencie Europejskim w głosowaniu zdecydowała, że zmiana czasu powinna zniknąć właśnie w 2021 r.

Członkowie komisji chcą w ten sposób dać więcej czasu krajom UE na decyzję, na jaki czas się zdecydować. Przypomnijmy, zgodnie z projektem każde państwo z osobna ma zdecydować, czy pozostanie przy czasie letnim, czy zimowym.

Zobacz także: Zobacz też: Money to się liczy. Rafał Warecki o motoryzacji

Zgodnie z projektem, ostatnia niedziela marca 2021 r. miałaby być datą końca zmiany czasu w Unii Europejskiej, dla krajów, które zdecydują się na pozostanie przy czasie letnim. Za to ostatnia niedziela października 2021 r. byłaby ostatnią zmianą czasu dla obywateli krajów, które za obowiązujący wybiorą czas zimowy.

Choć niewykluczone, że wszyscy liderzy państw członkowskich ustalą wspólnie jeden czas.

Przyjętym właśnie przez Parlament Europejski projektem ustawy znoszącej zmianę czasu na terenie całej UE zajmie się teraz Rada Unii Europejskiej, czyli po prostu przedstawiciele rządów wszystkich krajów członkowskich.

Europejczycy zdecydowali

Komisja Europejska w 2018 roku przeprowadziła konsultacje społeczne. Każdy mieszkaniec Unii Europejskiej mógł zająć głos w sprawie zniesienia zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Głosować można było przez internet.

Zdecydowana większość Europejczyków opowiedziała się za zaprzestaniem przestawiania zegarków. Jak wynika z opublikowanych przez KE danych, aż 84 proc. osób głosowało za zniesieniem tej praktyki.

KE zaproponowała, by ostania zmiana czasu nastąpiła już w 2019 r., jednak przez komplikacje wynikające z tego, że każdy z krajów ma samemu zdecydować, przy jakim czasie pozostanie, prace nad wdrożeniem tej ustawy przesunięto w czasie. Jeśli zgodzą się na to liderzy krajów członkowskich, zmiana czasu zniknie w 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(279)
Nie zmieniać!
8 miesięcy temu
Nie zmieniać czasu co pół roku! Zostawić letni to będzie zimą dłużej widno.
.po zydach z...
4 lata temu
zgliszcza i kupę niechcianych pasożytów ....każda gospodarka przy nich upada ...a my mamy zyda na naszym tronie i nie źle sobie z nas kpi ...odziera nas ze wszystkiego i wrabia nas w ich przekręty ...hańba ale nam
stefan
4 lata temu
ale czas powinien byc ten NORMALNY... a nie jakis letni wymysł lewactwa !!!!!!!!!!!!!!!!!!
ADAM
4 lata temu
Tylko czas zimowy !!! Zegar biologiczny sam wybiera sobie czas i to jest wyłącznie czas ZIMOWY !! A Unijni degeneraci ROBIĄ WSZYSTKO NA NIE KORZYŚĆ ZWYKŁEGO OBYWATELA !!!
M31
4 lata temu
Szkoda, że nie od 2032 roku.Ale sprawna organizacja.Tylko jak sponiewierać Polskę to za tydzień.
...
Następna strona