Notowania

Zmiana czasu. Europosłowie za zniesieniem w 2021 r.

Parlament Europejski przegłosował projekt znoszący zmianę czasu w 2021 roku. Teraz sprawą zajmą się unijni przywódcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Europosłowie przyjęli projekt ustawy o zniesieniu zmiany czasu w 2021 roku (Fot: Wiktor Dąbkowski)

W Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad zniesieniem zmiany czasu w 2021 r. Europosłowie przyjęli projekt. Głosowało 653 europosłów. "Za" było 410, przeciw 192, a 51 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej, na początku marca, komisja transportu przy Parlamencie Europejskim w głosowaniu zdecydowała, że zmiana czasu powinna zniknąć właśnie w 2021 r.

Członkowie komisji chcą w ten sposób dać więcej czasu krajom UE na decyzję, na jaki czas się zdecydować. Przypomnijmy, zgodnie z projektem każde państwo z osobna ma zdecydować, czy pozostanie przy czasie letnim, czy zimowym.

Zobacz też: Money to się liczy. Rafał Warecki o motoryzacji

Zgodnie z projektem, ostatnia niedziela marca 2021 r. miałaby być datą końca zmiany czasu w Unii Europejskiej, dla krajów, które zdecydują się na pozostanie przy czasie letnim. Za to ostatnia niedziela października 2021 r. byłaby ostatnią zmianą czasu dla obywateli krajów, które za obowiązujący wybiorą czas zimowy.

Choć niewykluczone, że wszyscy liderzy państw członkowskich ustalą wspólnie jeden czas.

Przyjętym właśnie przez Parlament Europejski projektem ustawy znoszącej zmianę czasu na terenie całej UE zajmie się teraz Rada Unii Europejskiej, czyli po prostu przedstawiciele rządów wszystkich krajów członkowskich.

Europejczycy zdecydowali

Komisja Europejska w 2018 roku przeprowadziła konsultacje społeczne. Każdy mieszkaniec Unii Europejskiej mógł zająć głos w sprawie zniesienia zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Głosować można było przez internet.

Unia Europejska decyduje co dalej ze zmianą czasu
Zmiana czasu może zniknąć. "Niepotrzebny niemiecki wynalazek"

Zdecydowana większość Europejczyków opowiedziała się za zaprzestaniem przestawiania zegarków. Jak wynika z opublikowanych przez KE danych, aż 84 proc. osób głosowało za zniesieniem tej praktyki.

KE zaproponowała, by ostania zmiana czasu nastąpiła już w 2019 r., jednak przez komplikacje wynikające z tego, że każdy z krajów ma samemu zdecydować, przy jakim czasie pozostanie, prace nad wdrożeniem tej ustawy przesunięto w czasie. Jeśli zgodzą się na to liderzy krajów członkowskich, zmiana czasu zniknie w 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bruksela, parlament europejski, zmiana czasu, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2019

KMONie rozumiem po co tyle czekać. To już od tego roku powinni zmienić ostatni raz czas.

26-03-2019

JADLACZEGO OD 2021?????????? CHORE

26-03-2019

tak uważamjuż oczywiste jest, że "Srebrna" to wymysł Giertycha i powinien za to wyrok skazujący dostać i zakaz zawodu na zawsze

Rozwiń komentarze (278)